Senatorul PSD de Buzău Eugen Orlando Teodorovici, ministru al Fondurilor Europene, continuă să inducăîn eroare opinia publică românească prezentând “mărețe realizări” ale instituției pe care o conduce, în timp ce reprezentanții Comisiei Europene nu mai contenesc cu atenționările
legate de modul defectuos în care autoritățile de la București gestionează absorbția fondurilor europene. Nu mai departe de săptămâna trecută, ministerul condus de Teodorovici anunța, cu mare pompă, un ,,record absolut la absorbția de fonduri europene”: ,,România a încasat într-o singură zi peste 830 de milioane de euro, pentru anul 2013. Suma virată depășește chiar și totalul banilor pentru anii 2009, 2010 și 2011. Până acum, pentru anul 2013 s-au încasat 2,9 miliarde de euro, de două ori mai mult decât în anul precedent”.
De partea cealată, Comisia Europeană a avertizat Guvernul României cățara va fi nevoită săîncheie proiectele europene din bani de la bugetul de stat și de la beneficiari, dacă acestea nu vor fi finalizate până la sfârșitul anului 2015. Bruxelles-ul a mai atras atenția cățara va trebui să se grăbeascăși cu depunerea de noi proiecte, pentru a acoperi alocările oferite de Uniunea Europeană. Pentru a evita aceste riscuri, Comisia a cerut Ministerului Fondurilor Europene să revizuiască Planul de Acțiuni Proritare pentru absorbția fondurilor europene. Punctual, pe programe operaționale, Comisia face o serie de obsrvații.
Mai precis, într-o scrisoare din data de 8 ianuarie 2014, directoarea pentru afaceri bugetare din cadrul Directoratului General pentru Politică Regională (DG REGIO) al Comisiei Europene, Vittoria Alliata di Villafranca, îi comunică ministrului român al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, că România trebuie să depunăîn anul 2014 noi proiecte, pentru a acoperi alocările acordate României și neutilizate încă, pentru a nu pierde banii. Scrisoarea este transmisăîn urma întâlnirii anuale cu autoritățile române din 10 decembrie 2013. Potrivit scrisorii publicate de HotNews.ro, oficialul european avertizează România că trebuie să-și încheie până la finele anului 2015 proiectele europene nou lansate sau deja adoptate. În caz contrar, România va fi obligată să plătească de la bugetul de stat și din banii beneficiarilor pentru terminarea proiectelor, pentru că, altfel, Uniunea Europeană va retrage țării și banii europeni deja rambursați de Comisie în proiectele neterminate.
„Ambele părți (Comisia Europeanăși Ministerul Fondurilor Europene, n.r.) au fost de acord căîn această etapă a punerii în aplicare, riscul de a nu finaliza proiectele nou lansate sau deja adoptate până la sfârșitul anului 2015 ar trebui să fie gestionat cu atenție. în cazul proiectelor neterminate, beneficiarii și autoritățile române ar trebui să-și asume responsabilitatea (financiară) de a le finaliza, pentru a nu pierde finanțarea UE deja rambursată. De aceea, fiecare proiect are nevoie de monitorizare atentăși de măsuri corectoare“, se aratăîn scrisoarea CE către ministrul Teodorovici.
De menționat că fondurile structurale și de coeziune rambursate României pânăîn prezent ajung în jurul sumei de 6 miliarde de euro pentru perioada de programare 2007-2013, în proiecte încheiate, dar și în proiecte nefinalizate încă. Pentru a preveni aceste riscuri la adresa bugetului țării, DG REGIO îndeamnă autoritățile de management pentru programele operaționale de la ministere că, în anul 2014, să decidă care sunt proiectele cele mai fezabile pentru a fi continuate sau începute și care vor fi ajustate sau elimiate progresiv. În cele din urmă, autoritățile guvernamentale trebuie să decidă ce proiecte nu mai sunt fezabile și „trebuie să fie abandonate în favoarea proiectelor mai bine dezvoltate“.
Avertisment către Teodorovici: transparență și comunicare
Astfel, până la sfârșitul lunii februarie 2014, „Ministerul Fondurilor Europene trebuie săfacă un sistem de monitorizare pentru proiectele majore, pe criterii clare, pentru a evita acumularea de întârzieri în continuare“, arată directoarea din Comisia Europeană. Prin acest sistem, vor fi monitorizate progresele înregistrate pentru fiecare proiect în parte, de la contractare la execuția lucrărilor și absorbția fondurilor, Comisia urmând să fie informată regulat. Autoritățile de Management de la ministerele de linie și Ministerul fondurilor europene vor trebui să identifice cauzele întârzierilor și să aplice măsuri de corecție, se mai aratăîn documentul publicat de HotNews.ro.
Din banii europeni din perioada de programare 2007-2013, România mai poate absorbi până la finele anului 2015, însă Vittoria Alliata di Villafranca îl averizează pe Teodorovici cățara trebuie să se grăbească, în 2014, să depunăși ultimele proiecte, dacă vrea să aibășanse de absorbție pe ele. „Formal, termenul-limită de depunere este mijlocul anului 2015, dar proiectele nedepuse încăîn 2014 nu au nici o posibilitate reală de implementare. Va fi important că acestea să fie trecute pe aceeași listă a proiectelor care vor fi anulate, amânate, eșalonate sau completate cu bugetul de stat, în special pentru a ști din ce perioadă de programare vor i finanțate proiectele etalizate“, arată directoarea din DG Regio. „2014 trebuie să fie un an al livrării și al implementării, pentru că România are încă disponibile 65% din fondurile structurale“, mai insistă ea.
Oficialul Comisiei Europene subliniază că România trebuie să se dedice finalizării lucrărilor și să accelereze implementarea proiectelor în teren, „cu accent pe rezultate în lunile următoare“. În context, directoarea din DG REGIO cere autorităților române o comunicare mai clară cu Comisia Europeană, pentru ca aceasta să poată acorda sprijinul adecvat. „V-așîncuraja să căutați mai multă transparențăîntre beneficiari și autoritățile de management, precum și o comunicare clară față de DG REGIO, astfel încât să putem oferi feedback și asistență adecvate, la nevoie“, îi mai scrie Vittoria Alliata di Villafranca lui Eugen Teodorovici.