Un nou val de percheziţii la domiciliile unor evazionişti

În această dimineaţă, poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău – Serviciul de Investigare a Fraudelor şi Serviciul pentru Acţiuni Speciale -, au efectuat cinci percheziţii domiciliare în municipiul Buzău. Percheziţiile se efectuează în baza autorizaţiilor emise de Tribunalul Buzău, într-un dosar penal instrumentat de poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Buzău. Sunt vizaţi administratorii a două societăţi comerciale, suspectaţi de evaziune fiscală prin neînregistrarea veniturilor obţinute din achiziţii intracomunitare de legume şi fructe. 

Tun de 10 milioane lei, dat de mafia fierului vechi

O reţea cu ramificaţii în mai multe judeţe a fost destructurată de poliţiştii buzoieni de la Crimă Organizată şi procurorii Biroului Teritorial Buzău al DIICOT

 

O nouă acţiune de amploare a fost desfăşurată ieri în judeţ, sub coordonarea procurorilor de la Biroul Teritorial DIICOT şi a poliţiştilor de la Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Buzău, vizaţi fiind membrii unei reţele profilate pe evaziune fiscală şi spălare de bani din afaceri cu fier vechi.

Fotbaliştii din Crâng, la ultima reprezentaţie

Astăzi, de la ora 18.00: Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi

 

Divizionara „C”  Gloria Buzău va întâlni astăzi, de la ora 18.00 pe teren propriu, în cadrul etapei a XXIV-a, formaţia Dunărea Călăraşi, ocupanta locului cinci în cea de-a doua serie a Ligii a III-a la fotbal. Pentru trupa antrenată de Marian Roşu, confruntarea cu gruparea călă­răşeană va fi ultima a sezonului, din cauza echipelor retrase din competiţie, buzoienii urmând să câştige ultimele două etape cu 3 la 0.

Reconciliere între motociclişti şi ceilalţi participanţi la trafic, mediată de poliţişti

La întâlnirea care va avea loc pe platoul din Piaţa Daciei va participa şi realizatorul TV Dani Oţil

Astăzi va avea loc pe platoul din centrul municipiului o întâlnire în premieră pentru Buzău, între motociclişti şi celelalte categorii de participanţi la trafic, întâlnire ce a fost mijlocită de poliţiştii rutieri, în colaborare cu Asociaţia de Întrajutorare „Ionaşcu Filofteia Dănuţa”, având ca scop ­cla­rificarea neînţelegerilor ce apar în trafic îndeosebi între cei care se deplasează pe două roţi şi şoferii de autoturisme.

Peste 8.000 de buzoieni şi-au asigurat, lunar, locuinţele împotriva dezastrelor naturale

Mai mult de 8.000 de locuitori din judeţul Buzăul şi-au asigurat, lună de lună, de la începutul anului, casele împotriva cutremurelor, alunecărilor de teren sau inundaţiilor, potrivit datelor Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale (PAID). Astfel că, în intervalul ianuarie-aprilie, 33.545 de persoane au optat pentru încheierea unor poliţe ce le-ar da o oarecare asigurare în cazul unor evenimente naturale, numărul acestora fiind în scădere faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

Prins în flagrant, cu mâna în torpedo

Hoţul profitase de faptul că şoferul îşi lăsase maşina descuiată

Un tânăr de 22 de ani, din C.A. Rosetti, a răsuflat uşurat după ce a ajuns pe mâinile poliţiştilor, fiind astfel pasibil de o corecţie exemplară pe care a fost pe punctul să o primească de la un buzoian care îl prinsese în flagrant chiar în timp ce îi cotrobăia prin maşină.

Înfrângere pentru Ionescu în proba „adevărului”

Tenismenul buzoian Ovidiu Ionescu a pierdut încă din primul tur, în cadrul probei de indivi­dual la Campionatul Mondial care se desfăşoară zilele acestea la Paris-Bercy în Franţa. Sportivul cu dublă legitimare la Clubul Sportiv Municipal Buzău, dar şi la un club din Germania, a fost învins cu 4 la 1, ieri, în capitala Franţei.

Aparatele de aer condiţionat ieftine ies de pe piaţă până la finalul anului

Piaţa aparatelor de aer condiţionat ar putea creşte în acest an cu 20 la sută faţă de perioada anterioară pe fondul intrării în vigoare a Regulamentului UE 206/2012 de punere în aplicare a Directivei ErP 2009/125 CE. Aceasta vizează eficientizarea consumului energetic pentru echipamentele de aer condi­ţionat, promovare unui nou concept de „produs ecologic” şi o reducere cu 20 la sută a emisiilor de CO2.

Impozitul pe venit al microîntreprinderilor ar putea fi redus la 1,5% din iulie

Începând cu luna iulie, microîntreprinderile ar putea plăti un impozit pe venit mai mic, de 1,5 la sută faţă de 3 la sută în prezent, Ministerul Finanţelor Publice derulând un studiu de impact.

„Cota de 1,5 la sută mi se pare mai etică, mai ales că din februarie impozitul pe cifra de afaceri este obligatoriu. Interesul meu este să colectez, dar şi să le dau şansa să se dezvolte, să crească şi să intre ulterior într-o altă categorie de impozitare. Consider că trebuie făcută o analiză cu ce vrem să dezvoltăm, cât ne costă şi să ne programăm dezvoltarea sectoarelor în funcţie de ritmul în care vrem să investim şi cât putem şi în ce scop”, a declarat Maria ­Gra­pini, ministrul delegat pentru IMM-uri.

Mai mult de 10.000 de angajaţi de la stat, disponibilizaţi până în 2018

Peste 10.000 de angajaţi ai societăţilor şi regiilor de stat vor fi disponibilizaţi până în anul 2018 prin aplicarea planurilor de disponibilizare.

„Comisia pentru muncă a avut în atenţie, în mod deosebit, Proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.36/2013 privind aplicarea în perioada 2013-2018 a unor măsuri de protecţie socială acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza planurilor de disponibilizare care stabilesc principalele măsuri de protecţie socială de care beneficiază persoanele disponibilizate prin concedieri colective.

Alexandru Marghiloman – 88 de ani de la trecerea în eternitate

Natura a fost darnică cu Alexandru Marghiloman, în sensul că i-a dat o inteligenţă vie, superioară, ci şi o înfăţişare de om distins, dublate de o sănătate de fier. Diplomatul Alexandre Telemaque, în însemnările sale „Efemeride diplomatice”, nota: „Toţi cei care l-au cunoscut pe Alexandru Marghiloman şi nu erau atinşi de invidie, au fost atraşi de acest om cu multe şi bogate însuşiri intelectuale şi sufleteşti, îmbinate într-un fizic chipeş şi impunător (…). Era prin esenţa sa un ales al naturii omeneşti”.

La mai multe premii!

În Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare” din municipiul Râmnicu Sărat există mulţi profesori ­de­dicaţi slujbei lor. Printre aceştia, tânărul profesor de informatică Cătălin Ciobotă. Poate n-ar fi devenit  vedeta editorialului meu dacă nu mi-ar fi atras atenţia printr-o ispravă demnă de toată lauda şi consideraţia mea şi a colegilor mei.

Pierdere de aproximativ un milion de lei pentru Romcarbon, în primele trei luni ale anului

În primul trimestru al acestui an, cifra de afaceri netă a SC Romcarbon SA a crescut cu 0,91 la sută, comparativ cu valoarea înregistrată în aceeaşi perioadă a anului trecut, de la 31,8 milioane de lei la 32,08  milioane de lei, potrivit unui raport al companiei. Astfel că, din totalul afacerilor înregistrate, 62,78 la sută reprezintă venituri din vânzări de produse (20,15 milioane de lei), 0,01 la sută venituri din vânzări de semifabricate (2.232 lei), 0,17 la sută venituri din prestări servicii (53.392 de lei), 30,90 la sută venituri din vânzarea mărfurilor (9,9 milioane de lei), 3,03 la sută venituri din închirieri (971.039 lei) şi 3,12 la sută venituri din alte activităţi (1 milion de lei). De asemenea, din totalul cifrei de afaceri al primelor trei lui, 32,08 milioane de lei, suma de 26,9 milioane de lei (83,80 la sută) provine din intern şi 5,2 milioane de lei (16,20 la sută) din extern.

Prima piedică pentru buzoianul Ionescu la „Mondialele” de la Paris

Adversari din Japonia în proba de dublu-mixt

 

Tenismenul buzoian Ovidiu Ionescu se află în capitala Franţei alături de delegaţia României, pentru participarea la Campionatul Mondial. În cadrul probei de dublu-mixt, buzoianul face pereche cu Bernadette Szocs, cei doi având asigurată poziţia de start pe tabloul principal. În primul meci, cuplul Ionescu – Szocs a trecut cu 4 la 1 de perechea Otto Tenilla – Jannika Oksanen (n.r. Finlanda). În a doua rundă, perechea „tricoloră” a învins cu 4 la 2 reprezentanta Angliei, formată din Liam Pitchford şi Kelly ­Sibley, iar astăzi vor întâlni perechea niponă Kenji Matsudaira – Misako Wakamiya.

Cinci copii dispăruţi, găsiţi în Gara Buzău

Trei din ei erau fugiţi dintr-un centru de ocrotire, ceilalţi doi plecaseră de acasă

Pa parcursul a două nopţi, poliţiştii buzoieni de la TF au reuşit să dea de urma a cinci minori din zona Moldovei care fu­seseră daţi dispăruţi, după ce trei dintre ei plecaseră dintr-un centru de ocrotire din Vaslui, iar ceilalţi doi fugiseră de acasă.

CSM Buzău, campioană naţională la tenis de masă pe echipe la juniori III

Clubul Sportiv Municipal Buzău 1 şi-a adjudecat titlul de campioană naţională în cadrul întrecerii interne de tenis de masă dedicată juniorilor III în proba de echipe, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”. La turneul desfăşurat zilele trecute la Buzău, Liceul cu Program Sportiv „N.Rotaru” 1 din Constanţa  a câştigat medalia de argint, iar Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napo­ca s-a clasat pe cea de-a treia treaptă a podiumului.

Un nou adăpost pentru câinii vagabonzi

Consilierii locali râmniceni au stabilit, de curând, locaţia terenului unde va fi construit noul adăpost pentru câinii comunitari, respectiv lângă Staţia de epurare, în proximitatea Gropii de gunoi. Terenul are o suprafaţă de 2.500 metri pătraţi şi va adăposti, pentru început, aproximativ 200 de câini.

Fondul de Mediu amână distribuirea tichetelor Rabla

Începând de ieri, Administraţia Fondului de mediu ar fi trebuit să înceapă să distribuie tichetele valorice Remat-urilor care vor colecta maşini date la casat. Potrivit ministrului Rovana Plumb, firmele care casează maşini vechi vor mai avea de aşteptat, cel puţin până pe 23 mai. Reciclatorii sunt nemulţumiţi de această amânare, deoarece din cauză că nu s-au demarat înscrierile le-au expirat diferite certificate de care aveau nevoie.