Atac dur, miercuri seară, al deputatului democrat-liberal Cezar Preda la adresa președintelui Traian Băsescu și a protejatei sale Elena Udrea. Fostul președinte al organizației
județene a Partidului Democrat Liberal, prezent la întâlnirea dintre echipa de campanie a PDL – formată din prim-vicepreședintele Cătălin Predoiu și europarlamentarii Theodor Stolojan, Marian-Jean Marinescu și Traian Ungureanu – s-a referit la misiunea extrem de grea pe care o are PDL în județul Buzău, un județ în care, în perioada guvernelor Boc, nu s-a investit nimic.
Cezar Preda a explicat de ce crede că viitorul președinte al României va fi Cătălin Predoiu. „Domnule viitor președinte Cătălin Predoiu! Vă spun așa pentru că noi, aici, chiar credem că dumneavoastră trebuie să fiți președintele României, și nu pentru că sunteți buzoian, ci pentru că reprezentați, așa cum am spus din suflet, ceea ce românii vor să aibă, nu ceea ce românii vor să uite. De la acest microfon s-a vorbit foarte mult despre persoane pe care românii vor, într-adevăr, să le uite. Persoanele pe care vor să le aibă vor ieși, într-adevăr, într-o bătălie electorală adevărată, după europarlamentare. Dumneavoastră, domnule Predoiu, sunteți deja în campanie de o lună și ceva, umblați în toată țara, și aceasta se vede. Este mult mai greu să vrei să fii președintele României și să candidezi decât să fii europarlamentar. Eu mă uitam la Traian Ungureanu care s-a îngrășat vreo zece kilograme și la tine, care ai slăbit vreo zece și mi-am dat seama imediat”, a spus acesta.
„Avem totul împotriva noastră”
Fostul lider democrat-liberal buoian se arată convins că PDL va trata campania electorală pentru europrlamentare în cel mai serios mod posibil făcând apel la memoria rezultatelor anterioare. „Pentru că lucrurile sunt serioase în Buzău, vreau să le spun și invitaților noștri că se pot baza pe noi. Se pot baza pe noi pentru că bătălia la europarlamentare a fost întotdeauna o rundă de alegeri de mare mândrie. Partidul Democrat Liberal a câștigat alegerile europarlamenatre în 2007 la Buzău și Partidul Democrat Liberal s-a bătut și în 2009 foarte bine la europarlamentare. Acum, însă, avem totul împotriva noastră. Avem o putere așa-zisă liberală care, de vreo lună de zile, s-a dat cu PSD-ul total, prin președinția Consiliului Județean, dar noi suntem bucuroși că cei 13 primari pe care-i avem au scăpat de presiunile liberalilor, care îi chemau în fiecare zi și le spuneau să-i voteze. Acum nu-i mai cheamă nimeni. Deci, lucrurile sunt complicate, dar nu vom face de râs nici Partidul Democrat Liberal și nu o să ne facem de râs nici ca organizație”, a spus deputatul Cezar Preda, care și-a explicat și situația prezentă din cadrul PDL: „Eu nu spun că eu am o situație confortabilă în partid. Dar să vă spun un lucru: eu nu am înțeles niciodată de ce o femeie, când o bate bărbatul sistematic, totuși se întoarce acasă. Cam așa sunt eu cu Partidul Democrat Liberal”, a mai spus acesta.
„Noi stăm, o țară întregă, și ne uităm la două Românii”
Cezar Preda s-a referit și la deturnarea dezbaterii electorale pentru alegerile europarlamentare de către „cei patru oameni nominalizați aici care ne împiedică să vedem Europa”. „Dragii mei, vreau să trăim împreună acest sentiment, că mergem să votăm și să îndemnăm lumea la vot pentru niște alegeri extraordinar de importante. Nu există un om în această sală care să nu aibă o rudă, un prieten care lucrează afară, care deja are în casa lui Europa. Nu vă uitați la cei patru oameni nominalizați aici care ne împiedică să vedem Europa! Avem 30 de zile în care, legal, noi, cei 21 de milioane de români, putem să știm ce însemnă Europa, ce însemnă Schengen, ce însemnă fiecare sector de activitate într-o Europă comună. Și ce vedem? Vedem patru oameni care au confiscat întreaga dezbatere electorală: trei ignoranți total, superficiali, habarniști despre Europa și ce înseamnă România în Europa – și aici mă refer, cu nume și prenume, la Antonescu, la Ponta și la Elena Udrea -, și la unul care știe ce însemnă Europa dar, orbit de ură și de paranoia puterii, nu lasă România să vadă Europa. Avem 30 de zile în care noi trebuie să vedem Europa. Și pentru acest lucru afirm eu, astăzi, în fața dumneavoastră, că nu există mai mare vinovăție pentru doi oameni de stat decât să-și împiedice poporul să-și vadă viitorul. Dar nu-i va ierta nimeni, că nu ne lasă pe noi să vedem, să ne ducem în deplină cunoștință de cauză, câți ne-om duce, 15-17-20 la sută, să știm pentru ce votăm. Nu vorbim decât de parașute, de izmene, de pușcării, de absolut orice nu trebuie și nu vorbim deloc despre ceea ce trebuie. Iar oamenii aceștia nu vor avea parte de vreun respect din partea nostră! Pentru că nu-l merită! Mai avem un handicap pe care noi trebuie să-l suplimim oră de oră: doi și-au cumpărat două televiziuni, ceilalți doi au două televiziuni. Noi stăm, o țară întregă, și ne uităm la două Românii, dar niciodată nu ne uităm la Europa, deși, pe 25 mai, votăm pentru Europa”, a mai spus Cezar Preda.
„Am candidat în 2012 la președinția Consiliului Județean la rugămintea președintelui României”
Cezar Preda l-a atacat din nou, frontal, pe președintele Traian Băsescu, dezvăluind faptul că, în anul 2012, a candidat la președinția Consiliului Județean în urma insistențelor șefului statului. De asemenea, el a acuzat că, în perioada guvernelor Boc, în județul Buzău nu s-a investit niciun leu: „Vreau să vă spun să nu predați armele. Să ne batem, să facem în așa fel încât să le arătăm că avem dreptate. Nu este simplu. Nu este simplu să spun despre acest guvern că este un guvern în pantaloni scurți, un guvern nepriceput, pentru că și noi am fost la guvernare. Iar în Buzău este și mai greu să spun acest lucru, pentru că acest județ nu a primit un leu investiție. Udrea îi făcea lui Boc sală de sport în satul natal, unde erau 800 de bătrâni, iar eu, la Vernești, la Mărăcineni și la Vadu Pașii, nu aveam sală de sport, unde sunt 1.200 de copii. Aceasta este realitatea! Udrea tăia panglici în toate județele țării, iar la Buzău, nimic! Vine ministrul Transporturilor – am spus și voi spune cât voi sta în politică – și-mi aduce un dosar cu coperți goale! Anca Boagiu, după ce i-am spus că poate i-au picat foile, mi-a spus <Nu, la tine nu am nimic!>. Și am văzut că se supăra Băsescu pe mine și-mi explica cum nu câștigam. Am să vă spun un lucru în premieră, pentru că de mult vroiam să vi-l spun, căci războiul deja este pe față. Eu am candidat în 2012 la președinția Consiliului Județean la rugămintea președintelui României, care mi-a dat nouă telefoane. Și mi-a spus că dacă nu intru în bătălie luăm zece la sută. L-am întrebat: <Mă băgați în bătălie și o să-mi spuneți că am pierdut?>. <Nu, mă, niciodată!>. Și, de la zece la sută, cât spunea dânsul că luăm, am luat 24 la sută și, la Buzău este singurul președinte de consiliu județean care a ieșit pe USL sub 50 la sută. Și la trei luni, președintele spunea <Ați piedut, mă! Nu sunteți în stare de nimic!>. Vă spun acest lucru pentru că aceasta este istorie, și este istoria partidului nostru! Aici, cel mai bun rezultat al lui Traian Băsescu a fost de 61.000 de voturi. Acesta este județul. Iar eu am luat 73.000 de voturi la Consiliul Județean. Acesta este județul. Dacă eu eram prost și el era tare, și era pe val, de ce nu a luat el 100.000 de voturi? Pentru că acesta este județul. Iar noi, aici, ne-am bătut când ne spunea cineva, în 2001, dacă țineți minte, că suntem ONG! Aveam trei la sută în sondaje și am ajuns la 33 la sută, când PDL a pierdut la 2.000 de voturi președinția Consiliului Județean. Asta a fost echipa, aceasta a fost munca, și nu ne-a fost teamă de nimic și de nimeni! Și le transmit și acum tuturor, și celor din partid, din conducere, care ne mai dau lecții, și-mi mai dau mie lecții, despre valoare politică, că doamna aceea care a fugit la Roman, dacă rămânea în colegiul ei, la București, lua 1.000 de voturi. Atât lua! Oameni buni, eu nu mi-am trădat colegiul, eu nu am fugit, nu am făcut un pas, nici măcar în lateral, am stat cu pieptul pentru partidul meu”, a declarat fostul președinte al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, deputatul Cezar Preda.
Traian Ungureanu: „Băsescu, Udrea, Antonescu și Ponta împiedică poporul să vadă viitorul”
De altfel, toți vorbitorii de la adunarea electorală de miercuri i-au atacat în termeni fermi pe cei patru care au deturnat dezbaterile din campania electorală pentru alegerile europarlamentare. „Din păcate, această campanie electorală a fost deturnată de patru indivizi care, deși nu candidează, apar pe toate afișele”, a spus europarlamentarul Teodor Stolojan.
La rândul său, europarlamentarul Traian Ungureanu, și-a reglat tirul către președintele Traian Băsescu și către favorita acestuia, Elena Udrea: „Este trist că, după zece ani de mandat, cea mai mare realizare a președintelui Traian Băsescu este… Elena Udrea. România are nevoie de candidatura ei la președinția tot așa cum are nevoie un marinar de o parașută. Președintele este mic, ca șef al statului, lucrează la patron, la partidul Elenei Udrea (…) Președintele Traian Băsescu nu are voie să-i jignească pe cei care, în vara lui 2012, au trecut prin iad, s-au bătut pentru ca el să rămână în funcție. El împreună cu Udrea, Antonescu și Ponta împiedică poporul să vadă viitorul”.
Tot Traian Ungureanu a fost cel care a cerut ca deputatul Cezar Preda, prezent pentru prima oară la o asemenea întrunire doar ca simplu membru de partid, în sală, să ia cuvântul: „Aș vrea să vă propun un referendum, aici, cu privire la un prieten al meu, un om de la care am avut multe de învățat. Sunteți de acord să-i dăm Cezarului ce-i al Cezarului?”.