Campanie de prevenire a furturilor din perioada Sărbătorilor

Poliţiştii au început o acţiune de informare ca un preambul la activităţile combative pe care le vor desfăşura după 1 mai

Poliţiştii de la Ordine Publi­că şi cei din cadrul Compartimentului Prevenire au intrat deja în febra pregătirilor pentru minivacanţa de 1 Mai şi Paşte, perioadă propice pentru hoţii din buzunare care se vor simţi ca peştele în apă prin zonele comericale luate cu asalt de oamenii veniţi la cumpărături, dar şi pentru spărgătorii de apartamente care se vor grăbi să profite de faptul că mulţi oameni vor fi plecaţi de acasă în această perioadă.

A ales să moară în fântână, în loc să-şi sărbătorească ziua numelui

Tragedie la Costeşti în ziua de Sfântul Gheorghe, un bătrân de 60 de ani din localitate alegând să-şi pună capăt zilelor, în loc să-şi sărbătorească numele. Gheorghe Preda a murit marţi după-amiază, în urma unui gest premeditat, omul aruncându-se în fântâna din curtea casei şi găsindu-şi sfârşitul în adâncul acesteia.

Pantazi şi Ivan, giraţi ieri la conducerea poliţiei buzoiene de chestorul şef Petre Tobă

Timp de câteva ore, chestorul şef Petre Tobă, inspectorul general al IGPR, s-a aflat ieri la Buzău, unde a participat la o şedinţă ce a avut loc la sediul IPJ. Scopul şedinţei, ca şi cel a deplasării comandantului Poliţiei Române la Buzău, a fost numirea oficială în funcţie a noii conduceri a IPJ, după ce, pe 9 aprilie, comisarul şef Laurenţiu Pantazi şi-a adjudecat prin concurs funcţia de comandant al inspectoratului.

Teama de „B” sau se fereşte Axintele de promovare?

Modificări radicale în echipa ialomiţenilor

„Liga a II-a se poate dovedi o pălărie prea mare pentru ialomiţenii de la Viitorul Axintele”. Asta susţin o parte din apropiaţii Ligii a III-a, care spun pe la colţuri că la Axintele nu se vrea promovarea în eşalonul secund. Victoria formaţiei Viitorul în faţa Gloria Buzău, principala contracandidată la accederea în eşalonul secund, a făcut să crească considerabil şansele la promovare ale micuţei echipe din satul Axintele.

Ductil SA va investi 4,7 milioane de lei în acest an

Societatea a obţinut în 2012 un profit în valoare de 4,56 milioane de lei şi va distribui dividende în sumă de 4,1 milioane de lei, respectiv 0,0223lei/acţiune

Societatea buzoiană Ductil SA a înregistrat, în anul 2012, afaceri în valoare de peste 148 de milioane de lei şi un profit net în valoare de 4,56 milioane de lei. Comparativ cu anul 2011, societatea şi-a crescut cifra de afaceri cu 0,4 milioane de lei, însă a înregistrat un profit mai mic cu 3,44 milioane de lei.

Mă înclin în faţa tuturor…

Am deschis, serile trecute, pagina mea de Facebook şi mi-a atras atenţia un mesaj nou, venit din partea  unei familii căreia, noi, cei mulţi, de data aceasta, i-am fost alături în momente importante. Familia Cristea mă căutase în ziua aceea, dar, negăsindu-mă, îmi lăsase  pe pagina mea următorul mesaj:

Condor, victorie în ultimul act al Cupei Primăverii (foto)

Condor – Vulturul Cândeşti: 11 – 3

Echipa Condor este câştigătoarea primei ediţii a Cupei Primăverii la minifotbal, competiţie organizată de AS Galactic Buzău şi Buzăul Sportiv, cu sprijinul DJST Buzău şi al AJF Buzău. Luni seară, la Baza Sportivă „Galactic” s-a disputat ultimul meci din cadrul „Cupei Primăverii”, partidă care a pus faţă în faţa cele mai bune echipe:

O nouă companie din segmentul poştei se extinde şi la Buzău

În situaţia în care Poşta Română trece printr-o perioadă de restructurări şi începe să piardă teren în favoarea companiilor private, firmele care activează în domeniul comunicaţiilor poştale încep să se extindă în întreaga ţară, profitând de această oportunitate. Total Post, care operează pe segmentul poştei de scrisori, îşi extinde reţeaua de distribuţie în 31 de noi zone din ţară. În acest sens, compania a deschis un nou dispecerat şi în Buzău, precum şi în judeţele Ilfov, Galaţi, Argeş, Ialomiţa, Olt, Covasna, Braşov, Dâmboviţa şi Vâlcea. Ca urmare a acestei acţiuni, firma va angaja 180 de persoane.

Gata cu achiziţionarea de fier vechi de la persoane fizice!

Acesta nu se va mai cumpăra cu bani lichizi, ci prin cont bancar

Achiziţionarea de fier vechi cu plata cash nu va mai fi permisă prin lege, cel care va vinde asemenea mărfuri având nevoie să prezinte un cont bancar ce va fi alimentat de cumpărător. În aceste condiţii, centrele de colectare a fierului vechi nu vor mai putea plăti bani din mână la cumpărarea mărfii, singurul transfer legal de fonduri fiind prin intermediul unui cont bancar pus la dispoziţia cumpărătorului, potrivit unui proiect de Ordonanţă al Guvernului.

Tineri înşelaţi de un escroc, cu promisiunea unui loc de muncă în Spania

Recent, poliţiştii din Beceni au reuşit să dea de urma unui escroc despre care nu existau prea multe informaţii, în afara plângerilor făcute de doi tineri din Râmnicu Sărat, care reclamaseră că fuseseră înşelaţi de un necunoscut care le promisese locuri de muncă în Spania, în schimbul unor bani pe care îi plătiseră în avans.

S-a proptit cu căruţa într-o maşină, din cauza beţiei

Doi localnici din satul Mărgineanu au fost prota­goniştii unui accident demn de Cascadorii Râsului, în timp ce se străduiau să ajungă acasă beţi morţi, îmbarcaţi într-o căruţă pe care încerca să o mâne unul dintre ei. Căruţaşul de 29 de ani petrecuse câteva ore la birt împreună cu un consătean, în timp ce caii înhămaţi la atelaj au aşteptat răbdători, păscând iarba din faţa cârciumii.

Campanie de reciclare a deşeurilor electrice pentru buzoieni

În perioada  26-27 aprilie 2013, Asociaţia Română pentru Reciclare RoRec, în parteneriat cu Primăria Buzău, organizează o acţiune de colectare în cadrul campaniei „Locul deşeurilor nu este în casă!”. Buzoienii se pot debarasa de orice aparat electric sau electrocasnic vechi sau defect, în  intervalul orar 09.00-17.00. Punctele fixe de colectare vor fi amplasate în zona centrală – Max Bet, Cartier Episcopiei la Şcoala Generală Nr. 11, în Cartier Broşteni, la Colegiul ASE, la Liceul Pedagogic „Spiru Haret”, la Liceul „Al. Marghiloman” şi la piaţa din Cartierul Micro 5.   

Buzoienii au câştigat 7 lei la salariul mediu net în februarie

În a doua lună a acestui an, câştigul salarial mediu brut înregistrat în judeţul Buzău a crescut cu 5 lei faţă de luna precedentă, ajungând la 1.654 de lei. Potrivit datelor Direcţiei Judeţene de Statistică, suma este mult mai mică decât ­va­loarea câştigată de buzoienii angajaţi în perioada martie- decembrie 2012. Comparativ cu luna februarie a anului trecut, salariul mediu brut din a doua lună din 2013 a scăzut cu 10 lei.

Părinţi şi elevi, convocaţi la o sesiune de informare de poliţiştii de la Prevenire

Tema principală a discuţiilor a fost siguranţa copiilor

Zilele trecute, poliţiştii din cadrul Compartimentului Prevenire au organizat la Şcoala Gimnazială Nicu Constantinescu prima sesiune informativă împreună cu elevii a două clase şi părinţii acestora, în cadrul unei campanii demarate anterior, axată pe siguranţa copiilor.

39 de urşi, 35 de lupi, 17 râşi şi 42 de pisici sălbatice, în bătaia puştii vânătorului, în sezonul 2013-2014

În perioada martie – aprilie 2013, gestionarii fondurilor de vânătoare din judeţul Buzău – DIRECŢIA SILVICĂ BUZĂU, A.J.V.P.S. BUZĂU, A.V.P.S. INTERAGRO  BUCUREŞTI, A.V.P.S. CĂLIFARUL, S.C. OCOLUL SILVIC SIRIU  SRL, A.V.P.S. BRADUL  BUCUREŞTI, A.V. CERBUL CARPATIN –  împreună cu reprezentanţi ai Institutului de Amenajări Silvice, ai Agenţiei pentru Protecţia Mediului Buzău, ai  ­Comi­sariatului Teritorial al Gărzii de Mediu Buzău, ai  Facultăţii de Silvicultură şi Exploatări Forestiere Braşov şi cei ai Inspectoratului Teritorial de Regim Silvic şi Cinegetic Focşani, au participat la acţiunea de evaluare a efectivelor de animale sălbatice din speciile strict protejate (urs brun, lup, râs şi pisică sălbatică).

Viaţă grea pentru Gloria la Feteşti

Ialomiţenii s-au mobilizat pentru duelul cu „fosta divizionara A“

Fotbaliştii Gloriei Buzău nu vor avea deloc viaţă uşoară la Feteşti (n.r. judeţul Ialomiţa), acolo unde elevii antrenorului Marian Roşu se vor deplasa vineri, în cadrul rundei cu numărul 21 din seria a II-a, a Ligii a III-a.

A supravieţuit miraculos după ce a căzut într-o fântână secată

Un localnic de 50 de ani din Cândeşti a scăpat cu zile după ce a căzut în gol mai bine de 10 metri şi s-a prăbuşit pe fundul unei fântâni secate, în prezent aflându-se internat în spital cu câteva leziuni şi contuzii care nu îi pun viaţa în pericol. Cel mai probabil, omul nici nu a simţit durerea în momentul în care a căzut pe fundul fântânii, fiind anesteziat de băutură, după cum aveau să constate ulterior pompierii şi cei de la Ambulanţă, veniţi să îl salveze.

Alocaţia pentru copii ar putea creşte din 2014

Alocaţia pentru copii s-ar putea majora începând cu anul 2014, în condiţiile în care pe acest domeniu sumele au rămas aceleaşi de câţiva ani.

„Eu sper să avem posibilităţile ca de anul viitor să creştem indemnizaţia pentru copii, alocaţia pentru copii. Nu ştiu să vă spun cu cât. Trebuie să ne apropiem de sfârşitul anului, să începem să facem calcule pentru bugetul următor, dar aceasta ar fi ţinta şi nu alta. Din 2008 n-a mai fost mărită nicio alocaţie.