Președintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, ieri, că Partidul Democrat Liberal și Partidul Național Liberal vor mai avea o rundă de discuții astăzi, când se vor stabili numele formațiunii rezultate
din fuziune, sediul și imnul.
Întrebat înainte de ședința Biroului Permanent Național al PDL dacă numele partidului rezultat din fuziune va fi PNL, Blaga a precizat că răspunsul va veni joi. ,,Mâine (astăzi, n.r.) veți avea răspuns, mai avem încă o rundă de discuții mâine (joi, n.r.). O să aveți răspuns și la nume, o să aveți răspuns și la imn, o să aveți răspuns și la sediu, o să aveți răspuns la toate problemele pe care le-am prezentat în Statut”, a precizat Vasile Blaga. Liderul Partidului Democrat Liberal a mai spus că în Statut a fost pus ,,un accent deosebit pe continuarea politicilor de apărare a statului de drept”.
Blaga nu a dorit să ofere detalii nici referitor la imnul partidului rezultat din fuziunea PDL-PNL, nici dacă sediul va fi cel al PDL din Modrogran. În ceea ce privește protocolul cu Forța Civică, Vasile Blaga a precizat că cele două formațiuni nu sunt încă în discuții avansate, urmând ca negocierile să se încheie luni.
Solicitat să comenteze declarația președintelui Traian Băsescu care a spus că noua formațiune ar urma să fie ,,o struțo-cămilă de dreapta”, Blaga nu a dorit să comenteze, adăugând că șeful statului ”nu este foarte fericit că se realizează această construcție”.
Ieri dimineață, echipele de negociere ale PNL și PDL au avut o nouă întâlnire, la finalul căreia Cătălin Predoiu și Ludovic Orban au anunțat că au fost finalizate discuțiile, ajungându-se la o înțelegere privind Statutul noului partid, numele și protocolul de fuziune. Surse din echipele de negociere au declarat pentru Mediafax că viitorul partid se va numi PNL, iar imnul, sediul și doctrina politică vor aparține PDL, adică liberalii vor fi absorbiți de către democrat-liberali, păstrându-se doar denumirea ,,partidului Brătienilor”.