Subprefectul Alecu Vasile a fost schimbat, ieri, din funcție, la ședința de guvern, odată cu deținătorii funcțiilor similare din județele Satu Mare și Timiș. Spre deosebire de
aceștia din urmă, susținuți și ei de Partidul Național Liberal, dar înlocuiți cu reprezentanți ai Uniunii Democrate a Maghiarilor din România, subprefectul de Buzău va ceda locul unui reprezentant al Partidului Social Democrat. Este vorba despre juristul George Sava, membru în Biroul Executiv Municipal Buzău al PSD, membru în Comisia Națională de Arbitraj și Integritate Morală a PSD și coordonator al PES Activists Buzău. El a făcut parte, ca reprezentant al aceluiași partid, din Biroul Electoral Județean pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012. Numele său a fost vehiculat, de asemenea, la un moment dat, ca posibil succesor al Claudiei Stelea la conducerea Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură, post atribuit însă, la Buzău, Partidului Conservator. De notat este și faptul că noul subprefect are deja statutul de funcționar public, deci nu va mai trebui să participe la un exemen pentru a ocupa acest post.
Fostul subprefect Alecu Vasile s-a aflat în acestă postură în două rânduri, sprijinit de Partidul Conservator, respectiv de Partidul Național Liberal. El a aflat de schimbarea sa din funcție în timp ce se afla la o instruire pe tema situațiilor de urgență.