S-a dat startul unei noi ediții a Campaniei de educaţie ecologică şi mediu „EcoAtitudine, Responsabilitate, Informaţie, Acţiune”,campanie realizată de Grupul European de Presă REPORTER, prin Revista INFOMEDIU EUROPA, printre partenerii media ai acestui proiect fiind și cotidianul OPINIA.
„EcoAtitudine” este un proiect creat special pentru elevi, pentru tine, pentru mine, pentru familia noastrași pentru un mediu curat. Cele 49 de școli, înscrise în prima ediție a lui 2014, se vor întrece, timp de două luni, pentru câștigarea celor două titluri ”Reciclarea EcoAtitudine” şi ”Agentul EcoAtitudine”.
Timp de o săptămână, între 24și 31 martie 2014, caravana InfoMediu Europa a poposit în Ilfov, Teleorman, Prahova, Argeș, Buzău, Vrancea și București cu un spectacol interactiv, pe teme de mediu, „Ora de ecologie”.Maestrul de ceremonii, mult așteptatul „Mister ECO”, le-a suscitat interesul elevilor, captându-le atenția printr-un adevărat spectacol de magie, centrat pe obiectivul campaniei: colectare selectivă pentru reciclare.„Ora de ecologie” s-a bucurat de o participare activă în rândul elevilor, care l-au urmărit cu mare entuziasm pe Mister ECO și pe care l-au primit cu ropote de aplauze. Numerele de magie au stârnit hohote de râs, aplauze la scară largă, dar și o promisiune față de magician că va reveni la finalul campaniei.