Parcă mai ieri măicuțele prezidențiale se făleau în fața șefilor de la București cu sediul central, închiriat pe bani mulți, în care, ziceau ei,
buzoienii se călcau în picioare să vină pentru a-i adula pe Traian Băsescu și pe pupila blondă și buzoiancă, alintată de mulți cu apelativul Lenuța, drept contrapondere la mult mai puțin gingașul ,,parașută”. Și se visau a fi cei cărora aceeași concitadină le-ar fi datorat postura de candidat la tronul lui Zeus.
A fost de-ajuns o zi și-o noapte pentru ca toate visurile de mărire să se spulbere, după ce plebea a taxat cum se cuvine minciuna, impostura și trădarea, iar din ceea ce era, nu de mult, partidul lui Băsescu și al lui Udrea la Buzău nu a mai rămăs mai nimic. Nici măcar sediul din centru. Proprietarului îi va fi greu să-l închirieze, pentru că unde și-a băgat Lenuța coada, miroase a… Băsescu.