Noroc cu polițiștii care l-au oprit la timp și l-au dat jos de la volan. Un buzoian de 45 de ani s-a ales cu dosar penal pe loc, după ce polițiștii au văzut ce a indicat alcooltestul în care l-au pus să sufle. Bărbatul avea o concentrație alcoolică de 1,47 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost mare minune că nu a provocat vreun accident rutier până să fie oprit de oamenii legii. Buzoianul a fost depistat la un control de rutină pe raza localității Costești, în timp ce se deplasa cu mașina pe DN 2 E 85.
În urma neregulilor constatate în trafic în 24 de ore, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră au aplicat 213 sancțiuni contravenționale și au reținut 21 permise de conducere șoferilor indisciplinați. 42 dintre abateri au fost comise de conducătorii auto care nu au respectat regimul legal de viteză, iar doi dintre aceștia au fost lăsați fără permis pentru următoarele 90 de zile.
De asemenea, polițiștii au reținut permisele altor 19 conducători auto, aceștia rămânând pietoni după ce nu au respectat regulile privind prioritatea auto și pietonală sau semnificația culorii roșii a semaforului. Polițiștii cu atribuții pe linie rutieră au mai întocmit alte patru dosare penale pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat, conducerea unui autoturism fără a figura în evidențele deținătorilor de permise de conducere, precum și pentru conducerea unui autoturism fără drept de circulație în România.