Proxenet buzoian, reţinut la solicitarea autorităţilor italiene

Alături de el, au mai fost reţinute alte şapte persoane din Suceava, Dolj, Olt, Brăila şi Constanţa

Un buzoian suspectat că face parte dintr-o reţea de trafic de persoane şi ­pro­xenetism ce acţiona în Italia şi România, a fost reţinut în urma unei acţiuni de amploare desfăşurată în paralel de poliţiştii români şi cei italieni.

Voleibaliştii buzoieni se reunesc luni!

Toate cele cinci echipe ale CSS Buzău încep pregătirile

Secţia de volei a Clubului Sportiv şcolar Buzău îşi reia activitatea începând cu luni, 29 iulie, în vederea abordării campionatelor care vor debuta la sfârşitul lunii septembrie.

Doi biciclişti, seceraţi dintr-o lovitură de un şofer imprudent

Un bărbat de 34 de ani şi o minoră în vârstă de 7 ani, care se deplasau fiecare pe bicicletă, au fost victime cola­terale într-un accident provocat de un şofer care nu a păstrat o distanţă de siguranţă faţă de un alt autovehicul care se deplasa înaintea sa pe un drum judeţean de pe raza localităţii Măgura. Cei doi biciclişti au fost acroşaţi de şoferul imprudent în timp ce se deplasau regulamentar pe partea dreaptă a drumului, acesta reuşind să evite coli­ziunea cu maşina din faţa sa, însă cu preţul rănirii celor doi.

CENACLUL ALEXANDRU SIHLEANU SACRA FOAME DE ARGINŢI, COARNE DE CERB ŞI PASTILA DE UMOR

          Sâmbătă, 20 iulie, şedinţa Cenaclului literar-artistic „Alexandru Sihleanu” de la Centrul Cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat a fost închinată lansării de carte, „Lacrimi de râs”, teatru, Ed. „Rafet”, 2013, autoare Aneta Pioară.  Autoarea, profesoară de limba şi literatura română, a demonstrat, în cadrul lecturilor din Cenaclu, că poate susţine un gen literar mai puţin uzitat în ţinutul de la curbura Carpaţilor, teatrul.

Descinderi în forţă la buzoienii suspectaţi că trag ţepe prin telefon

Acţiunea a fost coordonată de Direcţia de Investigaţii Criminale din cadrul IGPR

Buzăul s-a numărat ieri printre cele 11 judeţe în care poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul IGPR, au desfăşurat 42 de percheziţii, pentru depistarea unor persoane suspectate că se ocupă cu înşelăciuni prin metoda „Accidentul”, metodă prin care au fost păcăliţi până acum sute de naivi.

Un copil de 9 ani s-a înecat la pescuit pe balta Luciu

Minorul provenea dintr-o familie săracă şi pescuia, pentru a avea ce mânca

Un copil de 9 ani din Luciu şi-a găsit sfârşitul luni după-amiază pe fundul unei bălţi din localitate, în timp ce se afla la pescuit împreună cu alţi doi minori de 3 şi 5 ani pe care îi luase cu el să îl ajute.

Gloria, pe ultima sută de metri înaintea cantonamentului de la Monteoru

Fotbaliştii Gloriei Buzău îşi continuă antrenamentele sub comanda noului tehnician, Ion Viorel, aceştia urmând să efectueze între 31 iulie şi 10 august primul cantonament al verii în vederea abordării stagiunii care va începe în prima săptămână din luna septembrie. Jucătorii formaţiei din Crâng îşi desfăşoară şedinţele de pregătire pe arena principal a Complexului Sportiv „Gloria”, fotbaliştii buzoieni făcând cunoştiinţă deja şi cu preparatorul fizic spaniol Erik Roqueta.

Uniunea Europenană critică România: Pe hârtie totul merge bine. În practică, progresele sunt reduse

Restructurarea şi privatizarea sectorului întreprinderilor de stat a avut un succes limitat, finanţarea sustenabilă a sistemului de sănătate va necesita reforme fundamentale, iar planurile de acţiune pentru remedierea deficienţelor din administraţia publică sunt implementate într-un ritm scăzut, fapt care afectează şi absorbţia fondurilor Uniunii Europene, se menţionează într-un raport realizat de Directoratul General „Afaceri Economice şi Financiare” al Comisiei Europene.

Transferuri exotice în Crâng

Ion Viorel, tehnicianul Gloriei Buzău susţine că lotul grupării din Crâng este pe departe de a fi definitiva. Antrenorul adus în această vară de la CS Otopeni a precizat că pe lista întocmită alături de conducătorii grupării buzoiene se mai află câţiva fotbalişti care sunt aşteptaţi să se alăture lotului echipei buzoiene:

Copil avortat, găsit într-o maşină, în preajma cabinetelor ginecologice

 Trupul era înfăşurat în nişte cârpe şi abandonat pe platforma unei Dacii „papuc”

Descoperire macabră, duminică dimineaţă în zona blocurilor de pe Unirii Sud:  o femeie care căuta resturi prin gunoaie a avut surpriza să dea peste un făt lipsit de viaţă abandonat pe platforma unui autoturism Dacia „papuc”, parcat printre blocuri.

Pugilista Gabriela Dincă este campioană naţională la senioare

Gabriela Dincă, pugilista buzoiancă legitimată la Clubul Sportiv Municipal din localitate, a reuşit să îşi adjudece sâmbătă, la Mangalia, titlul de campioană naţională la box feminin, categoria 60 de kilograme. Sportiva antrenată de maestrul Constantin Voicilaş a trecut în ultimul act al competiţiei de Alina Surd, pugilistă legitimată la un club din Bistriţa.

În România, frauda fiscală şi munca „la negru” au ajuns la 40 de miliarde de euro

Economia subterană a României se apropie în acest an de 40 de miliarde de euro, ceea ce înseamnă că bugetul pierde sume uriaşe prin ­neplata taxelor, contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi TVA. Una dintre cele mai mari firme de consultanţă ­europene, A.T. Kerney, împreună cu Universitatea din Linz (Austria), a dat publicităţii un studiu comprehensiv, din care rezultă că România are una dintre cele mai extinse economii subte­rane din Europa, reprezen­tând 28% din produsul intern brut. Pe primul loc se plasează Bulgaria, cu 31% din PIB, dar vecinii noştri din sud înre­gistrează pierderi la buget, ca valoarea absolută, de numai 13 miliarde de euro.

Localnicii din Limpeziş, consiliaţi la biserică să se ferească de hoţi şi de accidente

În baza parteneriatului încheiat între Arhiepiscopie şi IPJ, la sfârşitul săptămânii trecute s-a desfăşurat o nouă acţiune la care au participat poliţişti de la Prevenire şi de la Ordine Publică, care s-au deplasat sâmbătă la Limpeziş, unde au fost prezenţi la slujba de la biserică, stând apoi e vorbă cu enoriaşii, împreună cu preotul paroh.

Reuniţi pentru Superligă:Râmniceni au renunţat la Liga a III-a din cauza banilor

Fotbaliştii râmniceni s-au reunit în vederea abordării noului sezon competiţional. Cu un nou staff tehnic şi administrativ, râmnicenii au renunţat la cel de-al treilea eşalon al fotbalului românesc din cauza cheltuielilor prea mari pe care participarea în Liga a III-a le impunea. Astfel, Olimpia Râmnicu Sărat se va alătura celor mai bune echipe din judeţ, în vederea participării în prima ediţiei a Superligii de Buzău, echivalentul primei ligii în fotbalul judeţean.