Eduard Dumitrașcu (PP-DD): “Domenii Serv, după modelul de succes al domnului Dobrică”

Cinci minute le-au fost necesare celor 30 de consilieri, prezenți ieri la lucrările deliberativului județean, pentru a vota cele nouă puncte înscrise pe ordinea de zi a ședinței ordinare pe luna în curs. Cu o singură excepție, proiectele au fost adoptate cu unanimitate, care a fost, însă, destrămată, la cel privind aprobarea înfiițării de către societatea comercială a Consiliului Județean, „Domenii Prest Serv” S.R.L., a unui punct de lucru la Vernești. Aici urmează să funcționeze o stație de tratare a deșeurilor provenite din construcții și demolări, realizată în cadrul unui proiect european, derulat prin Programul LIFE+, și care, conform hotărârii supuse votului de ieri, ar urma să fie preluată de societatea comercială a Consiliului Județean. Conform obiceiului, la acest punct, consilierii Partidului Democrat Liberal și cei ai Partidului Poporului-Dan Diaconescu s-au abținut, ultimii și pentru că, după cum a spus la finalul ședinței liderul grupului, Eduard Dumitrașcu, proiectul ar fi primit aviz negativ din partea comisiei de specialitate.