Buzăul se „mândrește“, în curând, cu încă un ministru în noul guvern Victor Ponta, numit dintre parlamentarii aleși pe 9 decembrie 2012 pe listele Uniunii Social Liberale. Din păcate, însă, pentru organizația buzoiană a Partidului Social Democrat, și viitorul ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul
face parte din categoria aleșilor de import, fiind vorba despre deputatul de Buzău al Uniunii Naționale pentru Progresul României, Eugen Nicolicea. El se va alătura senatorului social-democrat Eugen Orlando Teodorovici, în prezent ministru al Fondurilor Europene, portofoliu pe care-l va menține și în Guvernul Ponta 3.
Teodorovici rămâne să mintă mai departe
Ziarul OPINIA a semnalat, în numeroase rânduri, minciunile pe care actualul deținător al portofoliului Fondurilor Europene le-a debitat, pe bandă rulantă, începând cu inducerea în eroare a buzoienilor privind iminența debutului lurărilor de reabilitare a podului de la Vadu Pașii și terminând cu raportările privind succesele pe care România le-ar repurta în atragerea de fonduri din partea comunității europene, în timp ce Comisia Europeană nu mai contenește cu atenționările pe care le adresează statului român privind tocmai această chestiune. Peste toate, ministrul Teodorovici este și artizanul afaceri cu iz deloc bine mirositor, privind închirierea unor spații în care funcționează, în prezent, ministerul pe care îl conduce, la un preț supraevaluat, mult peste prețul pe care dezvoltatorul imobiliar căruia îi aparține clădirea în cauză îl oferă altor solicitanți.
Nicolicea promite iertare pentru corupții puterii
În ceea ce-l privește pe deputatul UNPR de Buzău Eugen Nicolicea, propunerea premierului Victor Ponta pentru funcția de ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul, acesta a izbutit să calce în străchini încă de la audierea sa în comisiile juridice ale Camerei Deputaților și Senatului, susținând că mult disputata Lege a amnistiei trebuie adoptată, fapt care s-ar transforma în cea mai scandaloasă măsură a noului guvern format de Uniunea Social Liberală (PSD-UNPR-PC). Avizat, ieri, favorabil de comisiile juridice, deputatul UNPR Eugen Nicolicea a declarat că Legea amnistiei trebuie adoptată după dezbatere publică și după ce este ,,cântărită”.
„Trebuie să aibă loc o dezbatere publică. Întotdeauna când se trece de la un cod penal cu pedepse mai mari la un cod penal cu pedepse mai mici, trebuie date niște legi tranzitorii, printre care sunt acestea de amnistie și grațiere pentru a nu avea persoane condamnate cu pedepse foarte mari, pe vechiul cod, și apoi persoane cu pedepse mult mai mici pentru aceeași faptă, poate chiar în aceeași zi. De aceea este nevoie de aceste legi tranzitorii. Ele trebuiau să fie adopte din iunie-iulie, ca să nu cumva să fie socotite că se fac pe picior”, a spus Nicolicea, în fața comisiilor reunite.
Reamintim că, pe 17 februarie, președintele Senatului, Crin Antonescu, a anunțat că va cere Comisiei Juridice să introducă pe ordinea de zi Legea amnistiei și grațierii, pentru ca apoi să fie respinsă. Acest lucru nu s-a întâmplat, însă, președintele Camerei Deputaților Valeriu Zgonea precizând ulterior că încă se mai așteaptă niște precizări de la Ministerul Justiției. La rândul sau, premierul Victor Ponta a afirmat, la începutul lunii februarie, că Partidul Social Democrat nu mai susține Legea amnistiei și grațierii: ,,După cum știți foarte bine, nu se mai reia în această sesiune. Nu se mai discută despre grațiere, despre amnistiere”. De asemenea, președintele Partidului Democrat Liberal Vasile Blaga menționase anterior referitor la acest subiect că partidul pe care îl conduce nu exclude ,,mișcări de stradă serioase dacă Legea amnistiei se votează în Parlament”.
UNPR vrea și postul de subprefect la Buzău
În afară de postul de ministru, organiația UNPR Buzău ar mai putea obține un post, de această dată în teritoriu. Este vorba despre funcția de subprefect, care, în acest moment este deținută de Alecu Vasile, propus și susținut de Partidul Național Liberal. Informația ne-a fost confirmată parțial de senatorul Constantin Popa, liderul interimar al organizației județene, care s-a mulțumit să spună doar că are în vedere mai multe persoane care ar fi potrivite acestui post.
Este foarte posibil, așadar, ca subprefectul Alecu Vasile să fie singura victimă locală a ieșirii liberalilor de la guvernare, directorii de deconcentrate având toate șansele să-și pătreze posturile, în schimbul meținerii USL ca alianță la nivel local.
Conservatorii, scoși din cărți
Șifonați extrem de rău de arestarea și condamnarea fostului președinte ales al organizației județene, fostul deputat Gheorghe Coman, conservatorii buzoieni au fost prinși fără șef de evenimentele care au dus la formarea Uniunii Social Democrate și a guvernului Ponta 3. Abia luni, la ședința Biroului Politic Național al Partidului Conservator, conducerea centrală l-a numit, cu caracter interimar, pe medicul Claudiu Șerbănoiu ca președinte al PC Buzău, acesta nefiind, însă, și instalat în funcție. Drept pentru care este puțin probabil că PC Buzău va avea cum și prin cine să emită vreo pretenție la împărțirea plăcintei din aceste zile.
Cezar Preda: ,,Cred că de astăzi guvernul Ponta începe să aibă probleme“
Deputatul de Buzău al Partidului Democrat Liberal, Cezar Preda, susține că numirile noilor miniștri s-au făcut pe baza relațiilor personale pe care aceștia le au cu premierul Victor Ponta: ,,Acesta este Guvernul domnului Ponta. Cine i-a fost mai aproape, cine a jucat baschet cu domnul Ponta, ajunge ministru. Este regretabil că noi ne jucăm cu guverne care mai de care mai necoapte. Eu cred că, de astăzi, guvernul Ponta începe să aibă probleme. Să vedem dacă va rezista”. Mai mult, el a spus că este convins că mulți miniștri vor fi doar un paravan, iar ,,secretarii de stat puși de baroni” vor conduce ministerele.
Deputatul democrat-liberal buzoian a declarat, luni seara, la o dezbatere televizată la B1 TV, și că persoana propusă de Victor Ponta pentru ministerul
Energiei, Răzvan Nicolescu, are unul dintre cele mai bune CV-uri, dar că acesta nu va reuși să facă mare lucru, pentru că nu el va lua deciziile: ,,Știți ce inseamana să lucrezi sub Niță (Constantin Niță, ministrul Economiei, n.r.)? Decizia se ia într-o cameră, la partid”, a spus Cezar Preda.