Îl regretă pe „Vioară”

Lucian Ionescu, directorul de imagine al clubului CS Otopeni a declarat pentru Sport Total FM că regretă plecarea la Ion Viorel la Gloria Buzău. Oficialul ilfovenilor a precizat că gruparea condusă de Mugur Porumbacu s-a înscris în cel de-al doilea eşalon, dar că problemele cu care se confruntă aceasta sunt foarte mari:

Vijelia de câteva minute a făcut ravagii în oraş (FOTO)

Grindina a distrus grădinile, iar vântul a smuls un acoperiş şi a răsturnat un TIR

Natura s-a dezlănţuit din senin, vineri după-amiază, şi, în ciuda faptului că vijelia ce a urmat a durat doar câteva minute, urmările au fost cât se poate de serioase. Totul a început la scurt timp după ce Institutul Naţional de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de grindină, pentru jumătatea sudică a judeţului, inclusiv municipiul Buzău.

Patru fraţi din Topliceni s-au căpătuit de pe urma bătrânilor pe care i-au trimis la cerşit

Patru fraţi din Topliceni, cu vâtste cuprinse între 35 şi 54 de ani, au pus bazele unei adevărate grupări de trafic de persoane, alegând să se îmbogăţească pe seama unor bătrâni necăjiţi şi a unor persoane cu nevoi speciale pe care i-au dus la cerşit în Franţa. Gruparea era un fel de asociaţie familială, cei patru fraţi ocupându-se atât cu racolarea victimelor cât şi cu transportul acestora în Franţa, ­suprave­gherea acestora şi colectarea banilor strânşi din cerşit.

Gloria, scor de maidan la prima victorie cu „Vioară“(VIDEO)

Gloria Buzău a învins în cel de-al doilea meci de pregătire al verii divizionara judeţeană Avântul Zărneşti, la prima partidă disputat în faţa prop­riilor suporteri de la revenirea lui Ion Viorel pe banca tehnică a grupării din Crâng. Fotbaliştii antrenaţi de „Vioară” s-au impus cu 5 la 0, partida cu divizionara a IV-a din Buzău dovedindu-se utilă, mai ales că „glorioşii” au testat mai mulţi jucători aduşi în perioada precompetiţională.

Bunică, come-back de senzaţie

O surpriză pentru lotul buzoienilor este cooptarea în echipa „glorioşilor” a lui Romică Bunică (39 de ani), fostul jucător al Gloriei Buzău, cunoscut pentru partida ­me­morabilă dintre Steaua Bucureşti şi Gloria Buzău, încheiată la egalitate, 1 – 1, după reuşita sa.

Guvernul a micşorat subvenţiile pentru angajatorii care încadrează absolvenţi

Sistemul asigurărilor pentru şomaj a fost modificat recent, iar noua lege (250/2013) a fost publicată săptămâna trecută în Monitorul Oficial. Actul normativ stabileşte noile cuantumuri lunare pe care le vor primi angajatorii dacă încadrează în muncă, pe durată nedeterminată, absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ. Nivelurile sunt diminuate faţă de cele prevăzute în legea veche, deoarece subvenţiilor nu vor mai fi raportate la salariul minim brut, de 800 de lei în acest moment, ci faţă de indicatorul social de referinţă, care are o valoare mult mai mică, de 500 de lei.

Un acoperiş smuls, un camion răsturnat de vânt şi mai multe gospodării inundate după ruperea de nori de vineri

          Vijelia de vineri după-amiază a făcut prăpăd prin oraş. Din cauza cantităţii mari de precipitaţii, mai multe gospodării din cartierul Simileasca au fost inundate, Iar vântul puternic a smuls acoperişil unui bloc de le Bulevardul N. Bălcescu şi a răsturnat pe o parte un TIR care se îndrepta spre Ploieşti.

Buzău, sub avertizare meteo de vijelii

Între orele 15,25 şi 17,00, nord-estul, centrul si jumătatea sudică  a judeţului  Buzau ,inclusiv municipiul Buzău, se află sub avertizare meteorologică de cod galben.
Se vor semnala  grindină, intensificări ale vântului ce pot lua aspect de vijelie, frecvente descărcări electrice, cantităţi de precipitaţii ce vor atinge şi depăşi 20-5 l/mp.

Traficanţi care timiteau bătrâni la cerşit, reţinuţi de poliţiştii de la Crimă Organizată

Patru fraţi din comuna Topliceni s-au gândit să se căpătuiască pe seama unor bătrâni şi a unor persoane cu dizabilităţi, punând pe picioare o adevărată reţea de trafic de persoane. Începând din octombrie 2011 până luna trecută, aceştia au racolat, din mai multe comune buzoiene, şase persoane vârstnice sau cu dizabilităţi, pe care le-au dus în Franţa, unde le-au obligat să meargă la cerşit în beneficiul lor. Afacerea le-a mers foarte bine, cu o parte din banii adunaţi din cerşit cei patru fraţi cumpărându-şi chiar şi un imobil.

          În cursul zilei de ieri, poliţiştii buzoieni de la Crimă organizată, coordonaţi de procurorii DIICOT, au efectuat percheziţii la domiciliile celor patru fraţi, trei dintre aceştia fiind reţinuţi şi urmând a fi prezentaţi astăzi instanţei cu propunerea de arestare preventivă.Împotriva celui de-al patrulea suspect a fost dispună măsura obligării de a nu părăsi localitatea.

Jocuri şi şocuri la CFR Marfă

Privatizarea CFR Marfă este la un pas de a se transforma într-o masivă ratare a Guvernului Ponta. Modul netransparent în care a fost pregătită, dar şi modificarea regulilor în timpul „jocului” – schimbarea caietului de sarcini, ştergerea datoriilor, disponibilizări pe banii statului – sunt tot atâtea indicii că procesul a fost viciat de interesele celor care l-au organizat.

„Avortonul din remorcă“ era, de fapt, nou-născut ucis

Cazul bebeluşului găsit duminică dimineaţă în bena unei autoutilitare, între străzile Ciochinescu şi Ciucurete a luat o turnură pe care anchetatorii nu şi-ar fi dorit-o, rezultatele autopsiei relevând faptul că fătul găsit mort era un copil normal, născut la termen, care avusese parte de o moarte violentă. Rezultatele au fost comunicate de legişti anche­tatorilor care la jumătatea acestei săptămâni au stabilit încadrarea juridică a faptei, derulând cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omor.

Un colos metalic a plecat de la Buzău către Serbia

Un transport special a ieşit ieri după-amiază pe poarta S.C. Beta S.A., cu destinaţia Serbia, urmând să parcurgă un drum dificil pe durata a 7 zile, până la destinaţie. Este vorba de o comandă primită de societatea buzoiană de la o rafinărie din Serbia, ieri fiind trimisă către beneficiar cea mai mare dintre piese, în fapt o coloană de distilare lungă de peste 30 de metri şi grea de circa 40 de tone.

Buzăul s-a îmbogăţit cu mai mult de 1.000 de firme în doar şase luni

În primele şase luni ale acestui an, în judeţul Buzău au fost înmatriculate 1.110 noi societăţi comerciale, 700 de firme au fost radiate şi 270 au intrat în insolvenţă. În ceea ce priveşte firmele nou-înfiinţate, numărul acestora a crescut cu 67 faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent. Din totalul celor 1.110 societăţi, cele mai multe, respectiv 517, au fost înfiinţate ca persoană fizică autorizată, 507 au fost constituite ca societate cu răspundere ­li­mitată, 82 ca întreprindere individuală, 25 de firme au fost înfiinţate ca societate pe acţiuni şi alte două ca întreprindere familială.

Egal de început pentru Vioară în primul amical

Gloria Buzău a disputat miercuri primul meci amical de la revenirea antrenorului Ion Viorel pe banca tehnică a buzoienilor. Fotbaliştii din Crâng au întâlnit în deplasare formaţia Viitorul Ciorani (Prahova, Liga A, primul eşalon judeţean), noul satelit al grupării de primă ligă Astra Giurgiu. Gruparea prezidată de Dan Tulpan a remizat 1 la 1 cu echipa prahoveană.

Pus în cătuşe şi internat la Săpoca după ce a făcut scandal acasă la fosta concubină

·        Este cercetat penal pentru comiterea a trei infracţiuni

          Un localnic de 35 de ani din Costeşti a ajuns miercuri seară la ospiciu după ce s-a îmbătat şi a provocat un scandal monstru la casa fostei concubine, neputând fi calmat nici măcar de poliţiştii chemaţi la faţa locului pentru a aplana conflictul.

Copilul găsit în remorcă a fost omorât

În urma efectuării necropsiei cadavrului fătului de sex bărbătesc găsit în dimineaţa zilei de 21 iulie a.c. în bena unui autoturism parcat pe o alee dintre blocuri, pe raza municipiului Buzău, s-a constatat că acesta a fost născut la termen, iar moartea a fost violentă. Ca urmare, poliţiştii şi procurorii au început să caute femeia care şi-a ucis şi aruncat pruncul.

Mai multe detalii, în ediţia de mâine a cotidianuli OPINIA.

O maşină cu cetăţeni ruşi care mergeau în vacanţă s-a răsturnat la Glodeanu Siliştea

Doi dintre pasageri au fost internaţi la spitalul din Urziceni, cel mai apropiat de locul accidentului

Pentru o familie de cetăţeni ruşi plecaţi să îşi petreacă vacanţa pe litoralul bulgăresc, sejurul a fost stricat încă înainte de a fi început, maşina cu care se deplasau fiind implicată marţi seară într-un accident grav de circulaţie, pe raza localităţii buzoiene Glodeanu Siliştea.

Proxenet buzoian, reţinut la solicitarea autorităţilor italiene

Alături de el, au mai fost reţinute alte şapte persoane din Suceava, Dolj, Olt, Brăila şi Constanţa

Un buzoian suspectat că face parte dintr-o reţea de trafic de persoane şi ­pro­xenetism ce acţiona în Italia şi România, a fost reţinut în urma unei acţiuni de amploare desfăşurată în paralel de poliţiştii români şi cei italieni.