Consilierii locali PDL, vizită de lucru în cartierul Micro XIV
Consilierii municipali ai Partidului Democrat Liberal, însoțiți de mai mulți membri ai organizației locale PDL, au vizitat, la sfârșitul săptămânii trecute,
Consilierii municipali ai Partidului Democrat Liberal, însoțiți de mai mulți membri ai organizației locale PDL, au vizitat, la sfârșitul săptămânii trecute,
Senatorul UNPR de Buzău Constantin Popa a fost reclamat, joi, la Parchet, de un agent al Poliției Rutiere municipale, care îl acuză că l-ar fi agresat fizic, miercuri noapte,
Magistrații de la Tribunalul Dâmbovița nu s-au decis încă dacă trimit dosarul ,,Orizont“ spre judecare pe fond. Pronunțarea ar fi trebuit dată încă din data de 14 iulie, însă s-a lăsat
Președintele Partidului Democrat Liberal, Vasile Blaga, a anunțat, ieri, că numele viitorului partid, rezultat din fuziunea PNL-PDL,
Organizația Județeană de Femei a PDL Buzău are în derulare trei proiecte care vizează condiția femeii în societate, respectul de sine și respectul pentru semeni, spune liderul femeilor
Organizația Județeană de Femei a PDL Buzău are în derulare trei proiecte care vizează condiția femeii în societate, respectul de sine și respectul pentru semeni, spune liderul femeilor
Președintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, ieri, că Partidul Democrat Liberal și Partidul Național Liberal vor mai avea o rundă de discuții astăzi, când se vor stabili numele formațiunii rezultate
Primarul municipiului Buzău, Constantin Boșcodeală, a fost amendat, pentru a doua oară în carieră, de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) –
Autoritățile locale din Smeeni țin cu tot dinadinsul ca numele comunei să rămână în atenția opiniei publice naționale, după ce au prins gustul notorietății pe care
Comisia mixtă PNL-PDL a finalizat proiectul de Statut al noului partid, rezultat din fuziunea celor două formațiuni politice, urmând ca liderii Partidului Național Liberal și Partidul Democrat Liberal
„Domnul prim-ministru Victor Ponta declară că nu dorește ca învățământul românesc să fie o <junglă> unde să supraviețuiască doar cei puternici. În consecință, dă posibilitatea
Consilierii locali ai Partidului Democrat Liberal, împreună cu un număr important de membri ai organizației municipale buzoiene a acestei formațiuni politice, au vizitat, la sfârșitul săptămânii trecute, Stațiunea de Cercetare Legumicolă Buzău.
Zi importantă în dosarul ,,Orizont“! Primarul Buzăului, Constantin Boșcodeală, află astăzi dacă magistrații Tribunalului Dâmbovița încep judecarea pe fond a cauzei sau întorc dosarul la DNA Ploiești. Soluția va fi dată în camera de consiliu.
Deputatul UNPR Titi Holban și-a scos la vânzare benzinăria care era să arunce în aer un întreg cartier din Râmnicu Sărat, după ce rezervorul de motorină a luat foc din pricina unui dispozitiv
Deputatul UNPR Titi Holban și-a scos la vânzare benzinăria care era să arunce în aer un întreg cartier din Râmnicu Sărat, după ce rezervorul de motorină a luat foc din pricina unui dispozitiv
Partidul Național Liberal cere demisia ministrului Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, senator social-democrat de Buzău, invocând faptul că anul 2014 ar fi unul ,,mort” pentru absorbția banilor europeni.
România a înregistrat o rată de absorbție a fondurilor europene de numai 2,56 % în primele șase luni ale anului 2014, în termeni de cereri de rambursare a cheltuieilor transmise de autorități la Comisia Europeană. Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, recunoaște oficial că implementarea tuturor programelor operaționale prin care România trage bani europeni înregistrează sincope. Însă, după doi ani și jumătate de la preluarea puterii de către alianța stângii, senatorul de Buzău Teodorovici minte cu nonșalanță dând vina pe ,,moștenirea trecutului”, punând întârzierile și sincopele programelor europene pe seama perioadei 2009-2011.
În prima jumătate a anului 2014, autoritățile române au transmis la Bruxelles cereri de rambursare a cheltuielilor din proiectele pe fonduri structurale și de coeziune de circa 492 de milioane de euro, reprezentând doar 2,56% din banii alocați țării pe întreaga perioadă de programare 2007-2013, conform datelor oficiale ale Ministerului Fondurilor Europene.
Din 2007 până în 30 iunie 2014, țara a cerut de la Comisia Europeană 6,92 miliarde de euro, reprezentând 36,03% din totalul de 19,2 miliarde de euro alocați României. În urma acestor cereri de rambursare, România a primit de la Comisia Europeană, în perioada 2007-30 iunie 2014, suma de 6,79 miliarde de euro, reprezentând 35,36% din fondurile structurale și de coeziune alocate țării. Aceasta înseamnă că România mai așteaptă să primească 130 de milioane de euro de la Bruxelles în baza cheltuielilor efecuate în proiectele europene derulate de diferiți beneficiari.
În total, în prima jumătate a anului 2014, România a încasat de la Comisia Europeană 1,7 miliarde de euro, însă din acești bani 1,3 miliarde au venit din cereri de rambursare transmise la Bruxelles anul trecut. Potrivit unor surse europene citate de HotNews.ro, cifrele României reflectă un avans greoi al procesării documentelor în proiectele europene de către autoritățile naționale.
Ministrul constată și… atât!
Rezultatele slabe în absorbția fondurilor europene în termeni de bani ceruți de la Bruxelles au fost anticipate și de ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici. ,,În primele cinci luni ale acestui an, ceea ce am estimat se află sub așteptările pe care le-am avut inițial, pentru că sunt multe facturi care nu ajung încă la noi, din partea marilor companii de lucrări, în special la mediu și transport”, a declarat el, în 15 iunie, potrivit Mediafax.
După aproape o lună, ministrul Fondurilor Europene constată ,,în continuare sincope” la toate cele șapte programe operaționale prin care țara atrage fonduri structurale și de coeziune. ,,La nivelul tuturor programelor operaționale se înregistrează în continuare unele sincope în implementarea programelor, cauzate atât de modul în care a fost conceput întregul sistem de implementare, cât și de problemele de implementare din perioada 2009-2011”, a declarat, miercuri, ministrul Teodorovici, într-un comunicat remis HotNews.ro. Întrucât minciuna este la ea acasă, el dă, însă, asigurări că ,,țintele asumate de MFE pentru acest an vor fi îndeplinite” și că ,,România nu va pierde bani și va solicita rambursarea unei sume mai mari decât în anul 2013”.
Avertismente serioase de la Comisia Europeană
România mai are la dispoziție un an și jumătate pentru a absorbi fonduri europene pentru perioada de programare 2007-2013. În luna ianuarie, Comisia Europeană a avertizat Guvernul României că țara va fi nevoită să încheie proiectele europene din bani de la bugetul de stat și de la beneficiari, dacă acestea nu vor fi finalizate până la sfârșitul anului 2015.
Într-o scrisoare din data de 8 ianuarie 2014 – transmisă în urma întâlnirii anuale cu autoritățile române din 10 decembrie 2013 -, directoarea pentru afaceri bugetare din cadrul Directoratului General pentru Politică Regională (DG REGIO) al Comisiei Europene, Vittoria Alliata di Villafranca, îi comunica ministrului român al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, că România trebuie să depună în anul 2014 noi proiecte, pentru a acoperi alocările acordate României și neutilizate încă, pentru a nu pierde banii.
Potrivit scrisorii publicate la vremea respectivă de HotNews.ro, oficialul european avertizează România că trebuie să-și încheie până la finele anului 2015 proiectele europene nou lansate sau deja adoptate. în caz contrar, România va fi obligată să plătească de la bugetul de stat și din banii beneficiarilor pentru terminarea proiectelor, pentru că, altfel, Uniunea Europeană va retrage țării și banii europeni deja rambursați de Comisie în proiectele neterminate. ,,Ambele părți (Comisia Europeană și Ministerul Fondurilor Europene, n.r.) au fost de acord că în această etapă a punerii în aplicare, riscul de a nu finaliza proiectele nou lansate sau deja adoptate până la sfârșitul anului 2015 ar trebui să fie gestionat cu atenție. În cazul proiectelor neterminate, beneficiarii și autoritățile române ar trebui să-și asume responsabilitatea (financiară) de a le finaliza, pentru a nu pierde finanțarea UE deja rambursată. De aceea, fiecare proiect are nevoie de monitorizare atentă și de măsuri corectoare”, se arăta în scrisoarea Comisiei Europene către ministrul Teodorovici.
Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a declarat joi că în societatea românească funcționează un fel de imperiu al interlopilor, iar statul
Democrat-liberalii buzoieni își exprimă îngrijorarea față de problemele cu care se confruntă, în aceste zile, Spitalul Județean de Urgență, și cer, prin intermediul unui comunicat de presă,
Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a taxat o gafă a Ministerului Fondurilor Europene, la scurt timp după o conferință de presă care a avut loc marți, prin care au fost