Dorel Preda, „Jandarmul de onoare al județului Buzău“

Cu ocazia Zilei Jandarme­r­i­ei Române, șapte jandarmi, dintre care trei ofițeri și patru subofițeri, au fost avansați la Buzău în gradul următor, înaintea expirării stagiului mi­nim, prin ordine ale viceprim-ministrului pentru securitate națională, Ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, res­pec­tiv Inspectorului General al Jandarmeriei Române, gene­ral maior dr. Mircea Olaru.