Profesorul Valerică Stan a trecut în veşnicie

Profesorul de flaut şi muzică de cameră Valerică Stan s-a născut, la 29 iulie 1950, în satul Gomoeşti, comuna Costeşti, judeţul Buzău. Este absolvent al Liceului de Muzică din Braşov (1969) şi al Conservatorului „Gh. Dima” din Cluj-Napoca, secţia Solistică instrumentală (1973). Încă din timpul studenţiei, participă la diferite festivaluri, unde obţine mai multe premii şi titluri de laureat. În anul 1972, a reprezentat România la festivităţile ocazionate de împlinirea a 100 de ani de la înfiinţarea Conservatorului de Muzică „Frantz Liszt” din Weimar, susţinând recitaluri la Eisenach, Erfurt, Dresda.