CENACLUL „ALEXANDRU SIHLEANU” DALILA

Sâmbătă, 8 Martie, alături de tradiţionalul „La mulţi ani”, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” a debutat, la ceaiul literar, cu Matincă Costea care a susţinut un scurt moment de divertisment pentru îmblânzirea spiritelor, cu un text de Tudor Muşatescu,  „Zvoniştii”. Prestaţia a primit aplauze.

            A urmat lectorul de serviciu, Aneta Pioară, cu proză, un fragment de roman, de fapt al treilea în acest proiect literar. S-ar părea că dna are talent în susţinerea firului epic pe mai multe planuri şi spaţii, ceea ce implică o documentare în susţinerea biografică pentru a imprima romanului veridicitate şi o implicare de natură psihologică pentru a transmite potenţialului cititor stări, sentimente, şi în acest fel să trezească curiozitatea. Deocamdată construieşte personaje, construieşte imagini, caută să creeze şi să rezolve conflicte. Rămâne de văzut, după un substanţial efort acordat acestui gen literar, cum se vor îmbina toate piesele într-un tot unitar. Spor la muncă!

            „Dna teatrului, aşa cum o consider eu, se prezintă de data aceasta în pagini de roman. Consider că o face cu un aer de maturitate şi ca atare o face bine, şi creionează frumos personajele frazând frumos. Ca o notă critică constat că lipseşte dialogul caracteristic acestui gen de creaţie. Aşteptăm urmarea. (Matincă Costea)

„Pentru că nu am ascultat celelalte capitole, mă voi referi la ce a prezentat azi. Din ceea ce am auzit, este o încercare de roman biografic şi un roman de factură psihologic. La început mi s-a părut plictisitor. Tema îmi pare a fi căutarea identităţii de către tânărul pictor, tânăr care în peregrinările sale prin orfelinat face cunoştinţă cu deviaţiile unui pedofil. Pe cât de dureroasă, pe atât de interesantă. Colegii îşi propun să-i pună capăt prin otrăvire. Prin tema lui romanul prezintă interes. Mijloacele artistice sunt puţine, dar bine construit. (Georgeta Iuga)

„Un roman în pas de dans. Partea întâi este cea mai grea: introducerea şi acomodarea noastră cu nerăbdarea de a afla mai repede subiectul. Este o lucrare de proporţii. Dna ne face să venim, să vedem continuarea. (Dumitru Hangu)

„Nu prea am multe de zis. Este ca un prohod, nu în pas de dans sau dansul lui Zorba. Reuşeşte să creioneze imagini. E bun scenariul, ar putea fi turnat. Cred totuşi că forţează nota cu atâtea descrieri. Trebuie să ne adaptăm şi la cerinţele cititorului. Sincer nu văd de ce a trebuit să dureze atât până la ceea ce intuiam. Ar trebui introduse şi figuri de stil. Rămân cu un aer amar. (Laurenţiu Selegian)

„Este lung drumul romanului. Apreciez munca celui care scrie. Sunt păsări rare. E interesant ce scrie dna. S-a complicat cu vizita la Paris, cu atâtea detalii, care nu ştiu dacă sunt reale. Povestirea în prima parte interesantă, a doua este o cădere. Întâlnirea de la Paris, cu Vivienne,  nu este bine regizată. Uneori apar fracturi în logică. Tema este periculoasă. Să o termine.   (Dan Mihail Zanfirescu)

„Fiecare carte este considerată un copil al autorului. Trebuie mult curaj pentru a susţine un asemenea gen literar. Să continue cu mai multe figuri de stil pentru frumuseţea romanului. (Mioara Zaharia)

„Cu ocazia zilei de 8 martie, d-nelor toate cele bune şi sănătate. Multă sănătate dlui Marcel Codrescu, alias Matincă Costea. Tema divertismentului de astăzi este bine venită datorită inundaţiilor şi ploilor. Felul doi, susţinut de lectorul de serviciu, la fel de apetisant. Cu această ocazie mă lansez cu un haiku: Ana Pioară – pictor dramatic / mister romantic. Este un roman misterios, ameţitor, romantic, complex, profesionist, cu talent pictural, emoţionant. Vreau să recomand să nu lungească artificial acţiunea, să treacă la un stil mai concis, deoarece în secolul vitezei cititorul nu are răbdare să citească. Ca cititor vreau romane scurte, în culori optimiste şi vesele. Spor la treabă şi multă inspiraţie! (Adrian Câmpeanu, Preş. Cititorilor din Râmnicu Sărat)

„Trebuie să menţionez, criticăm opera şi nu autorul. Ascultând părerile unor consumatori de literatură, teatrul nu se citeşte că trebuie jucat, romanul nu se citeşte că este prea lung. Definiţia DEX a romanului: < Specie a genului epic, de întindere mare, cu conţinut complex, care se desfăşoară de-a lungul unei anumite perioade şi angajează mai multe personaje, presupunând un anumit grad de adâncime a observaţiei sociale şi a analizei psihologice >.  Criticul literar Alexandru Piru spune: < Nu există literatură pentru copii şi literatură pentru adulţi. Există literatură >. Fiind în curs de desfăşurare, titlul se poate schimba. Din acţiune reiese că ar fi un turist român care descoperă un tablou al unei ţărănci românce. Pe parcurs mi-am schimbat ideea. Am observat că este viaţa unui copil crescut la orfelinat, care îşi caută identitatea. Nu este lipsit de dialog, portret, descrieri. Modul de expunere este naraţiunea. Descrierea vieţii copilului la orfelinat poate fi viaţa oricărui copil abandonat de părinţi. Viaţa este un spectacol. Este o luptă. Viaţa din orfelinat este dezvăluită cu toate dedesubturile şi cruzimile la care sunt supuşi copiii în orfelinate. Pare numai că este pornografie, dar este realitate crudă. Faptul că autoarea de astăzi a plasat acţiunea şi în Franţa, nu ştiu ce va urma, dar este şi o vânzare pe valută. Îi recomand să continue. Are veleităţi de autor de teatru, dar şi de romane. Proprietatea termenilor rămâne deschisă. (Floarea Stănescu)

Sâmbătă, 15 martie, începând cu ora 11.00, şedinţa Cenaclului „Alexandru Sihleanu” va fi închinată  lansării de carte, „Verbum Amoris”, autoare Nina Beldie. Vă aşteptăm cu drag.

Junior al Gloriei și părinții săi, bătuți pe teren într-un meci official

Scene incredibile în cadrul jocului dintre Gloria II Buzău și Avântul Zărnești, meci disputat în cadrul etapei a XVII-a a Superligii județene de fotbal. Pe arena secundă din Complexul Gloria, echipa de juniori A a buzoienilor a întâlnit echipa Avântul Zărnești, formația ai căror frâie sunt ținute de Gheorghe Rădulescu, unul din personajele controversate ale sportului buzoian.

Pe finalul partidei, Bogdan Bălan (16 ani), elevul tehnicianului Nicolae Anton (Gloria II Buzău) a avut o intervenție dură asupra lui Alin Rădulescu, nepotul „omului cu banii” de la oaspeți. Decizia arbitrului Petruș Ilie de a sancționa intervenția buzoianului „doar” cu cartonaș galben (al doilea pentru Bălan) nu a fost pe placul oaspeților. Nepotul „buclucaș” a sărit la bătaie, lovindu-l pe juniorul Gloriei.

Mama, trântită la pământ

Conștientizând pericolul iminent în care se afla propriul copil, părinții lui Bogdan au coborât din tribunele stadionului pentru a-și proteja fiul. Cum au pășit pe suprafața de joc, Bălan senior a fost trântit la pământ de junele Rădulescu, fiind lovit cu bestialitate, cu pumnii și picioarele de „rezervele” Avântului, lovituri în urma cărora acesta și-a pierdut cunoștiința. Soarta nu a fost mai blândă nici cu doamna Bălan, în ciuda faptului că meciul s-a disputat de Ziua Femeii. Mama fotbalistului a fost culcată la pământ de „bravii” echipei din Zărnești.

După inccident ambii părinți au fost la Serviciul de Medicină Legală din Buzău, iar ieri aceștia și-au continuat investigațiile medicale întrucât starea de sănătate a celor doi nu este bună, aceștia resimținând emoțional și fizic șocul de sâmbătă.

Antrenorul Nicolae Anton: „Nu credeam că este posibil așa ceva”

Nicolae Anton, tehnicianul buzoienilor este revoltat de atitudinea și comportamentul barbar al jucătorilor de la Zărnești: „Din ‘68 fac meseria asta, care m-a purtat peste tot în țara asta. Nu am văzut așa ceva nicăieri, nu am mai auzit de așa ceva și nu aș fi crezut căeste posibil. Nu pot să cred nici acum tot ceea ce am văzut. Jucătorii mei au ­do­minat partida și probabil acest lucru i-a iritat pe adversarii noștri. Nu este posibil să calci efectiv în picioare doi oameni! Părinții jucătorului au fost bătuți cu bestialitate de niște barbari care nu au ce căuta în fotbal. Nu pot spune cu exactitate cine a dat, pentru că erau foarte mulți în jurul celor doi. Se formase un meleu din care abia îi vedeai. După mine ar trebui cel puțin excluși din campionat. Copiii mei sunt traumatizați, au rămas afectați după asemenea scene care s-au desfășurat sub privirile lor”.

Îi e teama că pierde jucătorii

Tehnicianul formației secunde din Crâng trăiește cu teama că incidentul ar putea îndepărta și mai mult tinerii și așa puțini, de pe arenele de fotbal. „Gândiți-vă căam discuții săptămânale cu părinții acestor copii. Am o responsabilitate față de ei, de conducătorii clubului și de jucători.Oamenii își trimit pruncii la fotbal să facă mișcare, să își întrețină sănătatea sau să devină performeri. Cum să îți mai dai copilul la fotbal? Pentru ce? Să trăiești cu teama că într-o zi o să îți vină acasă marcat fizic sau psihic pe viață?”.

Petruș Ilie, arbitrul de casă al familiei Rădulescu

Ilie Petruș, arbitrul care a oficiat „la centru” întâlnirea dintre Gloria II Buzău și Avântul Zărnești este cunoscut printre colegii de breaslăși oamenii de fotbal din Buzău pentru aroganța sa nefondată, aceste nedepășind niciodată statutul de arbitru „de județ”.

Nicolae Anton, tehnicianul buzoienilor, a declarat privitor la acesta următoarele: „Acesta este un arbitru, nu slab, foarte slab! Vă dau un exemplu. Pe durata jocului cu Zărnești, ­Ghe­orghe Rădulescu a fost rezervă. De când a intrat în teren, toate deciziile au fost pentru oaspeți. Fault clar în atac la golul secund și el arată centrul terenului. Îl întreb: <Domn’ arbitru nu ați văzut faultul?>și el zice că din postura în care era nu a văzut nimic.Apoi orice striga ­Ghe­orghiță el dădea. Orice, nu îți venea să crezi ce vezi. L-am mai văzut într-un joc Săgeata – Poșta Câlnău, când efectiv i-a tocat pe cei din Săgeata, apoi la un meci de juniori dintre Gloria și LPS. Foarte, foarte slab”.

În unul din momentele jocului, la o fază controversată, când mingea trebuia să fie în posesia buzoienilor de la Gloria, jucătorii lui Anton au cerut balonul însă decizia arbitrului a fost în contradictoriu cu cerințele acestora. Nu aceasta a fost faza care a stârnit stupoarea în rândul celor prezenți, ci replica „cavalerului în negru”: „Ce să vă dau vouă mă? Voi știți cine sunt ăștia?”.

Fugărit la Mărăcineni

 Duminică, Ilie Petruș a arbitrat la centru confruntarea dintre Mărăcineni și Zoița, meci întrerupt în minutul 65, după ce „cavalerul în negru” a simțit pe propria piele furia gazdelor, așa cum, în urmă cu o zi, părinții tânărului Bălan resimțit-o pe cea a jucătorilor din Zărnești.

Sarcină grea pentru Boeru și Coșconea

Evenimentele petrecute la capătul jocului de sâmbătă vor fi judecate în această după amiază de Comisia de Disciplină din cadrul Asociației Județene de Fotbal Buzău. Comisia condusă de Constantin Boeru, numit în funcție în urmă cu câteva luni, își va arăta onestitatea și corectitudinea după cazul de care îl vor avea astăzi pe masă, unul din cele mai dificile și fără precedent. Incidentele de la Gloria II Buzău – Avântul Zărnești vin cu doar câteva luni înaintea Adunării Generale pentru numirea unui nou președinte al forului fotbalistic din județ. Evenimentele care au precedat partida de fotbal sunt o consecință ce reprezintă o sumă de factori nefaști ai fotbalului județean, iar decizia poate avea urmări nedorite dacă nu va fi una justă, bazată pe faptele acuzaților și totodată pe trecutul  celor doi protagoniști.

Boicotează competiția?

Mai mulți oameni de fotbal, conducători și finanțatori ai echipelor de fotbal din Superligă, vor să nu se mai prezinte la meciurile pe care urmează să le dispute în compania formației din Zărnești. Este vorba de reprezentanții mai multor formații atât din jumătatea inferioară a clasamentului, cât și din primele cinci clasate.

Se face curățenie la AJF

În recenta Adunare ­Ge­nerală a membrilor afiliați la Asociația Județeană de Fotbal Buzău s-au hotărât echipele care urmează

Municipalitatea râmniceană la raport

Obiectivele strategiei de dezvoltare locală a Râmnicului în perioada 2008 – 2013 au fost în mare parte atinse

Municipalitatea râmni­ceană și-a atins, în mare parte, obiectivele țintite pentru perioada 2008-2013 de strategia de dezvoltare locală. Respon­sabilii Primăriei Râmnicu Sărat spun că, în