Fostul deputat Valeriu Alecu, instalare cu cântec în fruntea PDL Buzău

Fostul deputat ­democra­t-liberal de Buzău din legislatura 2008-2012 Valeriu Alecu a fost instalat, ieri după-amiază, ca președinte interimar al organizației județene a PDL Buzău. Instalarea a fost făcută de emisarul Centrului, senatorul de Constanța Gigi Christian Chiru, care îndeplinește, tot cu caracter interimar, funcția de vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal, responsabil pe Regiunea de Dezvoltare Sud-Est. De remarcat este faptul că atât Chiru, cât și Alecu, ocupă, în prezent, cele două funcții rămase vacante prin demisia deputatului Cezar Preda de la începutul lunii ­fe­bruarie.

Instalare fără mandatul Biroului Permanent Național?

Senatorul Chiru a venit la Buzău nu doar cu numirea noului președinte interimar, ci  și cu gândul de a determina Biroul Permanent Județean, structură de conducere județene aleasă în toamna anului trecut de către Consiliul de Coordonare Județean, să se autodizolve: ,,Vă confirm ceea ce știți deja: domnul Alecu, începând de astăzi (ieri, n.r.), va prelua conducerea organizației Buzău. În două săpătămâni sperăm că va prezenta o formulă de birou (Permanent Județean, n.r.) interimar, urmând ca, după alegerile europarlamentare, să avem o formulă definitivă aici, prin convocarea unui Consiliu de Coordonare Județean, care să aleagă o structură nouă. Nu în ședința Biroului Permanent Național de ieri s-a luat decizia dizolvării Biroului Permanent Județean, în cea a Biroului Permanent Județean de astăzi vom lua această decizie, de numire a domnului Alecu ca președinte interimar, iar actualul BPJ va funcționa în următoarele două săptămâni, până când domnul Alecu va prezenta BPN o formulă de birou interimar”,  a spus senatorul Gigi Chiru înaintea lucrărilor Biroului Permanent Județean.

Ca dovadă a faptului că senatorul Chiru nu avea niciun fel de împuternicire a conducerii centrale a Partidului Democrat Liberal în ceea ce privește cele două măsuri  – instalarea lui Valeriu Alecu ca președinte interimar și dizolvarea Biroului Permanent Județean

– stă faptul că, pe întreaga durată a întâlnirii de ieri după-amiază, acesta nu a arătat nicio decizie a Biroului Permanent Național care să certifice măsurile pe care a încercat să le impună, după cum ne-au declarat participanții la ședința BPJ. Mai mult, noul președinte intrerimar nu a vrut nici să ia în ­pri­mire sediul, documentele organi­zației și ștamplia, anunțând că va face aceste lucruri lunea viitoare.

Cezar Preda: ,,Mi-ar părea extraordinar de rău să vină  doi oameni rupți de realitate și să distrugă această echipă”

Deși nu a fost prezent la întâlnirea de marți seară, fostul președinte al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, deputatul Cezar Preda, ne-a declarat telefonic următoarele: ,,Eu sunt un membru disciplinat de partid, respect deciziile Biroului Permanent Național, dacă ele există. Inițiativele domnului secretar executiv Chiru nu mă interesează. Propunerile domniei-sale de a veni la Buzău să convingă Biroul Permanent Județean ales democratic să se dizolve singur, să decidă numirea unui interimar, mi se par desprinse din alte filme. Presupun că domnul secretar Chiru habar nu are Statutul. Dar, nu este o problemă pentru domnul Chiru că nu știe Statutul… În al doilea rând, chestiunile legate de munca sau nemunca la Buzău, iarăși și domnia-sa, și domnul coleg al său, sunt într-o eroare majoră; de acasă, din pat sau din fotoliu au văzut ei ce s-a întâmplat la PDL Buzău. Căci altfel, nu-mi pot da seama de unde-și perimit să facă afirmații, că s-a muncit sau nu s-a muncit. Eu cred că această organizație, și fără mine la timonă, este o organizație solidă, eu sunt un om mulțumit că am reușit să țin o echipă, și mi-ar părea extraordinar de rău să vină doi oameni rupți de realitate și să distrugă această echipă. Îmi pare rău pentru oamenii care au muncit, eu i-am apreciat pe toți care au fost alături în Biroul Permanent Județean, eu respect un Biroul Permanent Județean ales democratic, dar dacă Biroul Permanent Național hotărăște, așa cum are dreptul, prin statut, să dizolve și să numească interimar, mă voi supune. Însă spun foarte clar că nu am ce să lucrez cu un om care nu a dat de doi ani pe la partid. Nu am ce să lucrez cu un om care nu știe realitățile și care vine să ne învețe ce avem de făcut. Nu am nicio problemă să-mi îndeplinesc atribuțiunile și îndatoririle pe care le am față de colegiul meu dacă sunt lăsat, dacă nu sunt lăsat iarăși nu este nicio problemă, întreaga responsabilitate pentru tot ce se va întâmpla la europarlamentare o poartă acest secretar Chiru, cu domnul  Alecu și cu domnul Vasile Blaga. În rest, să auzim numai de bine! Eu rămân același pedist vechi, mult mai vechi decât cei doi care au venit astăzi la Buzău, și care-și iubește partidul, și-l respectă și nu-și permite să  spună despre cineva că nu a muncit bine sau că nu a muncit cam cum ar vrea alții. Pentru că, dacă vorbim despre rezultate, nu știu care dintre cei doi se pot lăuda cu mari rezultate și am văzut cam câte mii de voturi reușesc să adune când este vorba despre scrutinuri electorale. Dar, dacă aceasta este decizia domnului Vasile Blaga, eu am s-o respect, însă, repet, nu am să colaborez cu oameni care nu au dat pe la partid timp de doi ani”, a spus deputatul Cezar Preda.