Raul Florescu: ,,Solicităm Consiliului Județean să găsească urgent o soluție pentru conducerea Spitalului Județean“

Democrat-liberalii buzoieni își exprimă îngrijorarea față de problemele cu care se confruntă, în aceste zile, Spitalul Județean de Urgență, și cer, prin intermediul unui comunicat de presă,

responsabililor din Consiliul Județean să ia urgent măsuri pentru a clarifica situația de la conducerea acestei instituții.

,,Previzibila înlocuire a managerului general, medicul Cosmin Ursăchescu, cel care a ocupat funcția pentru o periodă de șase luni – și care, la această oră, se află în concediu -, la care se adaugă și demisia directorului medical Ion Drăghici, lasă manageriatul pe mâinile juristului spitalului, Elena Constantin. Ne întrebăm cum se poate ajunge în situația în care conducerea unei instituții atât de impo­rtante să ajungă în mâinile unei persoane care nu  are cunoștințe în domeniul managementului și, mai ales, de ce Consiliul Județean, în a cărei subordine se află cea mai mare unitate medicală buzoiană, nu ia măsuri pentru a rezolva situația. Noi nu punem la îndoială calitățile  doamnei Elena Constantin în domeniul juridic, ci doar de abilitățile de a conduce un spital cu datorii mari și neajunsuri multe. Solicităm Consiliului Județean să găsească urgent o soluție pentru a clarifica situația de la nivelul conducerii Spitalului Județean”, afirmă președintele interimar al organizației județene a Partidului Demo­crat Liberal, consilierul județean Raul Florescu.