Președintele Partidului Democrat Liberal, Vasile Blaga, a anunțat, ieri, că numele viitorului partid, rezultat din fuziunea PNL-PDL,
va fi Partidul Național Liberal, iar sediul noii formațiuni va fi în Aleea Modrogan numărul 1. Candidatul comun al PNL-PDL la prezidențiale va fi anunțat în 4-5 august, iar Congresul de fuziune al celor două partide va avea loc în 26 iulie.
,,În 26 iulie vom avea congresele de fuziune, fuziune prin comasare a PDL cu PNL (…) Acest partid se va numi Partidul Național Liberal, iar documentele prevăd foarte clar, și în toată comunicarea oficială vom și folosi această expresie, că PNL este rezultatul fuziunii dintre PDL și PNL”, a declarat Vasile Blaga, după ultima rundă de negocieri între cele două formațiuni. El a mai precizat că imnul noului partid va fi cel al PDL, ,,Verde-nrourat”.
,,Statutul a urmărit cu foartă multă atenție parcursul clar al celor două partide de până în 26 iulie, de respectare a statului de drept, a valorilor colegilor din Partidul Popular European: demnitate, libertate, dreptate, solidaritate, toate criteriile care le-am avut și până acum care țin de integritatea membrilor noștri (…) N-o să avem niciun document secret. Atât Statutul, cât și protocolul de fuziune, programul politic, după ce vom avea desemnat candidatul la Președinție, programul acestuia, în septembrie programul partidului pentru români, toate vor fi publice”, a spus președintele Partidului Democrat Liberal.
Întrebat de ce s-a renunțat la denumirea de PDL, Vasile Blaga a precizat că ,,într-o astfel de negociere fiecare trebuie să câștige”, subliniind că, de partea cealaltă, PNL a acceptat, prin aderarea la Partidul Popular European, valorile conservatoare și creștine, trecute și în Statutul și programul noului partid, precum și discuții despre economia socială de piață. ,,Fiecare a trebuit să lăsăm din fiecare parte pentru a ajunge la un scop comun”, a punctat el. Totodată, Vasile Blaga a afirmat că noul partid dorește a fi nu doar ,,o alternativă la PSD“: ,,Ne-ați văzut că am vorbit foarte puțin de PSD în perioada asta, chiar dacă, evident, el și-a strâns tot ce a avut de strâns pe partea stângă, iar noi în continuare trebuie să creăm o alternativă, iar convingerera mea este că noul partid va învinge la prezidențiale și în 2016 la alegerile generale”, a precizat liderul PDL.
La rândul său, președintele PNL, Klaus Iohannis, a declarat că au reușit să facă un lucru pe care mulți și-l doresc de 24 de ani, mulți au vorbit despre el, dar acum sunt foarte aproape de finalizare, și anume unificarea dreptei. ,,Acest partid nu este creat doar pentru a câștiga prezidențialele, acest partid este creat pentru a schimba România, pentru a schimba România în bine. Noi ne dorim evident să câștigăm prezidențialele cu candidatul unic pe care-l vom desemna la începutul lunii august, dar ne dorim să câștigăm și alegerile parlamentare din 2016, să conducem România într-un drum mult mai bun, mult mai clar, în așa fel încât să avem ceea ce probabil cu toții ne dorim: o viață mai bună ca și oamenii să simtă că acest partid vine cu o strategie, vine cu o gândire clară pentru deceniul care urmează”, a spus Iohannis.