Elena Udrea, papagalița de serviciu a politicii românești

Buzoianca Elena Udrea a dovedit, încă o dată, că toți anii pe care i-a petrecut în ,,politica mare” nu au reușit să-i șteargă apucăturile de mahala dobân­dite prin anii adolescenței; ba dimpotrivă, din țățica ajunsă peste noapte consilier prezidențial care spunea presei,

Cezar Preda: ,,Sfârșitul lunii mai îi va găsi la masă pe toți cei care nu vor ca stânga să dea președintele României“

Partidul Democrat Liberal va discuta cu toate formațiunile politice de dreapta, deci și cu Partidul Național Liberal, după alegerile europarlamentare din luna mai, a declarat la Radio France Internationale deputatul democrat-liberal Cezar Preda. El i-a răspuns asfel președintelui liberal, după ce Crin Antonescu a afirmat că după

De toată jena: Deputatul Titi Holban a plecat spre ciolanul lui Tăriceanu, dar s-a oprit la plăcinta lui Oprea

Mutare de toată jena, ieri, pe scena politică buzoiană: deputatul PNL Titi Holban și-a dat demisia din Partidul Național Liberal, a pornit dimineață la braț cu Călin Popescu Tăriceanu, iar, spre prânz, a eșuat în formațiunea politică a lui Gabriel Oprea. Un traseu năucitor pe care șefii organizației județene a PNL nu vor să accepte că este adevărat până când nu-l vor auzi pe Holban, luni, anunțând acest lucru de la tribuna Camerei Deputaților. Cu atât mai mult cu cât fratele acestuia, primarul liberal al municipiului Râmnicu Sărat, Viorel Holban, susține că ar fi aflat despre decizia deputatului abia ieri dimineață, de la televizor.

,,Performanța politică” de ieri a deputatului Titi Holban a început în această dimineață, când a declarat agenției de știri ,,Mediafax” că, în semn de protest față de decizia Partidului Național Liberal de a părăsi USL și, implicit, guvernarea, va demisiona din partid și îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal, el susținând că la formațiunea fostului premier vor trece și alți liberali care au crezut în proiectul USL, scrie ,,Mediafax“: ,,Am avut un proiect cu USL și consider că trebuia să meargă înainte. Nu văd oportună ieșirea de la guvernare și cum a procedat domnul Antonescu. După părerea mea, mulți îl vor urma pe domnul Tăriceanu. Este vorba despre cei care au crezut în acest proiect și care mai cred, iar printre ei mă număr și eu. Nu pot să spun cine mai pleacă cu domnul Tăriceanu, însă părerile sunt împărțite“, a declarat ­de­putatul Titi Holban.

Tot ieri, după prânz, la conferința de presă pe care a susținut-o la Buzău președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru – care a apărut alături de preșe­dintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, de vicepreședintele liberal al acestei instituții, Cristinel Romanescu, dar și de primarul PNL de Rîmnic, Viorel Holban – a anunțat că, de fapt, după știința sa, deputatul râmni­cean nu ar fi cotit-o către ,,aventura politică” a fostului președinte PNL și prim-ministru Călin Popescu Tăriceanu, ci… către partidul condus de Gabriel Oprea, Uniunea Națională pentru Progresul României. Totuși, a spus Scutaru, ,,demisia unui parlamentar se activează abia în momentul în care face anunțul, personal, de la tribuna Parlamentului. Să sperăm că până luni se va răzgândi”. Și primarul liberal de Râmnicu Sărat, Viorel Holban, fratele parlamentarului plecat ieri din PNL, a spus că a fost luat prin surprindere de decizia acestuia, susținând că a aflat despre acest lucru ieri dimi­neață, de la televizor: ,,A făcut el (Titi Holban, n.r.) o glumă vinerea trecută, dar am crezut că este doar o glumă”, a spus primarul râmnicean.

Informația privind înscrie­rea deputatului Titi Holban în UNPR ne-a fost confirmată de liderul județean al acestei formațiuni, senatorul Constantin Popa. O informație neconfirmată de acesta, dar care circulă, însă, în mediile politice buzoiene, este ceea că Titi Holban ar fi bătut palma cu Gabriel Oprea încă de la sfârșitul săptămânii trecute.                        

De toată jena: Deputatul Titi Holban a plecat spre ciolanul lui Tăriceanu, dar s-a oprit la plăcinta lui Opreaa1

Mutare de toată jena, ieri, pe scena politică buzoiană: deputatul PNL Titi Holban și-a dat demisia din Partidul Național Liberal, a pornit dimineață la braț cu Călin Popescu Tăriceanu, iar, spre prânz, a eșuat în formațiunea politică a lui Gabriel Oprea. Un traseu năucitor pe care șefii organizației județene a PNL nu vor să accepte că este adevărat până când nu-l vor auzi pe Holban, luni, anunțând acest lucru de la tribuna Camerei Deputaților. Cu atât mai mult cu cât fratele acestuia, primarul liberal al municipiului Râmnicu Sărat, Viorel Holban, susține că ar fi aflat despre decizia deputatului abia ieri dimineață, de la televizor.

,,Performanța politică” de ieri a deputatului Titi Holban a început în această dimineață, când a declarat agenției de știri ,,Mediafax” că, în semn de protest față de decizia Partidului Național Liberal de a părăsi USL și, implicit, guvernarea, va demisiona din partid și îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal, el susținând că la formațiunea fostului premier vor trece și alți liberali care au crezut în proiectul USL, scrie ,,Mediafax“: ,,Am avut un proiect cu USL și consider că trebuia să meargă înainte. Nu văd oportună ieșirea de la guvernare și cum a procedat domnul Antonescu. După părerea mea, mulți îl vor urma pe domnul Tăriceanu. Este vorba despre cei care au crezut în acest proiect și care mai cred, iar printre ei mă număr și eu. Nu pot să spun cine mai pleacă cu domnul Tăriceanu, însă părerile sunt împărțite“, a declarat ­de­putatul Titi Holban.

Tot ieri, după prânz, la conferința de presă pe care a susținut-o la Buzău președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru – care a apărut alături de preșe­dintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, de vicepreședintele liberal al acestei instituții, Cristinel Romanescu, dar și de primarul PNL de Rîmnic, Viorel Holban – a anunțat că, de fapt, după știința sa, deputatul râmni­cean nu ar fi cotit-o către ,,aventura politică” a fostului președinte PNL și prim-ministru Călin Popescu Tăriceanu, ci… către partidul condus de Gabriel Oprea, Uniunea Națională pentru Progresul României. Totuși, a spus Scutaru, ,,demisia unui parlamentar se activează abia în momentul în care face anunțul, personal, de la tribuna Parlamentului. Să sperăm că până luni se va răzgândi”. Și primarul liberal de Râmnicu Sărat, Viorel Holban, fratele parlamentarului plecat ieri din PNL, a spus că a fost luat prin surprindere de decizia acestuia, susținând că a aflat despre acest lucru ieri dimi­neață, de la televizor: ,,A făcut el (Titi Holban, n.r.) o glumă vinerea trecută, dar am crezut că este doar o glumă”, a spus primarul râmnicean.

Informația privind înscrie­rea deputatului Titi Holban în UNPR ne-a fost confirmată de liderul județean al acestei formațiuni, senatorul Constantin Popa. O informație neconfirmată de acesta, dar care circulă, însă, în mediile politice buzoiene, este ceea că Titi Holban ar fi bătut palma cu Gabriel Oprea încă de la sfârșitul săptămânii trecute.                        

De toată jena: Deputatul Titi Holban a plecat spre ciolanul lui Tăriceanu, dar s-a oprit la plăcinta lui Opreaa

Mutare de toată jena, ieri, pe scena politică buzoiană: deputatul PNL Titi Holban și-a dat demisia din Partidul Național Liberal, a pornit dimineață la braț cu Călin Popescu Tăriceanu, iar, spre prânz, a eșuat în formațiunea politică a lui Gabriel Oprea. Un traseu năucitor pe care șefii organizației județene a PNL nu vor să accepte că este adevărat până când nu-l vor auzi pe Holban, luni, anunțând acest lucru de la tribuna Camerei Deputaților. Cu atât mai mult cu cât fratele acestuia, primarul liberal al municipiului Râmnicu Sărat, Viorel Holban, susține că ar fi aflat despre decizia deputatului abia ieri dimineață, de la televizor.

,,Performanța politică” de ieri a deputatului Titi Holban a început în această dimineață, când a declarat agenției de știri ,,Mediafax” că, în semn de protest față de decizia Partidului Național Liberal de a părăsi USL și, implicit, guvernarea, va demisiona din partid și îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal, el susținând că la formațiunea fostului premier vor trece și alți liberali care au crezut în proiectul USL, scrie ,,Mediafax“: ,,Am avut un proiect cu USL și consider că trebuia să meargă înainte. Nu văd oportună ieșirea de la guvernare și cum a procedat domnul Antonescu. După părerea mea, mulți îl vor urma pe domnul Tăriceanu. Este vorba despre cei care au crezut în acest proiect și care mai cred, iar printre ei mă număr și eu. Nu pot să spun cine mai pleacă cu domnul Tăriceanu, însă părerile sunt împărțite“, a declarat ­de­putatul Titi Holban.

Tot ieri, după prânz, la conferința de presă pe care a susținut-o la Buzău președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru – care a apărut alături de preșe­dintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, de vicepreședintele liberal al acestei instituții, Cristinel Romanescu, dar și de primarul PNL de Rîmnic, Viorel Holban – a anunțat că, de fapt, după știința sa, deputatul râmni­cean nu ar fi cotit-o către ,,aventura politică” a fostului președinte PNL și prim-ministru Călin Popescu Tăriceanu, ci… către partidul condus de Gabriel Oprea, Uniunea Națională pentru Progresul României. Totuși, a spus Scutaru, ,,demisia unui parlamentar se activează abia în momentul în care face anunțul, personal, de la tribuna Parlamentului. Să sperăm că până luni se va răzgândi”. Și primarul liberal de Râmnicu Sărat, Viorel Holban, fratele parlamentarului plecat ieri din PNL, a spus că a fost luat prin surprindere de decizia acestuia, susținând că a aflat despre acest lucru ieri dimi­neață, de la televizor: ,,A făcut el (Titi Holban, n.r.) o glumă vinerea trecută, dar am crezut că este doar o glumă”, a spus primarul râmnicean.

Informația privind înscrie­rea deputatului Titi Holban în UNPR ne-a fost confirmată de liderul județean al acestei formațiuni, senatorul Constantin Popa. O informație neconfirmată de acesta, dar care circulă, însă, în mediile politice buzoiene, este ceea că Titi Holban ar fi bătut palma cu Gabriel Oprea încă de la sfârșitul săptămânii trecute.                        

De toată jena: Deputatul Titi Holban a plecat spre ciolanul lui Tăriceanu, dar s-a oprit la plăcinta lui Oprea

Mutare de toată jena, ieri, pe scena politică buzoiană: deputatul PNL Titi Holban și-a dat demisia din Partidul Național Liberal, a pornit dimineață la braț cu Călin Popescu Tăriceanu, iar, spre prânz, a eșuat în formațiunea politică a lui Gabriel Oprea. Un traseu năucitor pe care șefii organizației județene a PNL nu vor să accepte că este adevărat până când nu-l vor auzi pe Holban, luni, anunțând acest lucru de la tribuna Camerei Deputaților. Cu atât mai mult cu cât fratele acestuia, primarul liberal al municipiului Râmnicu Sărat, Viorel Holban, susține că ar fi aflat despre decizia deputatului abia ieri dimineață, de la televizor.

,,Performanța politică” de ieri a deputatului Titi Holban a început în această dimineață, când a declarat agenției de știri ,,Mediafax” că, în semn de protest față de decizia Partidului Național Liberal de a părăsi USL și, implicit, guvernarea, va demisiona din partid și îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal, el susținând că la formațiunea fostului premier vor trece și alți liberali care au crezut în proiectul USL, scrie ,,Mediafax“: ,,Am avut un proiect cu USL și consider că trebuia să meargă înainte. Nu văd oportună ieșirea de la guvernare și cum a procedat domnul Antonescu. După părerea mea, mulți îl vor urma pe domnul Tăriceanu. Este vorba despre cei care au crezut în acest proiect și care mai cred, iar printre ei mă număr și eu. Nu pot să spun cine mai pleacă cu domnul Tăriceanu, însă părerile sunt împărțite“, a declarat ­de­putatul Titi Holban.

Tot ieri, după prânz, la conferința de presă pe care a susținut-o la Buzău președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru – care a apărut alături de preșe­dintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, de vicepreședintele liberal al acestei instituții, Cristinel Romanescu, dar și de primarul PNL de Rîmnic, Viorel Holban – a anunțat că, de fapt, după știința sa, deputatul râmni­cean nu ar fi cotit-o către ,,aventura politică” a fostului președinte PNL și prim-ministru Călin Popescu Tăriceanu, ci… către partidul condus de Gabriel Oprea, Uniunea Națională pentru Progresul României. Totuși, a spus Scutaru, ,,demisia unui parlamentar se activează abia în momentul în care face anunțul, personal, de la tribuna Parlamentului. Să sperăm că până luni se va răzgândi”. Și primarul liberal de Râmnicu Sărat, Viorel Holban, fratele parlamentarului plecat ieri din PNL, a spus că a fost luat prin surprindere de decizia acestuia, susținând că a aflat despre acest lucru ieri dimi­neață, de la televizor: ,,A făcut el (Titi Holban, n.r.) o glumă vinerea trecută, dar am crezut că este doar o glumă”, a spus primarul râmnicean.

Informația privind înscrie­rea deputatului Titi Holban în UNPR ne-a fost confirmată de liderul județean al acestei formațiuni, senatorul Constantin Popa. O informație neconfirmată de acesta, dar care circulă, însă, în mediile politice buzoiene, este ceea că Titi Holban ar fi bătut palma cu Gabriel Oprea încă de la sfârșitul săptămânii trecute.                        

UPDATE: Deputatul Titi Holban, primul ciolănar buzoian din PNL, a plecat spre Tăriceanu, dar a ajuns la UNPR

UPDATE: Deputatul Titi Holban s-a răzgândit, în numai câteva ore, referitor la noua sa orientare politică. El a decis, într-un final, să se înscrie în Uniunea Naţională pentru Progresul României, postură din care va rămâne „la guvernare”. Informaţia a fost confirmată de preşedintele UNPR Buzău, senatorul Constantin Popa.

Deputatul PNL de Buzău Titi Holban a declarat, joi, că va demisiona din partid şi îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal,el susţinând că la formaţiunea fostului premier vor trece şi alţi liberali care au crezut în proiectul USL, scrie “Mediafax”.

Deputatul Titi Holban, primul ciolănar buzoian al lui Tăriceanuu

 

Deputatul PNL de Buzău Titi Holban a declarat, joi, că va demisiona din partid şi îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal,el susţinând că la formaţiunea fostului premier vor trece şi alţi liberali care au crezut în proiectul USL, scrie “Mediafax”.

Pierde PSD puterea locală sau Buzăul merge pe ,,Proiectul Dobrică“?

Ruperea Uniunii Social ­Li­berale, manifestată, ieri, în mod direct, prin demisiile miniștrilor Partidului Naţional Liberal, repune pe tapet eventualele noi alianțe locale pe care cele două partide le-ar putea forma, dat fiind că, cel puțin în ceea ce-i privește pe oamenii lui Crin Antonescu din teritoriu, aceștiaau primit libertatea de a se alia după bunul plac în cadrul consiilor județene ori locale.

Prima ,,urecheală“ a prefectului Maria Buleandră pentru șefii de deconcentrate

Șefii instituțiilor deconcentrate au avut parte ieri, în ședința Colegiului Prefectural, de o muștruluială bine meritată.

Prefectul Maria Buleandră le-a reproșat membrilor Colegiului că nu își însușesc materialele prezentate în ședință anterior acesteia și le-a recomandat ca la următoarea ședințăsă nu se mai prezinte cu ele necitite. ,,Am rugămintea

După ruperea USL, șefii peneliștii pot zbura oricând / Liberali cu bagajele la ușă

De debutul ultimului scandal între PSD și PNL, la Buzău sunt câțiva șefi “plini” ori adjuncți de deconcentrate care nu mai au liniște. Ei conduc instituții descentralizate și au ocupat posturi conform „algoritmului“. Administrația Finanțelor Publice, Inspectoratul Școlar, Agenția pentru Prestații Sociale,  Direcția pentru Cultură

Cătălin Predoiu: ,,Crin Antonescu, un jalnic profitor politic“

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a declarat, într-o conferință de presă, că atât timp cât Crin Antonescu conduce Partidul Național Liberal este imposibil de imaginat o colaborare, arătând însă că o moțiune de cenzură împotriva unui guvern care face rău românilor trebuie să adune pe oricine: ,,Atât timp cât Crin Antonescu

George Scutaru: ,,PNL va intra în opoziție“

Președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, care este și liderul de grup PNL din camera inferioară a Parlamentului, a declarat ieri dimineață că va participa la Delegația Permanentă cu mandatul de a susține retragerea miniștrilor și secretarilor de stat din Guvern, adăugând

Cătălin Predoiu: ,,Ruperea USL, un eșec politic al liderilor Antonescu și Ponta“

Dialogul dintre liderii Uniunii Social Liberale este unul al surzilor, care prefigurează o iminentă rupere a acestei alianțe, ceea ce ar demonstra un eșec al construcției politice USL, este de părere prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la alegerile prezidențiale.

,,În ultimele zile am asistat la un dialog al surzilor între domnul Crin Antonescu și domnul Victor Ponta. Acest dialog prefigurează o rupere iminentă a Uniunii Social ­Li­berale, cel puțin după toate aparențele rezonabile. Această rupere, dacă se vaîntâmpla, a Uniunii Social Li­berale, înseamnăși demonstrarea eșecului politic

Două într-unul / Sprijin pentru șomeri și reparații la Biblioteca Județeană, în același proiect European

Consiliul Județean Buzău va implementa, în perioada următoare, un proiect cu finanțare europeană ce va veni în sprijinul persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă. “Programul de intervenții integrate pentru șomeri – certitudinea unui viitor durabil” este este primul proiect finanțat prin Programul Operațional

Cezar Preda: ,,Toți politicienii, de la toate partidele, au oameni la Autoritatea de Supraveghere Financiară“

Toți policienii români, din toate partidele, au reprezentanți ai clientelei politice angajați în cadrul Autorității de Supraveghere Financiară, a afirmat deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda, pe parcursul unei conferințe de presă. El a spus că dovadă a acestei afrimații stă tentativa sa, de la începutul anului 2009, când România