Organizația județeană a Partidului Democrat Liberal așteaptă începerea discuțiilor cu reprezentanții locali ai Partidului Național Liberal pentru formarea de noi majorități, atât la nivelul Consiliului Județean, cât și la nivelul consiliilor locale din teritoriu unde acest lucru este posibil. Președintele interimar al PDL Buzău, Raul Florescu, a declarat, vineri, la prima conferință de presă de după alegerile europarlamentare, că un prim pas în acest sens s-a făcut joi, la ședința Consiliului Județean: „Am luat cu toții act de deciziile Partidului Democrat Liberal și Partidului Național Liberal de a începe crearea majorităților în teritoriu; am avut ieri o primă discuție, la ședința de consiliu județean, cu domnul președinte Bîgiu, ne-am arătat disponibilitatea la dialog și la găsirea soluțiilor pentru a duce până la capăt aceste lucruri. Noi așteptăm să vedem cum vor decurge lucrurile, dar eu știu un singur lucru: când vrei să faci ceva, nu trebuie să stai să cauți motive, îl faci pur și simplu și cu asta-basta! Noi suntem hotărâți să facem treburile așa cum trebuie, până la capăt”, a spus Florescu.