Partidul Democrat Liberal va discuta cu toate formațiunile politice de dreapta, deci și cu Partidul Național Liberal, după alegerile europarlamentare din luna mai, a declarat la Radio France Internationale deputatul democrat-liberal Cezar Preda. El i-a răspuns asfel președintelui liberal, după ce Crin Antonescu a afirmat că după
rupere Uniunii Social Liberal, PNL și PDL sau alt partid de opoziție pot acționa împreună doar pe principiile apărării statului de drept.
Cezar Preda spune că PDL va discuta cu PNL doar după alegerile europene: „Domnul Antonescu trebuie să stea liniștit, nu ne grăbim să-i cerem domniei-sale să construim ceva împreună, pentru că este ilar și, până la urmă, total nepotrivit să auzi din gura domnului Antonescu
despre statul de drept (…) Eu nu sunt adeptul condiționărilor, pe care le-am văzut și la noi în partid, la diferite nivele, acela că nu fac cu partidul cutare o construcție, dacă în fruntea acelui partid este X. Dar domnul Antonescu este unul din vârfurile de lance ale atacului asupra statului de drept și asta a făcut-o, poate acum nu-și dă seama ce a făcut, și asta-i mai grav. Așa că ar trebui, cred eu, să-i vină foarte greu să înceapă o construcție de dreapta în baza acestui mare obiectiv, apărarea statului de drept. Deci din acest punct de vedere, sunt vorbe aruncate în neant, iar în ceea ce privește Partidul Democrat Liberal, nu este nici o diferență între abordarea de construcție politică a partidului meu cu PNL diferită de cea cu celelalte partide de dreapta mai micuțe, gen Mișcarea Populară, Forța Civică, PNȚCD. După europarlamentare discutăm. Nu trebuie din start să începem noi să spunem că de aici și cât om trăi, așa ceva nu se întâmplă. Politica românească și cetățenii României au avut parte de construcții din partea politicienilor, care au fost inexplicabile sau care erau de neconceput“, a afirmat deputatul PDL de Buzău Cezar Preda.
Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu declara, la rându-i, că, atât timp cât Crin Antonescu conduce PNL, este imposibil de imaginat o colaborare, arătând însă că o moțiune de cenzură împotriva unui Guvern care face rău românilor trebuie să adune pe oricine. În acest context, Cezar Preda precizează că nu gândește diferit de Predoiu: „Bineînțeles, domnul Predoiu este candidatul PDL, este vârful nostru de lance, deci poziționarea sa este pe de o parte în ceea ce privește poziția partidului, pe de altă parte este poziția domniei-sale ca și candidat la Președinție, care își face, până la urmă, curat în jurul domniei-sale“.
Un candidat unic, nu o unificare a dreptei
Întrebat ce va discuta PDL cu PNL și cu celelalte partide de dreapta, după europarlamentare, Cezar Preda a răspuns: „Eu vorbesc despre susținerea unui candidat, eu nu vorbesc de unificarea dreptei. Mie mi se pare că s-a discutat greșit despre unificarea dreptei de-o bucată de timp în România. Toată lumea vorbește de unificarea dreptei în jurul unei persoane. Este complet aiurea! Dreapta românească nu se unește în jurul domnului Antonescu sau domnului Predoiu sau domnului Iohannis sau în jurul doamnei Udrea sau în jurul domnului Ungureanu. Dreapta românească se unește în jurul unui proiect asumat și semnat, unei oferte către români. Or, deocamdată, această ofertă nici măcar n-a fost creionată (…) În ceea ce privește susținerea unui candidat la Președinție din partea zonei de centru-dreapta, eu cred că este posibilă, și întotdeauna în politica românească te așezi în spatele celui mai puternic. Care o fi cel mai puternic, eu sper din tot sufletul să fie domnul Predoiu, care face lucruri bune și-l văd că își dorește și se prezintă așa cum cred eu că ar trebui să fie profilul unui politician. Poate să fie altcineva. Nu știu ce va fi a doua zi după 25 mai. Știu sigur însă că sfârșitul lunii mai îi va găsi la masă pe toți cei care nu vor ca stânga românească să dea președintele României“, a mai spus Cezar Preda.