Cezar Preda: „Programul Casa Verde este mort şi îngropat!”

Deputatul PDL de Buzău Cezar Preda solicită, printr-o interpelare adresată, luni după-amiază, ministrului Mediului şi Schimbărilor Climatice, Attila Korodi, găsirea unei soluţii imediate pentru finanţarea şi relansarea Programului Casa Verde, blocat de guvernul PSD.

Programul naţional Casa Verde, privind instalarea sistemelor ecologice de încălzire, s-a bucurat de un real succes de la demararea sa. Scopul acestui program avea să fie îmbunătățirea calității aerului, apei și solului prin reducerea gradului de poluare cauzată de arderea lemnului și a combustibililor fosili.

Cezar Preda: „Nu voi reveni niciodată la conducerea PDL Buzău”

Fostul preşedinte al organizaţiei judeţene a Partidului Democrat Liberal a declarat, vineri, că este decis să nu mai revină niciodată la conducerea acestei formaţiuni politice, dar îşi va canaliza energia asupra activităţii politice din muncipiul Buzău, care include colegiul pe care îl reprezintă în Parlament. El a făcut aceste afirmaţii la prima conferinţă de presă pe care a susţinut-o la sediul noului său birou parlamentar, pe parcursul căreia a afirmat: „Acest parcurs al meu de acum înainte vine să fixeze şi mai bine hotărârea mea de a nu reveni niciodată la conducerea PDL Buzău.

Cezar Preda: “Cer PDL să ia o poziţie fermă împotriva târgului preşedinte-premier”

Investirea, de către preşedintele Traian Băsescu, a noului guvern Ponta este neconstituţională, declară deputatul PDL de Buzău Cezar Preda. Ca semnatar al sesizării pe care 52 de parlamentari au făcut-o către Curtea Constituţională, el cere Partidului Democrat Liberal să ia o poziţie fermă împotriva târgului dintre preşedinte şi premier pe acestă temă: “Investirea Cabinetului Ponta 3 este neconstituţională.

Cezar Preda: ,,Parlmentul a devenit un târg de oameni, unde aleșii se vând și se cumpără la bucată“

Guvernul Ponta 3 s-ar putea numi foarte bine și ,,Guvernul Ponta-Boc“, este de părere deputatul Partidului Democrat Liberal Cezar Preda, care spune că tinerii miniștri numiți în noul executiv sunt foarte potriviți doar pentru o fotografie pe care premierul să o trimită la congresul tineretului Partidului Socialiștilor Europeni (PES).

Gigioacă vrea să fie eliberat pe cauțiune

Deputatul Gheorghe Coman, arestat la începutul lunii ianuarie și, ulterior, condamnat pentru corupție, prin decizia instanței de fond, la un an de închisoare, vrea să fie eliberat provizoriu pe cauțiune, potrivit portalului Înaltei Curți de Casație și Justiție, care a înregistrat această cerere marți.

Noul ministru ,,buzoian“ Eugen Nicolicea, autorul celei mai scandaloase promisiuni a guvernului Ponta 3: Legea amnistiei

Buzăul se „mândrește“, în curând, cu încă un ministru în noul guvern Victor Ponta, numit dintre parlamentarii aleși pe 9 decembrie 2012 pe listele Uniunii Social ­Li­berale. Din păcate, însă, pentru organizația buzoiană a Partidului Social Democrat, și viitorul ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul

Elena Udrea, papagalița de serviciu a politicii românești

Buzoianca Elena Udrea a dovedit, încă o dată, că toți anii pe care i-a petrecut în ,,politica mare” nu au reușit să-i șteargă apucăturile de mahala dobân­dite prin anii adolescenței; ba dimpotrivă, din țățica ajunsă peste noapte consilier prezidențial care spunea presei,