Politizarea Băncii Naționale a României de către premierul Victor Ponta încalcă recomandările exprese ale Comisiei Europene către executivul de la București privind independența
acestei instituții, susține prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal responsabil cu politicile economice și mediul de afaceri Andreea Paul.
Ea a făcut această afirmație la Buzău, pe parcursul conferinței de presă pe care a susținut-o la sfârșitul săptămânii trecute, ocazie cu care a afirmat că este posibil ca, pentru a obține banii necesari anunțatei reduceri a contribuțiilor la asigurările sociale (CAS), premierul și Partidul Social Democrat ar putea impune BNR să emită monedă fără acoperire.
,,Victor Ponta tocmai se pregătește pentru o reducere a CAS, fără a ne fi convins că măsura este luată cu cap, și nu de dragul voturilor. Pe de altă parte, toate cele 36 de taxe și impozite noi sau mărite introduse în peste doi ani de guvernare a Partidului Social Democrat nu au dat rezultate la încasări. |mi este teamă că Victor Ponta și PSD, lipsiți de scrupule cum îi știm, vor fi tentați să recurgă la emiterea de monedă pentru a acoperi minusul generat de propria incompetență”, a spus Andreea Paul.
Ea a avertizat asupra pericolelor ce decurg din politizarea Băncii Naționale a României: ,,Controlul politic al BNR poate genera inflație – că tot se lăuda Ponta că este la cel mai scăzut nivel -, instabilitate a piețelor financiare, întârzieri în calendarul de aderare la moneda euro și efecte economice greu de reparat. Există deja semnale puternice de neîncredere și îngrijorare în piețele financiare. Premierului Ponta nu îi este suficient că a făcut praf toate companiile de stat prin numirile politice din consiliile de administrație. Acum, și-a mutat interesul pe principalele instituții financiare și de control: Banca Națională a României, Autoritatea de Supraveghere Financiară și Curtea de Conturi. Amintesc, în plus, că Guvernul Ponta trebuia să modifice legea de funcționare a BNR și nicidecum să politizeze și mai tare instituția. Comisia Europeană a transmis României, în mod repetat, să includă în această lege mențiunea că Guvernul nu va căuta să influențeze sub nicio formă deciziile luate de membrii conducerii BNR. Răspunsul lui Ponta? Sfidare, prin trimiterea a doi emisari ai săi care au sărit direct din Guvern în Banca Națională. Politizarea fără precedent a BNR pune în mare pericol economia României. |mi este teamă că Victor Ponta vrea să își acopere incompetența prin emitere de monedă ceea ce ar fi o catastrofă pentru țară”.
Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Andreea Paul a mai spus că PDL analizează posibilitatea de a sesiza autoritățile europene privind intervenția politică fără precedent a Guvernului Ponta în politicile monetare naționale prin trimiterea a doi dintre membrii săi direct în Consiliul de Adminstrație al BNR: ,,Victor Ponta și PSD și-au permis să facă acest lucru în disprețul solicitărilor repetate ale Comisiei Europene ca Executivul să demonstreze, prin modificarea cadrului legal, că nu va influența politicile Băncii Naționale. Numirea unor reprezentanți politici în Consiliul de Administrație al BNR, în detrimentul unor profesioniști, va transmite un semnal prost către Bruxelles și va avea drept rezultat îndepărtarea României de obiectivul său de a adera la moneda euro în anul 2019”, a mai spus Andreea Paul.