Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a declarat joi că în societatea românească funcționează un fel de imperiu al interlopilor, iar statul
român trebuie să-l demoleze, să-l facă ,,praf și pulbere”, deoarece ,,acest sistem va penetra până la cele mai mici unghere societatea”.
,,Societatea românească suferă de multe boli, dar una care este extrem de gravă este aceea al fenomenului interlopilor. Am date de când eram ministru și vedem acum cu ochiul liber că trăim sau paralel cu noi funcționează un fel de imperiu al interlopilor. Statul român, în viitor, trebuie să-și pună mintea cu acest imperiu și, în câțiva ani, să nu rămână piatră de piatră din acest imperiu. Trebuie demolat complet, făcut praf și pulbere, pentru că altminteri acest sistem va penetra până la cele mai mici unghere ale societății noastre”, a afirmat Predoiu la o dezbatere organizată de Institutul de Studii Populare.
Prezidențiabilil democrat-liberal a mai spus că este vorba despre cetățeni care nu au curaj să-și facă dreptate pentru că pe strada lor sunt interlopi cu ,,ciomăgarii lor, cu oameni care nu au decât legea nescrisă a mafiilor”.
Cătălin Predoiu a explicat că în sistemul penitenciar sunt foarte multe clanuri organizate care trec prin pușcărie și își reiau activitatea: ,,Este foarte limpede că aceste clanuri de interlopi penetrează medii economice, desfășoară activități necurate sau curate, sunt implicați în traficul de persoane”, a mai spus Predoiu, adăugând că nu sunt neapărat legate de etnia romă, ci de ,,orice bandă organizată care încearcă să facă ce au văzut ei în filme cu mafioți și, de multe ori, reușesc“.
Prim-vicepreședintele PDL a mai arătat că acest fenomen este în prezent controlabil, dar că trebuie trecut peste acest orizont de așteptare și trebuie distrus, terminat: ,,De aceea este momentul unor strategii speciale din partea organelor, de la poliție până la Parchet, care să infiltreze aceste bande, să le dezorganizeze, să le ducă în fața Justiției”, a mai spus Predoiu.