Uși deschise la democrat-liberali / George Vlad, fostul lider PMP Buzău, preia președinția organizației municipale PDL

Decizia Biroului Permanent Județean al PDL Buzău, de a ,,deschide ușile partidului pentru foști, actuali și viitori membri PDL”, având ca țintă principală recuperarea foștilor

membri democrat-liberali care au părăsit această formațiune politică ,,aburiți de mirajul Partidului Mișcarea Populară”, a început să dea roade.

Ieri după amiază s-a reînscris în Partidul Democrat Liberal fostul consilier județean George Vlad, care a deținut funcția de lider al organizației municipale PMP, în fruntea căreia a obținut un rezultat notabil în municipiul Buzău la alegerile europarlamentare din 25 mai, respectiv un procent de 8,44 la sută. El va deține, cu caracter interimar, funcția de președinte al organizației municipale PDL. Odată cu el a venit în organizația democrat-liberală un grup de tineri, cei care l-au sprijinit în campania electorală pentru alegerile europarlamentare. ,,Partidul Democrat Liberal este singurul care poate da primarul Buzăului, așa cum a mai făcut-o. Am revenit în Partidul Democrat Liberal pentru ca, împreună cu colegii mei, dar și ceilalți noi membri care au venit și vor veni odată cu mine, să ne adresăm și acelui segment al locuitorilor municipiului Buzău care nu au fost, până acum, implicați în politică. Cu sprijinul și cu voturile acestui segment, PDL Buzău va da primarul municipiului”, a spus George Vlad.

Reamintim că vineri, președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu, a anunțat faptul că ușile PDL Buzău sunt deschise pentru pentru cei care au părăsit Partidul Democrat Liberal ,,aburiți de mirajul” conducătorilor Parti­dului Mișcarea Populară, pe care i-a invitat să se alăture noului proiect politic inițiat de către democrat-liberali și de liberali: “Mișcarea Populară va rămâne pe dinafară până la definitivarea lucrurilor între PDL și PNL; după cum știți, acest partid se află într-un proces de disoluție la nivel național. La nivelul județului Buzău, cei care au fost păcăliți sau aburiți de mirajul celor de la București din Mișcarea ­Po­pulară – și aici mă refer la foștii noștri colegi care s-au dus către PMP – și care au muncit și au scos un scor bun în municipiul Buzău, poate se vor reorienta și-i vom primi înapoi. Ușa este deschisă celor care doresc să se întoarcă și să o luăm de la capăt într-un proiect nou, această alianță PNL-PDL, care va aduce ceva nou în zona politică”.