Procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție a transmis procurorului general al României cererea și referatul întocmit
de procurorii anticorupție, în vederea sesizării ministrului Justiției, pentru a cere președintelui Camerei Deputaților încuviințarea arestării preventive a deputatului UNPR de Buzău Titi Holban, pentru infracțiunea de trafic de influență.
„Din probele administrate rezultă suspiciunea rezonabilă că inculpatul a săvârșit o infracțiune de corupție, iar privarea sa de libertate este necesară pentru înlăturarea unei stări de pericol pentru ordinea publicăîn scopul asigurării bunei desfășurări a procesului penal. În acest sens, trebuie avutăîn vedere modalitatea săvârșirii faptelor și rezonanța acestora, astfel încât luarea măsurii preventive este necesară pentru a elimina temerea că organele judiciare nu reacționează eficient împotriva unor persoane învinuite de săvârșirea unor infracțiuni de o gravitate deosebită. Cercetarea unor asemenea persoane în stare de libertate ar putea încuraja și alte persoane să comită infracțiuni, având în vedere poziția inculpatului și natura faptelor de care este acuzat”, susțin procurorii anticorupție.
Cu mascații la DNA
Deputatul UNPR de Buzău Titi Holban este cercetat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție și a fost audiat, luni seară, la sediul central al DNA, într-un dosar de luare de mită. Holban a ajuns la DNA după ce a fost luat cu mandat de aducere pentru a fi audiat în calitate de suspect. Holban este urmărit penal de procurorii anticorupție în urma unui denunț, conform căruia deputatul ar fi primit bani pentru intervenții în favoarea unor persoane aflate în vizorul Agenției Naționale de Administrare Fiscală. Deputatul UNPR Titi Holban a plecat în jurul orei 23,15 de la sediul central al Direcției Naționale Anticorupție.
Conform unor surse surse judiciare citate de „Mediafax”, Titi Holban ar fi cerut și primit mii de euro de la persoane cărora le promitea că va interveni pentru că acestea să nu fie amendate de Fisc; acesta ar fi cerut și primit, potrivit surselor citate, 5.000, respectiv 10.000 de euro, de la două persoane. Întrucât deputatul le-a spus, ulterior, persoanelor respective, că a amânat intervenția la ANAF, iar acestea au constatat că Titi Holban nu le-a rezolvat problemele, i-au cerut acestuia să le înapoieze banii. Pentru că acest lucru nu s-aîntâmplat, deputatul a fost reclamat la DNA.
Marți dimineață, Direcția Națională Anticorupție a anunțat punerea în mișcare a acțiunii penale față de deputatul Titi Holban, pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență: „Din ordonanța de punere în mișcare a acțiunii penale întocmite de procurori a reieșit că, în cauză, există probe și date din care rezultă suspiciunea rezonabilă care conturează următoarea stare de fapt: în luna ianuarie 2014, inculpatul Holban Titi a acceptat promisiunea unui denunțător că, în schimbul sumei de 10.000 euro, sumă pe care a primit-o efectiv, în două tranșe, va interveni pe lângă o altă persoană, pentru ca aceasta, la rândul ei, să intervină pe lângă un inspector cu funcție de conducere la una dintre Direcțiile Regionale Antifraudă, astfel încât o societate administrată de un apropiat al denunțătorului să nu fie sancționatăîn urma controlului efectuat de această instituție”.
După cum se poate observa, rețeta aplicată de Holban pentru a face rost de bani seamănă izbitor cu cea aplicată de fratele președintelui, Mircea Băsescu: a început prin a lua șpagă pentru a face trafic de influențăși a sfârșit reclamat de cei cărora nu a izbutit să le rezolve problema.
Client al prostituatelor de lux
De altfel o persoană foarte tăcută în Parlament, cu mari dificultăți în a lega în mod coerent câteva cuvinte, Titi Holban a intrat în atenția opiniei publice, dar și a oamenilor legii, după ce a fost nominalizat de o prostituată ca fiind unul dintre clienții rețelei de lux constituite de Andreea Manta, soția fostului șef de cabinet al ex-șefului ANAF Sorin Blejnar. El a și fost citat de către Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizatăși Terorism (DIICOT) în acest dosar, unde a compărut în calitate de martor.
După audierile care au avut loc în data de 27 noiembrie 2012, Holban a declarat public faptul că Andreea Marta a fost membru al Partidului Național Liberal în 2008, însă nu a putut preciza care era statutul acesteia în partid înainte de izbucnirea scandalului privind rețeaua de proxenetism pe care a înființat-o. El a precizat că a cunoscut-o pe Andreea Marta în campania electorală din 2008, atunci când aceasta a fost în județul Buzău.
,,O cunosc pe Marta, am fost cu ea în campania electorală, a fost și în Buzău, în anul 2008, altfel nu se explică legătura mea cu ea, ne cunoșteam, mai vorbeam la telefon”, a declarat liberalul Titi Holban. El a mai spus că a vorbit cu Andreea Marta pe telefonul de parlamentar, adăugând că discuta cu ea de circa două-trei ori pe an.
Titi Holban a fost audiat, alături de colegul său deputat PNL Ionel Palăr, în dosarul privind rețeaua de prostituție coordonată de Andreea Marta, de serviciile fetelor dirijate de aceasta beneficiind politicieni, fotbaliști, afaceriști.
,,Nu cred că am de suferit de pe urma acestui scandal, nu e nimic adevărat. Odatăce nu sunt învinuit nu am nicio treabă. Sunt un simplu martor în urma unor interceptări telefonice. Am vorbit cu Marta pe telefon de la Parlament și așa am fost interceptat, altfel nu-mi explic, vorbeam cu ea de două-trei ori pe an”, a declarat Holban după audieri.
Andreea Marta a fost pusă sub acuzare în acest caz de prostituție în urma plângerilor unor femei, care lucrau pentru ea, fiind nemulțumite de sumele primite după prestarea servicilor sexuale.
Titi Holban este și autorul unei mutări politice de toată jena, care s-a petrecut în acest an, pe 26 februarie: la scurt timp după ruperea de facto a USL la nivel central, el și-a dat demisia din Partidul Național Liberal, a pornit dimineață la braț cu Călin Popescu Tăriceanu, iar, spre prânz, a eșuat în formațiunea politică a lui Gabriel Oprea.