Radiografii subiective: George Ciprian – doar “Omul cu mârţoaga”?

            Una din cele mai interesante personalităţi ale urbei Buzăului din secolul 20  a fost, fără îndoială, actorul şi dramaturgul George Ciprian. S-a născut la 5 iunie 1883 în casa de pe Calea Dobrogei (astăzi strada Alex. Marghiloman), casă situată în curtea unui han. Tatăl său, de profesie brutar, era originar din Cipru, iar mama româncă dintr-o localitate din apropierea oraşului, cu vii spânzurate pe culmile domoale ale dealurilor din Merei – Gura Sărăţii – Monteoru.

Petrecere scăldată în sânge de un musafir nepoftit

          *Supărat că nu a fost chemat la cheful vecinului, a dat buzna în curte şi a tăiat cu briceagul doi invitaţi

      Un scandal petrecut zilele trecute în mijlocul unei petreceri ce se încinsese în curtea unui localnic din Pietrosu pare a fi transpunerea în realitate a zicalei ”De la bal la spital”, doi petrecăreţi fiind aduşi la Spitalul Judeţean cu răni provocate de un musafir nepoftit care i-a atacat cu briceagul.

Hoţ de lemne recidivist, prins la prima oră în pădure

          *S-a stabilit că era deja la a treia faptă, el tăind în total 35 de arbori nemarcaţi

            De câteva zile, dintr-o pădure de pe raza comunei Tisău, aparţinând unui bucureştean, dar şi de pe o altă parcelă aflată în administrarea Ocolului Silvic, începuseră să dispară peste noapte arbori nemarcaţi, în special fagi, din care nu mai rămâneau decât cioatele. Situaţia a fost semnalată poliţiştilor de către reprezentanţii Ocolului Silvic Tisău, care au demarat, împreună cu aceştia, o serie de verificări în zonele în care fuseseră comise furturile, convinşi fiind că hoţii nu se vor putea abţine şi se vor întoarce la locul faptei.

Un muncitor a murit, lovit de ţeava unei sonde de petrol

            *Colegul împreună cu care lucra a reuşit să se ferească în ultimul moment, după ce ţeava de tubing s-a desprins din cârligul macaralei

            Grav accident de muncă, vineri noapte, la o sondă de extracţie aflată sub administrarea societăţii Petrom, un muncitor pierzându-şi viaţa în timp ce efectua o lucrare de înlocuire a unei ţevi de tubing, împreună cu un alt coleg.

Mbella, cel mai bun în pregătiri

           * Fostul jucător al Gloriei Buzău „omul momentului” la Botoşani

            Oficialii divizionarei secunde FC Botoşani îşi freacă mâinile de bucurie după primul transfer înaintea noului sezon din liga secundă. Cornel Şfaiţer, preşedintele grupării botoşănene are numai cuvinte despre laudă despre jucătorul formaţie Pandurii Târgu Jiu, fotbalist care a fost împrumutat în Crâng returul trecut:

Amical cu deznodământ trist

            *Stejarul Buzău a pierdut categoric meciul cu Steaua Bucureşti

            Miercuri seară, pe stadionul „Prinţul Ghica” din Buzău, echipa locală de rugby a întâlnit Steaua Bucureşti în primul meci de verificare disputat împotriva grupării Steaua Bucureşti. Formaţia antrenată de Eduard Suciu a pierdut confruntarea cu „roş-albaştrii”, scor 3 la 14.

Lovitură de imagine la HM Buzău!

            *Oficialii buzoieni au transferat o jucătoare de la Oltchim

            Oficialii echipei locale Handbal Municipal Buzău au reuşit perfectarea transferului pentru un sezon al jucătoarei Andreea Mărginean de la Oltchim Râmnicu Vâlcea. Conducătorii grupării buzoiene caută să întărească lotul pentru ca obiectul stagiunii, şi anume promovarea în Superliga Naţională, să fie îndeplinit.

Râmnicenii de la CSM s-au impus în „amicalul” cu Gloria

           *Gloria Buzău – CSM Râmnicu Sărat: 1 – 3 (0 – 3)

            Fotbaliştii Clubului Sportiv Municipal Râmnicu Sărat s-au impus cu 3 la 1 în primul amical al verii disputat pe terenul fostei divizionare „B”, Gloria Buzău. Trupa antrenată de Marian Roşu nu i-a menajat deloc pe jucătorii formaţiei din Crâng, administrându-le un sec 3 la 0 încă după primele 45 de minute.

Ce spun industriaşii buzoieni despre reînfiinţarea şcolilor profesionale

            Rezultatele dezastruoase de anul acesta de la examenul de Bacalaureat au readus în prim plan o problemă a ultimilor ani: dispariţia învăţământului profesional şi, implicit, lipsa acută a forţei de muncă calificată. Foarte mulţi tineri care termină liceul, mai ales de la unităţile cu profil tehnic, îngroaşă numărul şomerilor. Este vorba, în mare parte, de elevi care în alte vremuri ar fi urmat o şcoală profesională, acolo unde ar fi învăţat foarte bine o meserie, şansele de angajare fiind implicit mai mari. Acum, unii dintre ei devin  „şomeri de profesie”, iar alţii iau calea străinătăţii, acolo unde, de obicei, fac muncă de necalificat.

Buzoienii, invitaţi la „Sărbătoarea vinului de Blăjani”

            Sătenii din Blăjani dar şi din împrejurimi au motive să îmbrace în acest weekend straie de sărbătoare. Asta pentru că Primăria comunei Blăjani, împreună cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Buzău, organizează duminică  “Sărbătoarea vinului de Blăjani”.

Patru buzoience, victime ale traficului de persoane în 2012

            Deşi se află pe agendele internaţionale încă din anul 2000, traficul de persoane, ca fenomen infracţional şi social, rămâne în continuare o realitate ce necesită un efort susţinut şi continuu din partea organismelor internaţionale, a fiecărui stat în parte, dar şi a întregii societăţi.

România va deschide graniţele medicilor din alte ţări decât UE

            Medici din Statele Unite sau din ţările africane ar putea profesa, în viitor, în spitalele din Buzău. Potrivit noului proiect de lege privind organizarea şi funcţionarea sistemului sanitar, medici din ţări terţe UE, beneficiari ai statutului de rezident permanent în România sau medici beneficiari ai statutului de rezident pe termen lung acordat de către unul dintre statele UE, vor avea dreptul de a profesa în spitalele din România.

Debut bun pentru cultivatorii de pepeni din zona Luciu-Largu

           * “Deocamdată sunt preţuri bune, de 1-1,5 lei /kg, dar când vor ieşi toţi pe piaţă lucrurile se vor schimba”, ne-a declarat primarul Mircea Frăţilă

            După ce anul trecut ajunseseră în situaţia de a da pepenii la porci din cauză preţurilor derizorii, agricultorii din zona de sud a judeţului sunt, deocamdată, mulţumiţi de preţurile actuale la care îşi valorifică producţia.

Includerea pajiştilor în intravilan va fi interzisă

           * Măsura face parte din noile modificări propuse pentru completarea Legii 214/2011

            Reprezentanţii Ministerului Agriculturii au anunţat că intenţionează modificarea Legii 214/2011 pentru reglementarea organizării, administrării şi exploatării pajiştilor permanente, care este în vigoare din noiembrie 2011, dar nu este aplicată.

2012, anul în care agricultorii merg de cinci ori la urne?

            *Pe 14 octombrie aceştia ar trebui să îşi aleagă şi reprezentanţii în Camerele Agricole Judeţene

            2012 ar putea intra în istoria postdecembristă drept anul în care românii au fost chemaţi la vot de nu mai puţin de cinci ori, pentru tot atâtea cauze diferite.