Fostul deputat Valeriu Alecu, instalare cu cântec în fruntea PDL Buzău

Fostul deputat ­democra­t-liberal de Buzău din legislatura 2008-2012 Valeriu Alecu a fost instalat, ieri după-amiază, ca președinte interimar al organizației județene a PDL Buzău. Instalarea a fost făcută de emisarul Centrului, senatorul de Constanța Gigi Christian Chiru, care îndeplinește, tot cu caracter interimar, funcția de vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal, responsabil pe Regiunea de Dezvoltare Sud-Est. De remarcat este faptul că atât Chiru, cât și Alecu, ocupă, în prezent, cele două funcții rămase vacante prin demisia deputatului Cezar Preda de la începutul lunii ­fe­bruarie.

Instalare fără mandatul Biroului Permanent Național?

Senatorul Chiru a venit la Buzău nu doar cu numirea noului președinte interimar, ci  și cu gândul de a determina Biroul Permanent Județean, structură de conducere județene aleasă în toamna anului trecut de către Consiliul de Coordonare Județean, să se autodizolve: ,,Vă confirm ceea ce știți deja: domnul Alecu, începând de astăzi (ieri, n.r.), va prelua conducerea organizației Buzău. În două săpătămâni sperăm că va prezenta o formulă de birou (Permanent Județean, n.r.) interimar, urmând ca, după alegerile europarlamentare, să avem o formulă definitivă aici, prin convocarea unui Consiliu de Coordonare Județean, care să aleagă o structură nouă. Nu în ședința Biroului Permanent Național de ieri s-a luat decizia dizolvării Biroului Permanent Județean, în cea a Biroului Permanent Județean de astăzi vom lua această decizie, de numire a domnului Alecu ca președinte interimar, iar actualul BPJ va funcționa în următoarele două săptămâni, până când domnul Alecu va prezenta BPN o formulă de birou interimar”,  a spus senatorul Gigi Chiru înaintea lucrărilor Biroului Permanent Județean.

Ca dovadă a faptului că senatorul Chiru nu avea niciun fel de împuternicire a conducerii centrale a Partidului Democrat Liberal în ceea ce privește cele două măsuri  – instalarea lui Valeriu Alecu ca președinte interimar și dizolvarea Biroului Permanent Județean

Valeriu Alecu, președinte interimar al PDL Buzău

Fostul deputat democrat-liberal de Buzău din legislatura 2008-2012 Valeriu Alecu este noul președinte interimar al organizației județene PDL, post rămas vacant după demisia, de la începutul lunii februarie, a deputatului Cezar Preda, din toate funcțiile pe care le deținea în cadrul Partidului Democrat Liberal. Aceasta este decizia pe care Biroul Permanent Național al PDL a luat-o astăzi, după un șir de negocieri ce s-au întins pe parcursul unei luni și jumătate, pe parcursul cărora a fost vehiculat atât varianta preluării organizației de către prim-vicepreședintele Cătălin Pedoiu, cât și cea a revenirii la conducere a președintelui demisionar.

Consilierii judeţeni PDL: “Viorel Constantinescu este desprins total de realitatea politică”

Consilierii judeţeni ai Partidului Democrat Liberal iau atitudine în faţa afirmaţiilor „iresponsabile” ale fostului senator PDL de Buzău Viorel Constantinescu, în prezent prim-vicepreşedinte al organizaţiei judeţene a Partidului Mişcarea Populară. „După europarlamentare, când PMP va obţine un scor mai bun decât PDL, mai mult ca sigur se va face fuziunea şi PDL va fi înghiţit de PMP”, a declarat Viorel Constantinescu la o conferinţă de presă a PMP.

În replică, consilierii judeţeni democrat-liberali se declară consternaţi de aceste afirmaţii, pe care le taxează, într-un comunicat de presă, drept „iresponsabile”:

Cezar Preda: ,,Aș fi dorit ca domnul Chițoiu să dea explicații la Parchet“

Fostul ministru liberal de Finanțe, Daniel Chițoiu, nu va putea convinge pe nimeni că nu a acționat din interes politic, de grup, în momentul în care a promovat ordonanța ASF, este de părere deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda. El a declarat, într-o intervenție la Realitatea TV, imediat după votul plenului Camerei ­De­putaților, care a respins cererea Ministerului Justiției de încuviințare a cercetării penale a fostului ministru, că, ascultând rgumentele invocate de Chițoiu în apărarea sa, a avut o senzație de deja-vu:

,,Domnul deputat Chițoiu, în susținerea cauzei domniei-sale, nu a făcut altceva decât să invoce, timp de cinci minute, deciziile institu­țiilor financiare, atât ale Comisiei Europene, cât și ale Băncii Mondiale și a Fondului Monetar Internațional, fapt care este jenant din partea lui. Filmul acesta este un deja-vu; și la noi (PDL, n.r.), când am vrut să le micșorăm salariile de la instituțiile acestea financiare, oamenii din guvernul nostru (Boc, n.r.) invocau aceleași instituții ca să-și păstreze sau să-și izoleze așa-zisa cloacă de la ASF. Eu cred că domnul Cițoiu – chiar dacă este apărat acum în plen, deși eu mi-aș fi dorit să dea, totuși, aceste explicații la Parchet, așa cum este normal, să lași Justiția să-și facă treaba – nu va convinge pe nimeni că dânsul nu a acționat, pur și simplu, în interes politic, de grup, pentru a promova acea ordonanță cu mari repercursiuni asupra acestui sistem”, a spus Preda la Realitatea TV.

Camera Deputaților a votat, marți, împotriva începerii urmăririi penale a fostului ministru liberal de Finanțe, Daniel Chțoiu, care, în premieră, nu a fost protejat de colegii săi din PNL, ci de majoritatea controlată de Partidul Social Democrat. Fostul ministru de Finanțe este acuzat de abuz în serviciu, în dosarul privind Autoritatea de Supraveghere Financiară. S-au înregistrat 248 de voturi împotrivă, 108 pentru și-ar trei au fost anulate. UDMR și alianța PSD, UNPR, PC au votat în bloc pentru respingerea cererii de urmărire penală a lui Chițoiu, demers la care s-ar fi alăturat și parlamentarii PP-DD, cu excepția unuia singur.

Conform unor surse citate de ,,Evenimentul Zilei”, votul de marți i-a șubrezit lui Chițoiu și mai mult poziția în PNL, partid care a luat chiar în calcul ideea înaintării unei plângeri penale împotriva premierului Victor Ponta, legat de ordonanța de urgență cu dedicație privind ASF care îi dă bătăi de cap lui Chițoiu. Ideea a fost respinsă, întrucât scandalul îi putea atinge și pe liberali. PNL va încerca totuși să lege scandalul de la ASF de premier, întrucat și el a semnat ordonanța de urgență.

Lista deputaților și senatorilor pe care Parlamentul i-a protejat: Victor Paul Dobre (PNL), Laszlo Borbely (UDMR), Akos Mora (PNL), șerban Stoica (PDL), Ion Stan (independent, fost PSD), Vlad Cosma (PSD), Varujan Vosganian (PNL) și Daniel Chițoiu (PNL).