Democrat-liberalii buzoieni își propun să sprijine Stațiunea de Cercetare Legumicolă

Consilierii locali ai Partidului Democrat Liberal, împreună cu un număr important de membri ai organizației municipale buzoiene a acestei formațiuni politice, au vizitat, la sfârșitul săptămânii trecute, Stațiunea de Cercetare Legumicolă Buzău.

Președintele interimar al organizației, George Vlad, spune că ,,ne-a făcut deosebită plăcere să ne întâlnim cu domnul doctor inginer Costel Vânătoru, un om care a făcut cunoscută zestrea genetică legumicolă a țării noastre în întreaga lume. Printre creațiile domnului Vânătoru se numără <castraveții pentru diabet> și asimilarea fructului exotic Gac, ultimul fiind cunoscut pentru efectul protector împotriva celulelor cancerigene. Tot datorită domniei-sale, astăzi Buzăul are cea mai bogată colecție de tomate din țară și una din primele din Europa”, spune George Vlad, care declară că, împreună cu consilierii municipali, organizația pe care o conduce va sprijini Stațiunea de Cercetare Legumicolă Buzău, care poate deveni ,,motorul dezvoltării economice a Buzaului”.

,,În urma acestei vizite, suntem deciși să promovăm legumele românești sănătoase de la Stațiunea de Cercetate Legumicolă Buzău. Statisticile de la Secția de Oncologie a Spitalului Județean sunt îngrijorătoare, iar una dintre cauzele creșterii numărului de îmbolnăviri a buzoienilor de afecțiuni maligne este alimentația nesănătoasă a ­po­pulației. Odată cu apariția lanțurilor de magazine în municipiu au apărut și legumele din import pline de chimicale, în detrimentul produselor românești sănătoase. Împreu­nă cu conssilierii locali PDL și cu domnul doctor inginer Costel Vânătoru am demarat un proiect pe termen lung de sprijinire a Stațiunii de Cercetare Legumicolă Buzău. Mesajul nostru pentru buzoieni este acela de a consuma legume românești produse de acestă stațiune de cercetare”, mai spune președintele interimar al organizației municipale a Partidului Democrat Liberal, George Vlad.