George Scutaru: ,,Denumirea de PNL nu se poate negocia“

În ciuda faptului că liderul PDL, Vasile Blaga, și cel al PNL, Klaus Iohannis, au pus batista pe țambal în ceea ce privește scandalul, deocamdată mocnit, declanșat de afirmația ultimului, de la congresul lib­e­ralilor, cum că există mandat din partea

PDL ca noua formațiune ce va rezulta din fuziunea celor două partide să poarte numele  PNL, din teritoriu se aud cu totul alte declarații. Până una-alta, cert este faptul că PDL și PNL vor merge în alegerile prezidențiale într-o alianță electorală, cu un singur candidat la Președinție, întrucât fuziunea depinde de procesul din justiție, după cum a declarat președintele democrat-liberal Vasile Blaga.

La rândul său, președintele PNL, Klaus Iohannis, întrebat despre faptul că sunt liberali care au avut ezitări și care au spus că nu văd că s-ar putea produce fuziunea dintre PDL și PNL, a declarat că Congresul PNL a stabilit că se va face ­fu­ziunea și că orice altă luare de poziție nu poate să fie tratată decât ca ,,strict personală”.

,,Colegii din PDL vor accepta“

Numele PNL nu poate fi negociat, a declarat, ieri, la Radio France Internationale, liderul grupului liberal din camera inferioară a Parlamentului, deputatul de Buzău George Scutaru. El se arată convins că PDL, un partid „mai tânăr, mai nou“, va accepta ca viitoarea formațiune rezultată în urma fuziunii să se numească PNL.

George Scutaru este convins că PNL și PDL vor ajunge la un acord privind numele partidului rezultat în urma viitoarei fuziuni: „Eu sunt convins că și liderii democrat-liberali și liderii noștri și noi avem suficientă maturitate politică pentru a găsi o formulă unanim acceptată. Este adevărat, denumirea de PNL este un lucru care nu se poate negocia. Dar eu sunt convins că fiind vorba de tradiția și istoria unui partid de 140 de ani, cel mai vechi partid activ în Europa, de sorginte liberală, un partid care și-a împletit propria istorie cu istoria României în momente decisive, eu sunt convins că și colegii democrat-liberali, care sunt parte a unui partid mai tânăr, mai nou, comparativ cu al nostru, vor accepta acest fapt“.

În opinia liderului depu­taților liberali, „important este proiectul politic, important este să oferim tuturor celor care vor o alternativă la actuala guvernare și la politica Guvernului Ponta să oferim o asemenea alternativă de dreapta credibilă, iar celor care doresc să voteze un partid de dreapta, să aibă posibilitatea să voteze un mare partid de dreapta și eu sunt convins că și PNL-ul și PDL-ul vor oferi cetățenilor României o asemenea alternativă“.