Biroul Parlamentar al Partidului Național Liberal de la Râmnicu Sărat nu se va închide după plecarea la Uniunea Națională pentru Progresul României a deputatului-ciolănar Titi Holban,
au dat asigurări, ieri, responsabilii organizației județene PNL.
Într-o conferință de presă desfășurată la sediul în cauză, la care au participat președintele organizației județene, deputatul George Scutaru, vicepreședintele Cristinel Bîgiu, deputatul Erland Cocei și președintele organizației municipale, primarul Viorel Holban, aceștia au anunțat că la acest birou vor acorda audiențe atât parlamentarii liberali, cât și președintele Consiliului Județean.
„Decizia fermă a conducerii Partidului Național este fermă, aceea de a rămâne alături de râmniceni. Echipa liberală de la Râmnicu Sărat este puternică, unită, fapt pe care îl vom demonstra pe 25 mai, când PNL va fi liderul europarlamentarelor, la mare distanță de ceilalți competitori”, a spus președintele PNL Buzău, George Scutaru.
La rândul său, președintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, a anunțat că va acorda audiențe, pentru cei cărora nu le este la îndemână o deplasare la Buzău, în șase localități ale județului, la Râmnicu Sărat acestea urmând a avea loc în prima și ultima zi de joi a fiecărei luni.
Plecarea la UNPR a deputatului Titi Holban nu a afectat în niciun fel organizația municipală a PNL, a spus președintele acesteia, primarul Viorel Holban, care a precizat că acestă plecare nu a fost urmată de nicio alta. „Dimpotrivă, în ultima perioadă am înregistrat 40-45 de noi membri PNL”, a spus acesta.