Consilierii locali ai Partidului Democrat Liberal, împreună cu un număr important de membri ai organizației municipale buzoiene a acestei formațiuni politice, au vizitat, la sfârșitul săptămânii trecute, Stațiunea de Cercetare Legumicolă Buzău.
Președintele interimar al organizației, George Vlad, spune că ,,ne-a făcut deosebită plăcere să ne întâlnim cu domnul doctor inginer Costel Vânătoru, un om care a făcut cunoscută zestrea genetică legumicolă a țării noastre în întreaga lume. Printre creațiile domnului Vânătoru se numără <castraveții pentru diabet> și asimilarea fructului exotic Gac, ultimul fiind cunoscut pentru efectul protector împotriva celulelor cancerigene. Tot datorită domniei-sale, astăzi Buzăul are cea mai bogată colecție de tomate din țară și una din primele din Europa”, spune George Vlad, care declară că, împreună cu consilierii municipali, organizația pe care o conduce va sprijini Stațiunea de Cercetare Legumicolă Buzău, care poate deveni ,,motorul dezvoltării economice a Buzaului”.
,,În urma acestei vizite, suntem deciși să promovăm legumele românești sănătoase de la Stațiunea de Cercetate Legumicolă Buzău. Statisticile de la Secția de Oncologie a Spitalului Județean sunt îngrijorătoare, iar una dintre cauzele creșterii numărului de îmbolnăviri a buzoienilor de afecțiuni maligne este alimentația nesănătoasă a populației. Odată cu apariția lanțurilor de magazine în municipiu au apărut și legumele din import pline de chimicale, în detrimentul produselor românești sănătoase. Împreună cu conssilierii locali PDL și cu domnul doctor inginer Costel Vânătoru am demarat un proiect pe termen lung de sprijinire a Stațiunii de Cercetare Legumicolă Buzău. Mesajul nostru pentru buzoieni este acela de a consuma legume românești produse de acestă stațiune de cercetare”, mai spune președintele interimar al organizației municipale a Partidului Democrat Liberal, George Vlad.