Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a declarat, într-o conferință de presă, că atât timp cât Crin Antonescu conduce Partidul Național Liberal este imposibil de imaginat o colaborare, arătând însă că o moțiune de cenzură împotriva unui guvern care face rău românilor trebuie să adune pe oricine: ,,Atât timp cât Crin Antonescu
și echipa sa conduc acest partid (PNL, n.r.) este imposibil de imaginat în acest moment cum anume am putea colabora. Dacă dânsul aduce dovezi certe de întoarcere la valorile democrației, de asumare a răspunderii politice, e de discutat, dar am rezerve, cred că e imposibil, nu văd cum un om care a lovit statul de drept poate deveni acum campion al statului de drept. Faptul că uneori în Parlament sunt chestiuni punctuale legate de voturi sau de moțiuni simple, moțiuni de cenzură de discutat, nu înseamnă că noi putem avea un drum principial alături de acest om politic și această echipă politică”, a afirmat Predoiu, întrebat în legătură cu o colaborare între PDL și PNL. Predoiu a spus că PDL nu poate colabora cu oameni politici care au subminat justiția, statul de drept și care mint românii, arătând că a fi partener cu echipa Crin Antonescu înseamnă a-i cauționa aceste politici.
Întrebat dacă ar susține o moțiune de cenzură alături de PNL, Predoiu a spus: ,,O moțiune de cenzură împotriva unui guvern care face rău românilor trebuie să adune pe oricine. Dacă ăsta e rolul opoziției, ni-l asumăm, dar a face o construcție politică cu un om care a lovit în valorile democrației este greu de conceput”. În legătură cu faptul că Antonescu a spus că moțiunea de cenzură trebuie inițiată de PNL, Predoiu a răspuns: ,,Și ce-o să spună în moțiune? «Noi, subsemnații Crin Antonescu și ciracii din PNL, care am nenorocit țara, drept pentru care depunem moțiune de cenzură împotriva domnului Ponta, alături de care am nenorocit țara»? Este caraghios și hilar”.
Cătălin Predoiu a criticat și afirmațiile lui Crin Antonescu la adresa PDL, arătând că acesta intră în opoziție jignind și că este ,,un jalnic profitor politic”: ,,Crin Antonescu a afirmat că PDL este caraghios, pentru că a spus că nu va apăra politicieni care lovesc justiția. Caraghioase sunt faptele lui Crin Antonescu, atunci când a procedat la lovirea statului de drept, când a trimis miniștri penali în Guvern, când a exercitat jenant mandatul de președinte interimar, vorbind o engleză stricată în fața unor parteneri internaționali ai României. Caraghios este proiectul de revizuire al Constituției scris de Antonescu cu Chiuariu (…) Se demonstrează că Crin Antonescu și echipa sa au profitat de guvernare și acum vor să profite de opoziție. Ceea ce înseamnă că dânsul este un om politic profitor. Este un jalnic profitor politic”, a mai spus Predoiu.
Predoiu a mai spus că opoziția serioasă este cea făcută de PDL și că până acum a fost o guvernare Ponta-Antonescu, și nu doar o guvernare Ponta. Mai mult, a susținut prim-vicepreședintele PDL, între Crin Antonescu și Victor Ponta s-a purtat un dialog al surzilor care a prefigurat Uniunii Social Liberale, ceea ce demonstrează eșecul politic al acestei construcții și arată că USL a fost înșelătorile politică și electorală: ,,Ceea ce se întâmplă acum este un spectacol jalnic al unor politicieni submediocrii. Ei vor să evite decontul eșecului USL. E o dovadă de lașitate politică”, a mai spus liderul PDL.