George Scutaru: ,,Cei care pleacă din PNL se vor convinge că au făcut un pas greșit“

În perioada imediat următoare, asupra aleșilor ­li­berali vor fi făcute presiuni, pentru a-i convinge pe aceștia să se alăture fostului premier Călin Popescu Tăriceanu, este de părere deputatul George Scutaru, liderul grupului PNL din camera inferioară a Parlamentului.

El a declarat, joi, la Buzău – imediat după ce fostul său coleg Titi Holban a anunțat că a părăsit PNL – că ar putea fi câțiva parlamentari care să plece din Partidul Național Liberal, însă traseiștii vor fi puțini la număr

,,Eu sunt convins că în perioada imediat următoare, asupra liberalilor, și mai ales asupra celor din grupurile parlamentare, se vor face presiuni, vor fi numeroase promisiuni că va curge multă miere, mult lapte, dar cei care pleacă se vor convinge că au făcut un pas greșit”, a declarat deputatul George Scutaru, pre­ședintele organizației județene PNL Buzău.

Scutaru a mai spus, cu aceeași ocazie, că gestul lui Tăriceanu a fost o mare dezamăgire personală: ,,Pentru mine, gestul de a demisiona din PNL și, mai mult, anunțul pe care l-a făcut de a constitui un nou partid, a reprezentat o mare dezamăgire. Este trist că un om de statura politică a domnului Călin Popescu Tăriceanu se pretează să se transforme într-un fel de purtător de cuvânt al PSD-ului. Iată că un alt fost președinte al partidului care are ambiții personale încearcă să pună pe picioare un proiect distructiv pentru fostul său partid”, a declarat Scutaru.