Deputatul democrat-liberal Cezar Preda este decis să nu mai revină vreodată în funtea organizației județene PDL. El a făcut această afirmație la prima conferință de presă pe care a suținut-o la noul sediu al biroului său parlamentar, ocazie cu
care a mai spus că, din postura de deputat al Partidului Democrat Liberal, va reprezenta cetățenii întregului municipiu Buzău, nu doar pe cei din Colegiul 7 – Camera Deputaților, colegiu în care a fost ales parlamentar. ,,După 14 ani, țin o conferință de presă în alt loc decât cel cu care v-am obișnuit. În viață, sunt lucruri care se termină și lucruri care încep. Am terminat ceva și încep altceva. Voi avea ca responsabilități din partea partidului colegiul meu, Colegiul 7 de deputați, însă cred că este de datoria mea să mă implic pentru tot municipiul Buzău, pentru că așa este corect; cetățenii municipiului Buzău, chiar dacă electoral sunt împărțiți în două, ei fac parte din acela și oraș și este bine să răspunzi la solicitările lor în mod unitar. Acest parcurs al meu de acum înainte vine să fixeze și mai bine hotărârea mea de a nu reveni niciodată la funcția de președinte al organizației PDL Buzău”, a spus Cezar Preda.
Cu aceeași ocazie, el a făcut un apel către membrii Biroului Permanent Național, dar şi către colegii săi buzoieni, din Biroul Permanent Județean, să preia organizația buzoiană, pe care să o ducă ,,pe cele mai înalte culmi”: ,,Am fost criticat de-a lungul timpului, atât de adversarii politici, de voi, presa, cât și de oameni din interiorul partidului meu, că nu am obținut rezultatele pe care ar fi trebuit să le obținem aici. Eu refac invitația către toți potentații și potenții politici din urbea noastră și din România – și mai ales din PDL – să vină să ia organizația aceasta și să o ducă pe culmile performanței. După câte văd, la nivelul conducerii centrale, se ascund unul în spatele altuia; așa cum îi cunosc pe colegii mei de la București, din Biroul Permanent Național, sunt foarte viteji când nu ești acolo, dar când să-i pui să facă ceva care să-i și recomande, așteaptă să mă întorc eu. Eu nu mă întorc, așa că îi rog să ia o decizie și să vină să facă marile performanțe pe care le invocau că trebuie obținute aici. Bineînțeles, aceeași invitație o fac și colegilor din interiorul Biroului Permanent Județean, pentru cei care se simt în stare să ducă PDL Buzău pe cele mai înalte culmi. Mie-mi ajunge”, a afirmat deputatul democrat-liberal buzoian.
,,PDL să spună la prezidențiale că este un partid de echipă, nu unul de lideri”
În vederea alegerilor europarlamentare, deputatul Cezar Preda promite o campanie electorală curată, bazată pe informarea cetățenilor în legătură cu responsabilitățile parlamentarilor europeni și având scopul reducerii absenteismului; pentru aceasta, Preda îi va invita la Buzău pe europarlamntarii democrat-liberali aflați în fruntea listei cu care PDL candidează în acest an la alegerile pentru Parlamentul European: ,,Va fi o campanie electorală curată, așa cum am făcut eu campaniile; cu informarea cetățenilor asupra a ceea ce înseamnă Parlamentul European, responsabilitatea parlamentarilor europeni, și valoarea oamenilor din listă. Eu sunt foarte onorat că în fruntea listei noastre este și domnul Stolojan, este și Monica Macovei, este și Traian Ungureanu, este și Marian-Jean Marinescu, sunt oameni dedicați și care au făcut față mai mult decât onorabil, chiar cu mândrie, cum laudae, acestei activități. Deci avem cu ce ne lăuda, avem cu ce ne duce la oameni. Pot să vă spun, cu respect și cu mândrie, că sunt în relații excepționale cu cei patru și am să-i invit aici în campania electorală. Eu cred, totuși, că va fi un absenteism mare, și mi-ar părea bine să reușim să ducem lumea la vot”.
În legătură cu același subiect, deputatul Cezar Preda spus că, personal, nu are niciun target, dar a semnalat faptul că partidul său a greșit fixând ținte electorale prea mari pentru alegerile din 25 mai: ,,Nu am target. Eu consider că partidul meu a făcut cea mai mare greșeală, după ce a luat bătaie în decembrie 2012, fixându-și targeturi din acestea, ca să ne ținem încordați tot timpul. Noi, după ce am luat bătaia din 2012, trebuia să spunem cetățenilor că am înțeles, să ne refacem partidul, și, până nu auzim, în 2016, <Jos Ponta!>, nu putem câștiga, indiferent cât de frumoși suntem și cât de bine ne-am duce în teritoriu. Așa cum ei au câștigat cu <Jos Băsescu!>, Partidul Democrat Liberal și dreapta vor câștiga atunci când oamenii se vor sătura cu adevărat de Ponta. Restul, să-ți fixezi target… Părerea mea este că Partidul Democrat Liberal trebuia să-și fixeze un target de 15-16 la sută la europarlamentare, iar la prezidențiale să spună că este un partid de echipă, nu unul de lideri, vom merge în spatele celui care va fi cel mai bine plasat și am închis subiectul! Așa, după 25 mai, vor începe din nou luptele intestine în partid, că nu s-a atins targetul, că în județul cutare trebuia 23 și s-a făcut 22, ce am făcut? Deci eu nu am target și nu-mi fixează nimeni target. Dacă nu le convine, să ia măsuri! Voi face tot ce pot eu ca partidul meu să ia cât mai mult! Tot ce pot eu, dar în limitele reconstrucției partidului”, a mai spus deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda.