Primarul municipiului Râmnicu Sărat, social-democratul Viorel Holban, vrea cu tot dinadinsul să ascundă incompetența firmei care are drept sarcină deszăpezirea municipiului. El ține morțiș să-i facă pe râmniceni să se consoleze cu ideea că orașul lor a devenit un veritabil patinoar, dând o explicație puerilă faptului că
societatea în cauză face economii nerăspândind material antiderapant pe străzi și pe trotuare. Holban a afirmat, recent, la un post local de televiziune, citat de www.ramnicpres.ro, că ,,dacă se va folosi sarea drept material antiderapant, la primăvară carosabilul va fi plin de gropi”.
O explicație puerilă, atât timp cât este binecunoscut faptul că Râmnicu Sărat a fost, timp de aproape doi ani, într-un amplu proces de modernizare a infrastructurii rutiere și pietonale, cu prețul supraîndatorării municipalității, implicit a plătitorului de taxe și impozite din orașul de pe malul Râmnicului. Totuși, declarația primarului ar putea ridica serioase semne de întrebare asupra calității asfaltului turnat, pe anumite porțiuni cu șase luni în urmă, respectiv asupra cheltuirii fondurilor pentru modernizarea străzilor.
Excepția care întărește regula
În momentul de față, cele mai multe străzi și artere rutiere principale din Râmnic sunt acoperite de o peliculă groasă de gheață care îngreunează întreaga circulație rutieră și pietonală. Conform www.ramnicpress.ro, intersecția de la poarta principală de acces către Spitalul Municipal se prezintă într-o stare deplorabilă, pe asfalt formându-se ciucuri de gheață, iar trotuarele din zonă fiind, de asemenea, lucioase din pricina gheții. Consecintele sunt lesne de imaginat, atât timp cât zona este intens frecventată de bătrâni și de persoane bolnave.
Prin antiteză, strada Ghiorghiță Lupescu, calea de acces către locuința mamei directorului interimar al Administrației Domeniului Public Râmnicu Sărat, Gabriel Ștefan Ionică, este din plin tratată cu material antiderapant, conform sursei citate.