Cătălin Predoiu: ,,Propun control psihiatric pentru toți candidații la președinție“’

Prim-vicepreședintele Partidului Național Liberal și candidat al PDL la alegerile prezidențiale, Cătălin Predoiu, a propus un control psihiatric pentru contracandidații

săi, după ce Crin Antonescu a anunțat că depune moțiune de cenzură dacă guvernul nu aprobă, până la 1 mai, reducerea contribuției la asigurările sociale (CAS) și neimpozitarea profitului reinvestit.

,,Dl Antonescu vrea moțiune de cenzură pe CAS și profit reinvestit. În primăvara lui 2013, Partidul Democrat Liberal depunea o propunere legislativă pentru reducerea CAS, a cotei unice, TVA și alte măsuri de sprijinire a IMM-urilor. Guvernul și majoritatea Ponta Antonescu l-au ignorat.Acum, domnul Antonescu vrea moțiune pe același subiect. Propun un control psihiatric pentru toți candidații la președinție“, a postat Cătălin Predoiu, pe contul său de Facebook.

Reacția sa vine după ce președintele Partidului Național Liberal, Crin Antonescu, a cerut, marți, guvernului să adopte până la 1 mai reducerea CAS cu cinci puncte procentuale la angajator și neimpozitarea profitului reinvestit, avertizând că, în caz contrar, liberalii vor depune o moțiune de cenzură.

PDL nu dă semne că ar sprijini moțiunea PDL

În schimb, PNL nu dă semne că ar fi dispus să srijine moțiunea e cenzură inițiată de Partidul Democrat Liberal la angajarea de răspundere a cabinetului Ponta 3 pe programul de guvernare. ,,Pânăîn prezent, PDL a adunat 37 de semnături de la Camera Deputaților din partea PDL, 20 de semnături de la Senat de la colegii din PDL, 19 semnături ale celor neafiliați, 14 semnături de la colegi din PP-DD. În total, am adunat 90 de semnături, mai avem nevoie de 54 de semnături pentru a putea depune această moțiune de cenzurăîn Parlament. Prin urmare, PNL mai are încă 48 de ore la dispoziție să decidă unde se află, în opoziție sau la putere”, a declarat Andreea Paul, într-o conferință de presă. Ea a arătat că, dacă liberalii nu semnează moțiunea de cenzură, atunci aceștia ,,confirmă ceea ce se întâmplă acum, că sunt la putere, prin intermediul funcțiilor în structurile statului din teritoriu, că rămân la putere pentru a fi apărați de justiție”.

,,PDL a inițiat moțiunea de cenzură «Guvernul Ponta III – România fără viitor!». Cine nu face moțiune de cenzură la o angajare de răspundere a Guvernului format acum din PSD, UDMR, PC și UNPR nu este în opoziție! Cine nu participă la consensul politic al opoziției este cu un picior la putere!”, a mai spus Paul, care l-a criticat pe liderul PNL Crin Antonescu, care spunea că programul de guvernare „este prea neserios pentru a se deranja să semneze o moțiune de cenzură“.

,,Ieri a devenit clar pentru toată lumea că PNL susține noul Guvern Ponta III, susținere mascatăîn spatele ironiilor lui Crin Antonescu la adresa fostului său coleg de guvernare. Pe față liderul PNL se declară neajutorat, ne spune că programul de guvernare este prea neserios pentru a se deranja domnul Antonescu să scrie sau să-și pună semnăturile pe o moțiune de cenzură”, a adăugat Andreea Paul.