Sătul de somnul de cinci ani și jumătate sub cupola Camerei Deputaților – somn întrerupt de micile reprize prin preajma prospăturilor gestionate de Doamna Marta -, deputatul râmnicean Titi Holban a decis că-i este mai lesne
să-și petreacă zilele nu ,,la comun”, ca și până acum, ci în liniștea unui birou de secretar de stat sau de șef de agenție guvernamentală. Cu gândul acesta a pornit, joi, către noul partid al lui Călin Popescu Tăriceanu dar, când a realizat că proiectul este mort din fașă din pricină de lipsă a aderenților, s-a reorientat rapid către formațiunea politică a generalului Gabriel Oprea.
Nu știm încă dacă i s-a promis un asemenea post, dar știm sigur că deputatul Holban a început să-i poarte sâmbetele senatorului Constantin Popa, pentru a-i ,,sufla” președinția orgnizației județene a UNPR. Cică proaspătul progresist ar invoca mai îndelungata experiență parlamentară și, chiar faptul că ar fi fost ales “din prima” pe 9 decembrie 2012, și nu la redistribuire.