„Școala Altfel“, un bun prilej de educație privind colectarea selectivă

   Săptămâna „Școala Altfel“ reprezintă, pentru elevi, o bună ocazie de a-și lăsa ghiozdanele acasă, dar și de a acumula noi cunoștințe, prin intermediul acțiunilor interactive. În această săptămână, elevii sunt implicați în diverse activități extrașcolare, menite să îi relaxeze, dar să îi și informeze asupra unor aspecte care nu sunt incluse în programa școlară și pe care, poa­te, nu le-ar fi învățat într-un cadru organizat.

   Educația ecologică a fost, și ea, pe lista profesorilor buzoieni în această săptămână, atât ei, cât și elevii lor, manifestându-și interesul pentru un asemenea domeniu de care ne lovim în viața de zi cu zi. Colectarea selectivă a fost pe lista de interes a școlilor buzoiene, prima clasă vizată de echipa RER Ecologic Service, în campania de informare în instituțiile de învățământ, fiind clasa pregătitoare „Abinu­țele”, de la Școala nr. 11 Buzău.

   Elevii clasei pregătitoare au fost foarte receptivi la informațiile transmise de reprezentanții  RER Buzău, demonstrând, prin activitățile realizate în clasă, că au înțeles ce înseamnă colectarea selectivă. În cadrul orei dedicate ecologiei, copiilor le-au fost prezentate filmulețe-animații pe tema colectării selective corecte, dar și imagini care ilustrează acțiuni corecte și greșite de depozitare a gunoiului. Imaginile au fost percepute corect de către elevi, care au înțeles că deșeurile reciclabile trebuie puse separat de deșeurile menajere.

   Ora de ecologie predată de echipa RER Ecologic Service s-a desfășurat având la bază reprezentarea colectării selective prin imagini și filmulețe. Astfel, elementele de bază ale unui comportament ecologic responsabil le-au fost insuflate micuților prin imagini și desene. Ora ecologică s-a structurat în două părți: pre­zen­tarea unor filmulețe și imagini pe tema colectării selective, res­pectiv realizarea de către elevi a unor desene, care au reliefat viziunea lor despre cum arată o lume curată. Fiecare elev a desenat propria lui lume curată, fără deșeuri aruncate la voia întâmplării. Pe parcursul orei, elevii au primit ghiduri de colectare selectivă, saci și pliante.

   „Această acțiune a fost prima din această săptămână pentru reprezentanții RER Ecologic Buzău. Urmează și alte acțiuni organizate împreu­nă cu elevii în . Cel mai mult ne bucurăm când observăm că profesorii ne-o iau înainte și ne solicită în realizarea unor astfel de acțiuni. Aceasta nu poate să însemne decât faptul că este deja cunoscut și privit cu interes de către cadrele didactice și nu numai. Vom răspunde prezent de fiecare dată când ni se va solicita implicarea în orice fel de acțiune având ca temă colectarea selectivă și menținerea unui mediu înconjurător curat”, a spus Denisa Nicu, reprezentatul RER Ecologic Service Buzău. 

(P)