Proiectele societăţilor buzoiene pentru finanţare POS CCE, preluate de Agenţia de Dezvoltare Regională Sud-Est

Organismul Intermediar pentru IMM-uri a predat contractele de finanţare semnate cu beneficiarii către Agenţiile pentru Dezvoltare Regională. În baza HG nr. 47/2013 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Economiei şi a Ordinului Ministrului Economiei nr. 89/2013, în vederea preluării de către Agenţiile de Dezvoltare Regională a atribuţiilor delegate de OI IMM pentru POS CCE, s-a decis ca evaluarea proiectelor depuse de întreprinderile mici şi mijlocii în cadrul Apelului 4 Sprijin financiar cu valoare de până la 1.065.000 lei pentru investiţii în întreprinderile mici şi mijlo­cii să fie efectuată cu rapiditate de ADR-uri.

Victorie lejeră pentru handbalistele buzoience

HM Buzău – Universitatea Târgovişte: 42 – 22, (14 – 4)

HM Buzău a învins duminică, în Sala Sporturilor  „Romeo Iamandi”, ultima clasată din Divizia A, seria I, formaţia Universitatea Târgovişte, în cadrul unei partide din runda a XXIII-a. Ştefan Miloş, preşedintele formaţiei buzoiene, a fost mulţumit de maniera în care au evoluat buzoiencelor.

Parcurs impecabil pentru Stejarul Buzău

  CS Năvodari – Stejarul Buzău: (3 -7), 13 – 19

Echipa locală de rugby Stejarul Buzău defilează în cadrul Diviziei Naţionale de Seniori. Gruparea din Parcul Tineretului a bifat a patra victorie din tot atâtea posibile şi se menţine în fruntea eşalonului secund. Rugbiştii antrenaţi de Eduard Suciu s-au impus cu 13 – 19 (3 – 7 la pauză) în deplasarea de la CS Năvodari.

Buzoienii, codaşi şi la tranzacţii imobiliare

  Cu doar 1.700 proprietăţi înstrăinate în primele trei luni ale anului, judeţul se află pe antepenultimul loc al clasamentului

În primele trei luni ale acestui an, numărul tranzac­ţii­lor imobiliare a crescut cu 26 la sută comparativ cu primele trei luni ale anului 2012, ajungând la 187.712, în timp ce ipotecile înregistrate la Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară s-au redus cu 10 la sută.

Grupare de hoţi profilată pe furtul de butoaie

Au prădat locuinţa unui consătean plecat în străinătate

Patru tineri din Vadu Paşii, cu vârste cuprinse între 16 şi 19 ani s-au gândit zilele trecute că este momentul să facă rost de nişte bani pentru vacanţa de 1 mai şi Paşte care se apropie, pentru că aveau chef să se distreze cum nu o mai făcuseră de la Revelion, aşa că au început să caute soluţii pentru a câştiga rapid o sumă care să le satisfacă nevoile.

Şoferii fără rovignetă, aşteptaţi de poliţişti la capul podului

Zilele trecute, poliţiştii de la Circulaţie au supravegheat timp de trei ore traficul în zona podului de la Mărăcineni, scopul principal urmărit de aceştia fiind depistarea şofe­rilor care circulă pe drumurile naţionale fără rovignetă, şi în mod deosebit a celor care încearcă să „fenteze” prin diferite mijloace camerele de luat vederi amplasate în zonă.

Peste 6.000 de puieţi de salcâm, plantaţi de militari şi elevi în zona Beceni (foto)

La campania de împădurire au participat şi doi generali, comandantul Diviziei 2 Infanterie „Getica” şi comandantul Brigăzii de Informaţii Militare

La sfârşitul săptămânii trecute, dealurile din apropierea comunei Beceni au fost luate cu asalt de peste 100 de militari, susţinuţi şi de 40 de elevi de liceu, care s-au oferit voluntari pentru a participa la o campanie de împădurire iniţiată de Divizia 2 Infanterie „Getica”.

Forţele Terestre au luat cu asalt Aurora Shopping Center

Militarii şi-au expus în incinta centrului comercial armamentul şi tehnica din dotare

Buzoienii care au ieşit duminică dimineaţă la o repriză de shopping prin Mall Aurora au avut parte de un bonus oferit de militarii Forţelor Terestre din Garnizoana Buzău, care au ocupat pentru câteva ore centrul comercial, postân­du-şi vehiculele de luptă în faţa intrării şi patrulând înarmaţi prin incintă.

Au prins curaj

Fotbaliştii Gloriei Buzău, încrezători după victoria cu Metaloglobus

Fotbaliştii divizionarei „C” Gloria Buzău cred pe zi ce trece tot mai mult în şansele lor de a ajunge în al doilea eşalon fotbalistic al ţării. Victoria la limită, 1 la 0, cu ocupanta locului trei Metaloglobus Bucureşti şi înfrângerea formaţiei Viitorul Axintele pe teren propriu în faţa grupării Rapid Feteşti (scor 1 – 2) le-a dat aripi elevilor lui Marian Roşu, care speră la încă o înfrângere a formaţiei ialomiţene, pentru ca Buzăul să revină pe harta fotbalului românesc.

INTERSEMAT SRL şi RER Ecologic Service, educaţie privind colectarea selectivă a deşeurilor, pentru 31 de preşcolari buzoieni (foto)

INTERSEMAT SRL Bucureşti în colaborare cu RER Ecologic Service Buzău urmă­reşte, prin acţiunile de colectare a deşeurilor reciclabile, dezvoltarea şi stimularea spiritului ecologic al copiilor, grija faţă de mediu fiind o componentă esenţială a dezvoltării morale, spirituale, sociale şi culturale ale generaţiilor actuale.

Mieii se fură la Buzău cu telecomanda

Escrocii au început să dea târcoale pe la stâne, în încercarea de a-i păcăli pe crescătorii de animale

Perioada premergătoare Sărbătorilor Pascale este una prielnică pentru hoţii din buzunare care se pregătesc să îşi înceapă raidurile prin zonele comerciale şi prin pieţele aglomerate şi, mai nou, le stârneşte imaginaţia şi escrocilor care au pus la cale o metodă ingenioasă de a se îmbogăţi în această perioadă.

Arghir 1 şi-a asigurat locul pe podium

Ieri, pe terenul de minifotbal din cadrul Bazei Sportive „Galactic” Buzău s-a disputat finala mică a competiţiei „Cupa Primăverii”, întrecere organizată de AS Galactic Buzău, Buzăul Sportiv cu sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Sport Tineret şi al Asociaţiei Judeţene pentru Tineret şi Sport Buzău. Arghir 1 a învins formaţia Global cu 8 – 3, (4 – 1).

Pas important pentru Liga I făcut de CS Otopeni

  Echipa antrenată de Ion Viorel a învins CS Brăila

Într-un fel sau altul, buzoienii sunt tot mai aproape de Liga I. Cei cinci buzoieni de la CS Otopeni fotbaliştii: George Marcu, Iulian Dăniţă, Gabi Ion, Cătălin Vlaicu şi tehnicianul Ion Viorel au făcut un pas important spre primul eşalon fotbalistic al ţării după ce au învins ieri, pe teren propriu contra-candidata CF Brăila, cu 2 la 1.

Buzoienii vor să muncească: peste 1.300 de persoane la prima Bursă din acest an (foto)

Un număr de 1.363 de buzoieni au participat vineri la Bursa generală a locurilor de muncă, prima din acest an, organizată de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de muncă Buzău. Dintre aceştia, 867 au participat la evenimentul desfăşurat în munici­piul Buzău, 281 în municipiul ­Râmnicu Sărat, 93 la Nehoiu, 84 la Pogoanele şi 38 la Pătârlagele. La Bursă au fost prezente 84 de socie­tăţi comerciale (Buzău-56, Râmnicu Sărat-12, Pogoanele-8, Nehoiu şi Pătârlagele-4) care au oferit buzoienilor 696 de locuri de muncă, cele mai multe, respectiv 559 în municipiul Buzău, şi cele mai puţine, şi anume 11, în oraşul Nehoiu.

Vânzările de bere Ursus, creştere de 24% anul trecut

Volumul vânzărilor de bere ale Ursus s-au majorat cu 24 la sută în anul fiscal încheiat în luna martie a acestui an, comparativ cu perioada anterioară. Această evoluţie a fost susţinută, în principal, de brandul ieftin Ciucaş în noul ambalaj pet, lansat la sfârşitul anului precedent. Ursus Breweries, parte a grupului SABMiller a revenit pe creştere după mai mulţi ani de scădere, în anul fiscal anterior, încheiat în martie 2012, vânzările de bere SABMiller în Romania înregistrând o scădere cantitativă cu 8 procente. SABMiller este prezent pe piaţa românească prin intermediul Ursus Breweries, care deţine unităţi de produ­cere a berii la Buzău, Timişoa­ra şi Braşov şi o unitate de producţie de capacitate mică la Cluj, deschisă în locul fostei fabrici.

Radiografii subiective: Ioan Bocşa, între „Cântec şi Galaxia Gutenberg”

Am fost unul dintre participanţii la lansarea cărţii „Cu cântecul în jurul lumii” de Ioan Bocşa (Ed. Continental, Alba Iulia, 1995) şi despre care, confratele nostru, Constant Călinescu de la „Vremea” a scris, la timpul respectiv, un excelent articol inti­tulat „Te iubim, Ioan Bocşa”. Acesta viza, cum era şi firesc, acţiunea în sine şi nu CARTEA! Tocmai de aceea ne permitem ca, în rândurile de faţă, să supunem atenţiei cititorilor câteva impresii despre „condeierul” Ioan Bocşa.

Educaţie ecologică pentru elevii buzoieni, în cadrul proiectului „Împreună pentru mediu”(foto)

Acesta este derulat de Agenţia pentru Protecţia Mediului, în parteneriat cu cu Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport Buzău, SC INTERSEMAT SRL şi SC RER Ecologic Service

Agenţia pentru Protecţia Mediului Buzău a desfăşurat, săptămâna trecută, acţiuni de informare, conştientizare şi ­responsabilizare în domeniul colectării selective a deşeurilor, derulate în cadrul proiectului de educaţie ecologică „împreună pentru mediu”, realizat în parteneriat cu Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport Buzău, SC INTERSEMAT SRL şi SC RER Ecologic ­Ser­vice Buzău.

Gloria visează frumos (foto/video)

Victoria cu Metaloglobus şi partida pierdută de Axintele îi face pe buzoieni să spere iar la Liga a II-a

Fotbaliştii Gloriei Buzău s-au impus la limită, cu 1 la 0, în faţa formaţiei Metaloglobus Bucureşti, în derby-ul rundei cu numărul 20 din seria a II-a a Ligii a III-a. Gloria a început foarte bine partida cu bucureştenii, marcând unicul gol al confruntării în minutul 4, din lovitură de la 11 metri.

Fereastra de luni: RĂZBOI CANCERULUI (I)

„Omul este măsura tuturor lucrurilor” (Protagoras).

 

      Dar când organismul uman îşi pierde măsura? Excesul poate afecta, într-adevăr, atât conştiinţa cât și fibra intimă a omului, cu efecte diferite. Ego-ul nemăsurat invadează viaţa celor din jur, iar înmulţirea necontrolată a celulelor poate invada viaţa proprie, purtând numele de cancer.