Martor în procesul lui Vişinescu: Un deţinut l-a văzut pe torţionar înfigând o baionetă în inima lui Ion Mihalache

Unul dintre martorii din procesul lui Alexandru Vişinescu a declarat că, potrivit unui deţinut, acesta a făcut găuri în pereţii celulei sale şi a putut vedea cum comandantul penitenciarului Râmnicu Sărat a înfipt baioneta în inima fostului ministru Ion Mihalache, pentru a se asigura că a murit, relatează „Mediafax”.

La ultimul termen al procesului în care este judecat fostul comandant de la penitenciarul Râmnicu Sărat, Alexandru Vişinescu, mai mulţi martori au declarat că acesta era de o „barbarie extremă” şi au relatat cele aflate din mărturii directe ale membrii familiilor lor, şi ei deţinuţi ai acestui penitenciar, dar şi din cele ale altor foşti deţinuţi.

Polițiști buzoieni de la Rurală, filmați în timp ce un tânăr le schimbă o roată a mașinii de serviciu

Ar trebui să aplice legea, însă ei sunt primii care o încalcă. Doi polițiști buzoieni de la Rurală au fost surprinși, joi, în timp ce stau cu mâinile în sân și privesc la un tânăr minor cum acesta le schimbă schimbă roata mașinii de serviciu în plin bulevard. Întreaga scenă s-a petrecut pe bulevardul Nicolae Bălcescu din municipiul Buzăuși a fost filmată  de un trecător amator și difuzată de stirileprotv.ro

 

Primarul de la Nehoiu a scăpat de arestul poliției / Lista inculpaților în cazul defrișării de la Lunca Mare, completată cu complicii lui Lungu

Primarul suspendat al orașului Nehoiu, Florentin Lungu, cercetat pentru abuz în serviciu, fals intelectual, redu­cerea suprafeței  fondului  forestier fără drept, instigare la infracțiunile de fals intelectual, distrugere  de înscrisuri, tăiere și sustragere ilegală de arbori, scapă de arestul Poliției Prahova, însă va sta în arest la domiciliu

Florentin Lungu, în arest la domiciliu

Primarul suspendat al orașului Nehoiu, Florentin Lungu, scapă de arestul poliției Prahova, însă va sta în arest la domiciliu. Judecătorii Tribunalului Prahova au admis astăzi contestația depusă de avocații

Primarul Holban nu deszăpezește străzile pentru binele râmnicenilor

Primarul municipiului Râmnicu Sărat, social-demo­cratul Viorel Holban, vrea cu tot dinadinsul să ascundă incompetența firmei care are drept sarcină deszăpezirea municipiului. El ține morțiș să-i facă pe râmniceni să se consoleze cu ideea că orașul lor a devenit un veritabil patinoar, dând o explicație puerilă faptului că

Râmniceni în arest și în spital după ce s-au ciomăgit bine

Trei râmniceni și-au petrecut noaptea de luni spre marți în arestul Poliției, iar un altul la spital, după ce s-au bătut în locuința a doi dintre ei. Ce au avut de împărțit vor stabili ­ann­chetatorii care au deschis un dosar sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tulburarea ordinii și liniștii publice.