Noua construcție PNL-PDL trebuie să aibă statul de drept în ADN-ul ei și să constituie o garanție că vara lui 2012 nu se va repeta, afirmă prim-vicepreședintele PDL,
Cătălin Predoiu. Într-un interviu acordat Ziare.com, Cătălin Predoiu a arătat că prima rundă de negocieri PDL-PNL a avut rezultate spectaculoase – o alianță de facto funcțională imediat, trecerea liberalilor în opoziție de sus până jos, dar și decizia de a avea un candidat unic la prezidențiale.
Cătălin Predoiu a explicat cum va fi stabilit acesta și a arătat că de principiu s-a discutat și despre un tandem președinte-premier: ,,să aflăm ce vor românii de la candidat, înainte de a spune ce vrea candidatul să ofere românilor (…) Omul politic trebuie să fie mai umil în raport cu electoratul”. În opinia prim-vicepreședintelui PDL, este esențial ca noua construcție să fie în primul rând pentru ceva, nu contra ceva, și că ea să aibă la bază principiile fundamentale ale statului de drept și apartenența euroatlantică a României: ,,negociem orice, dar nu negociem principii”.
Cătălin Predoiu a explicat ce rol poate avea Traian Băsescu în raport cu alianța PDL-PNL, dar și cum își poate găsi PMP un loc în cadrul ei. Vă prezentăm, în cele ce urmează, partea a doua a interviului pe care Cătălin Predoiu l-a acordat site-ului Ziare.com
Negociere înseamnă concesii, compromisuri și în detalii stăîn general diavolul…
Corneliu Coposu spunea niște vorbe esențiale: negociem orice, dar nu negociem principii. De aici plecăm. Discutăm orice, dar nu discutăm independența Justiției, nu discutăm continuarea luptei anticorupție, nu discutăm statutul euroatlantic al României. Aceste lucruri nu se discută. Ce se discută sunt mijloacele tactice pentru a ajunge la acest rezultat. Important este ca negocierile să aducă o forță politică în stare nu doar să învingă PSD, ci să pună capăt arbitrariului în politică, politizării funcțiilor statului, presiunilor pe Justiție, falimentelor în lanț și să înceapă alt drum pentru România.
Ați vorbit despre statul de drept ca un principiu care nu poate fi negociat. Dar avem vara lui 2012 cu PNL și Crin Antonescu în primul rând al ceea ce PDL numea la vremea respectivă lovitură de stat. Puteți avea încredere în mentalitatea omului care a vrut să revoce judecătorii Curții Constituționale a României?
Am spus-o și atunci, o spun și acum: ce s-a întâmplat în vara lui 2012 a fost o încălcare a statului de drept. Și lucrurile acestea trebuie discutate. Dar ideea este ca la capătul acestor negocieri să aducem cât mai mulți oameni politici și cât mai multe forțe politice pe drumul respectării statului de drept. Acesta este succesul pe care îl vizăm. Rezultatul trebuie să fie o construcție care să aibăîn ADN-ul ei statul de drept și valorile lui și să constituie garanția că vara lui 2012 nu se va mai repeta.
O genă defectă poate strica ADN-ul…
Genetica a făcut progrese foarte mari. Trebuie să facă și genetica politică.
Ați putea susține candidatura lui Crin Antonescu la prezidențiale?
Nu discutăm deocamdată nume.În plus, întrebarea e prematură. PNL va avea peste o lună un congres. Vom discuta atunci despre candidatul PNL. Iar despre candidatul dreptei, dupăce vom face cercetările sociologice despre care v-am vorbit.
De ce nu ați așteptat congresul PNL?
Ar fi fost o greșeală din două motive. În primul rând, e important ca omul politic să asculte ce vrea electoratul. Electoratul de dreapta vrea aceste discuții. Iar să-l asculți e parte din noua politică pe care vrem să o promovăm. Electoratul nu greșește.
În al doilea rând, e important să blochezi mișcările adversarului. Sunt convins că alierea noastrăva paraliza PSD. Deja văd semne mari de îngrijorare la domnul Ponta.
Vedeți Partidul Mișcarea Populară în noua construcție?
Eu respect electoratul PMP. Este în principal fost electorat PDL și noi trebuie să căutăm mijloacele să îl aducem înapoi. După ce vor avea loc și la PMP unele decantări interne pe care le observ, suntem deschiși să discutăm. Nu refuzăm nicio discuție cu nicio forță de dreapta, nu plecăm pe ideea de excluziune.
Dar un puzzle politic începe cu piesele mari. E o dovadă de maturitate, nu de sectarism politic sau de aroganță să începi așa. Discuțiile vor fi complexe, dacă le faci din start în trei sau patru parteneri inegali electoral, eșuezi. Noi nu vrem doar să mimăm bunele intenții.
Ce rol poate juca Traian Băsescu în raport cu această nouă construcție?
Eu refuz paradigma pro/anti-Băsescu. Eu joc în paradigma constituțională. Este o discuție între partide și președintele nu are un rol constituțional în ea. Dincolo de asta, cei care susțin aceleași valori și principii sunt, într-un fel sau altul, împreună. Nu poate nega nimeni atașamentul președintelui Băsescu față de valorile euroatlantice și față de independența Justiției.Eu, în niciun caz. Dar acum vorbim despre o construcție politică la nivelul partidelor.