Doi judecători de Comercial părăsesc Tribunalul Buzău

Tribunalul Buzău rămâne fără doi judecători la Secția a II a Civilă, de Contencios Administrativ și Fiscal. Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a aprobat, în ședința de săptâmână trecută, elibe­rarea din funcție, prin pensionare, a judecătoarelor Ma­ria Coțofană și Ioana Ghiuru, ultima urmând să părăsească instanța începând cu 1 septem­brie.

O pictoriță din Buzău, condamnată la închisoare pentru că a șofat băută, dată în urmărire generală

   O pictoriță buzoiancă se numără printre cei mai căutați infractori. Sonia Maria Dinu, absolventă a Liceului de Artă „Margareta Sterian“ din Bu­zău și a Universității Națio­na­le de Arte București, membră a Uniunii Artiștilor Plastici din România, a fost dată în urmă­rire generală, având de executat o pedeapsă de 7 luni de puș­cărie pentru infracțiuni la re­gimul circulației pe drumu­rile publice.