George Scutaru: ,,PNL va intra în opoziție“

Președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, care este și liderul de grup PNL din camera inferioară a Parlamentului, a declarat ieri dimineață că va participa la Delegația Permanentă cu mandatul de a susține retragerea miniștrilor și secretarilor de stat din Guvern, adăugând

că apoi că formațiunea sa politică va trebui să înceapă să facă opoziție adevărată, transmite MEDIAFAX. El a mai spus că este evident că social-democrații nu își mai doresc să guverneze alături de liberali, motiv pentru care ar fi oportun ca PNL să își retragă miniștrii și secretarii de stat din Guvern, iar PSD să își asume guvernarea.

,,Diseară (marți seară, n.r.) va fi un bilanț al negocierilor de până acum. Este evident că PSD nu-și mai dorește să continue acest proiect care se numește USL. Personal, cred că singura soluție este ca PNL să-și retragă miniștrii și secretarii de stat, iar ei să-și asume guvernarea. Din partea PSD am avut numai opreliști pentru intrarea lui Iohannis în Guvern. Personal, cred că acest fapt se leagă de dorința PSD de a avea un control total la Interne pentru alegerile europarlamentare și prezidențiale. Altfel nu-mi pot explica refuzul care a existat pentru intrarea în guvern a lui Iohannis. PNL va intra în opoziție și va face cu adevărat opoziție. Am fost loiali Guvernului și USL-ului în Parlament și în Guvern, am fost deschiși să sprijinim acest proiect, la fel de serios vom face și opoziție și îi asigur pe toți simpatizanții și membrii PNL că după prezidențiale ne vom întoarce la guvernare”, a afirmat deputatul PNL Geor­ge Scutaru.

De altfel, un prim pas practic către ruptură a fost făcut, tot ieri, de către deputații PNL conduși de același George Scutaru, care a declarat în plen că ieri a fost ultima zi în care liberalii mai votează alături de PSD. ,,Astăzi (ieri, n.r.) este ultima zi în care mai votăm alături de PSD”, a declarat George Scutaru, în contextul în care, la Senat, liberalii au votat împotriva mai multor proiecte de lege inițiate de PSD, determinând respingerea acestora. George Scutaru nu a putut să își ducă declarația până la capăt pentru că președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, i-a tăiat microfonul, sub pretextul că declarațiile politice se fac într-un alt moment al zilei, potrivit regulamentului de funcționare a Camerei. Deputații PNL au votat alături de PSD Legea salarizării primarilor, prin care leafa aleșilor locali va putea să crească în 2014 cu până la 50%.