Dosarul lui Bîgiu, în continuare încadrat la „secret“

Deciziile luate în dosarul președintelui suspendat al Consiliului Județean Cristinel Bîgiu trimis în judecată de DNA pentru luare de mită, conflict de interese și tentativă de spălare a banilor sunt în continuare secrete.

Luni, acesta trebuie să apară din nou în fața magistraților de la Tribunalul Călărași – unde va fi judecată cauza – care vor decide, cel mai probabil dacă se menține măsura arestului preventiv în cazul lui Bîgiu și a finului său Florin Colgiu, administrator al SC Alexandra SRL, de asemenea deferit justiției pentru complicitate la luare de mită și la tentativă de spălare a banilor, împreună cu Gabriela Bădică, director în cadrul Asociației pentru Dezvoltare, Inovație, Cultură și Antreprenoriat (ADICA) Călărași, pentru dare de mită.

Instanța de fond trebuie să decidă în perioada imediat următoare asupra legalității sesizării instanței, precum și să verifice legalitatea admi­nis­trării probelor și a efectuării actelor de către organele de urmărire penală în acest caz.

Cei trei au fost trimiși în judecată la începutul acestei luni.

 

Boșcodeală trebuie să justifice abateri financiare de 900 de miliarde de lei într-un singur an

Jaful cu repetiție din Pri­mă­ria Buzău nu mai poate fi dosit! Ultimul raport al Ca­me­rei de Conturi Buzău scoate la iveală alte șmecherii ale celor care gestionează banul public, se pare, numai în interesul cli­entelei de partid.

Venituri ne­ur­mărite și neîncasate la bu­ge­tul local, sporuri și stimulente plă­tite nelegal funcționarilor   pu­blici și personalului contractual, contracte de achiziții cu valoarea majorată nelegal, cheltuieli nejustificate, fonduri neînregistrate în evidența contabilă, lucrări executate sau neexecutate și inventariate formal, sunt doar câteva dintre „bu­be­le“ descoperite în capul Pri­mă­riei Buzău de auditorii Ca­merei de Conturi la controalele efectuate anul trecut, abaterile financiar-contabile calculate depășind 920 de mi­li­arde lei vechi într-un singur an, fiind  calculate deja prejudicii de peste 220 miliarde lei vechi.

Pentru multe dintre  nere­gu­lile constatate, primarul Buzăului, Constantin Boșco­deală, ar putea da iar cu subsemnatul în fața procurorilor. Spre exemplu, în cursul anului 2013 s-au efectuat modificări ale prevederilor inițiale ale bugetului  local  prin  dispozi­ții ale  primarului, fără  ca  acestea să  fie supuse  aprobării Consiliului local municipal, așa cum prevede art.82 din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publi­ce locale, suma estimată a abaterii fiind de 143.79 miliarde lei vechi.

Plăți către Dobrică pentru lucrări fictive

Controlul de anul trecut al auditorilor Camerei de Conturi dezavuează sifonarea  ba­nu­lui public către veșnicul abonat Laurențiu Dobrică. La propunerea primarului municipiului Buzău, Consiliul Local a adoptat, în anul 2011, o hotărâre prin care a fost aprobată garantarea unui credit furnizor în favoarea firmei lui Dobrică, S.C Mecan Construct, pentru finanțarea unor lucrări de amenajare și întreținere a șap­te străzi și trotuarele aferente, credit care era garantat prin emiterea de către S.C Urbis Serv SRL Buzău a 23 bilete la ordin avali­zate de U.A.T.M. Buzău, în  va­loare totală de 163,44 miliarde lei vechi, cu scadență în anul 2013. Creditul a fost acordat de Garanti Bank S.A, cu care U.A.T.M Buzău și S.C Urbis Serv SRL Buzău au încheiat un acord scris, potrivit căruia, în mod nelegal, s-a stabilit ca în situația în care conturile S.C Urbis Serv SRL Buzău sunt poprite pentru datorii la bugetul de stat, Primăria se obligă să plătească sumele datorate direct către S.C Mecan Construct S.A Pătârlagele sau către Bancă dacă aceste încasări sunt cesionate, pentru ca executarea asupra S.C Urbis Serv SRL să nu afecteze celelalte părți. Deoarece biletele la ordin au fost cesio­nate de către executantul lucrărilor (S.C. Mecan Construct S.A. Pătârlagele) în favoarea băncii finanțatoare, prin hotărâre a Consiliului local s-a stabilit că biletele la ordin se vor achita din fondurile proprii ale bugetului local pe anii 2013-2014, de către U.A.T.M. Buzău în mod direct băncii finanțatoare, operațiune care contravine prevederilor art.6 din OUG nr. 146/2002 privind formarea și utilizarea resurselor derulate prin trezo­reria statului. Analizându-se documentele aferente lu­crărilor efectuate și cele pri­vind plata contravalorii acestora s-a constatat că din șapte străzi la care trebuia, potrivit contractului, să se execute lucrări de amenajare și între­ținere, numai trei străzi au fost reabilitate, lucrările executate la acestea de către S.C Mecan Construct S.A Pătârlagele însumând 120,34 miliarde lei vechi potrivit situațiilor de lucrări și facturilor emise de executant, în timp ce sumele plătite de U.A.T.M în contul biletelor la ordin (exclusiv dobânzile) au fost mai mari cu 18,3 miliarde lei vechi, res­pectiv de 138,64 miliarde lei, pentru care s-au calculat majorări de întârziere în sumă de 980 milioane lei.

„Achitarea unor sume peste valoarea lucrărilor executate a fost posibilă datorită inexistenței unor evidențe clare a lucrărilor executate aferente obiectivelor stabilite prin hotărârea Consiliului local, neurmărirea realizării lu­crărilor contractate și efectuarea de plăți în mod direct băncii finanțatoare, pe baza unor documente justificative care nu au legătură cu aceste obiective“, se arată în raportul Camerei de Conturi Buzău.

Bugete după ureche, împrumuturi fără număr

Mai mult, elaborarea pro­iec­telor de buget în perioada 2011-2013 nu s-a efectuat pe baza evaluării materiei impo­zabile și a gradului de realizare a veniturilor proprii programate în perioadele anterioare, astfel încât, în general, veniturile de realizat au fost supraevaluate, fapt ce a determinat angajarea unor cheltuieli care nu aveau susținere în cuantumul veniturilor estimate, Unitatea Administrativ Teritorială Buzău înregistrând în toată această perioadă arierate între 14.348.000 lei și 49.077.000 lei. În perioada menționată, entitatea a contractat și garantat împrumuturi în valoare de 2.460.000 lei, fără să prevadă prin bugetul de venituri și cheltuieli sumele necesare pentru plata ratelor lunare, dobânzilor și comisioanelor bancare aferente.

În plus, nu au fost respectate prevederile legale referitoare la modul de contractare și/sau garantare a împrumuturilor interne pe termen scurt, mediu și lung de către UATM Buzău, în sensul că nu s-a solicitat și obținut avizul comisiei de autorizare a împrumuturilor locale și nu s-a transmis lunar către Ministerul Finanțelor Publice informații referitoare la datoria publică locală, potrivit art.61 alin.(3) și art. 62 alin. (9) și (10) din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare,  în registrul de evidență a datoriei publice locale condus la nivelul U.A.T.M Buzău au fost înscrise doar 4 din cele 13 contracte de împrumut încheiate în perioada analizată, obligație prevăzută la art. 6 din HG nr. 9/2007 privind constituirea, componența și funcționarea Comisiei de autorizare a împrumuturilor locale și art. 62(5) din Legea nr.273/2006. De asemenea, nu au fost înregistrate în registru și evidențiate în contabilitate, în conturile în afara bilanțului, garanțiile acordate de Primărie pentru împrumuturile contractate de societățile comerciale de subordonare locală în valoare de 107,218 milioane lei și nu au fost publicate pe pagina de internet a entității documentele și informațiile privind împrumuturile contractate, potrivit art.1 din Legea nr.273/2011, deși Camera de Conturi a cerut în mod expres acest lucru la un control anterior.

De asemenea, auditorii Camerei de Conturi precizează în raportul de control că, în perioada 2010-2012, U.A.T.M Buzău nu a urmărit și încasat dividendele cuvenite de la Compania de Apă S.A Buzău și S.C Trans Bus S.A Buzău, societăți la care entitatea este acționar unic sau majoritar, fiind încălcate astfel prevederile art.67, alin.(2) din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, art.1 alin. (1), lite­ra „f“ din O.G nr. 64/2001 și art. 5 din O.U.G. nr. 55/2010, pre­ju­diciul fiind de 60,15 miliarde lei vechi.

Prime da, dări la stat ba

De asemenea, U.A.T.M Bu­zău nu a luat nicio măsură de punere în aplicare a Deciziei Curții de Apel Ploiești nr.187/06.02.2008, definitivă și irevocabilă prin care primarul, precum și directorii economici erau obligați la plata sumei de 1,075 milioane lei, reprezentând drepturi de personal constatate de către Camera de Conturi Buzău ca fiind acordate nelegal salariaților entității, sumă ce urmează a fi actualizată pe baza taxei de scont stabilită de BNR.

Dimpotrivă, legea a fost încălcată și în anii următori, prin acordarea de prime salariaților, de Paște și de Crăciun. „În cursul anului 2013, s-au efectuat cheltuieli de personal neprevăzute de legislația în vigoare, respectiv s-a plătit sume fixe de 150 lei/salariat în lunile aprilie și decembrie 2013. Aceste cheltuieli nelegale de personal au fost efectuate în condițiile în care în unele perioade entitatea nu a avut fondurile necesare achitării la scadență a impozitului pe veniturile din sa­larii, contribuțiilor la asi­gurările sociale de sănătate, contribuțiilor la asigurările sociale de stat, contribuțiilor la fondul pentru plata ajutorului de șomaj, contribuțiilor la fondul de accidente și boli profesionale, etc“, se precizează în raportul Camerei de Conturi Buzău. 

Aceleași instalații de sărbători cumpărate de 17 ori

Auditorii Camerei de Conturi au identificat nereguli grave și în derularea contractului pentru iluminatul festiv al municipiului.

Cu toate că, printr-un contract încheiat cu S.C FLASH LIGHTING SERVICES S.A București, în anul 2006, având ca obiect delegarea gestiunii serviciului public de iluminat public, s-a convenit ca în primul an de derulare a contractului firma respectivă să livreze iar U.A.T.M Buzău să achite contravaloarea unor echipamente de iluminat festiv (inclusiv montarea și demontarea acestora), în sumă de 40 mii euro (respectiv 165 mii lei), în perioadele ur­mătoare (2008-2013) sistemul de iluminat festiv a fost facturat ca și când ar fi fost închiriat, iar U.A.T.M Buzău a achitat suma totală de 688 mii euro fără TVA, respectiv 3,941 milioane lei, ceea ce este echi­valent cu faptul că echipamentul res­pectiv a fost cumpărat de 17,22 ori.

În acest mod au fost efectu­ate plăți nelegale în sumă esti­mată de 54,48 miliarde lei vechi.

Aceste abateri s-au înre­gistrat în contextul în care primarul Buzăului, Constantin Boșcodeală, a semnat atât ordonanțările la plată în calitate de ordonator de credite (angajarea, lichidarea și ordonanțarea cheltuielilor buge­tare) cât și ordinele de plată a acestor cheltuieli, contrar prevederilor art. 24 alin.(2) din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, potrivit cărora plata cheltuielilor trebuie asigurată de șeful compartimentului financiar – contabil.

Amănunte, în edițiile viitoare.

Pensionar lăsat fără pensie de un hoț minor

Polițiștii buzoieni au de anchetat un număr din ce în ce mai mare de furturi comise de minori. Lacunele de educație și problemele familiale sunt cauze ale acestui fenomen alarmant, iar oamenii legii, din cauza legislației prea blânde, sunt lipsiți de instrumente, fie ele judiciare ori educative, care să le permită să acționeze. Un caz cu autor minor a fost înregistrat de polițiștii buzoieni zilele trecute. 

S-a întâmplat pe 11 februarie, în jurul orei 14,30, când polițiștii au fost anunțați prin S.N.U.A.U. „112” că un buzoian în vârstă de 57 de ani a fost deposedat de suma de 2.460 de lei, în timp ce se deplasa către domiciliu. Se întorcea de la bancomat, de unde își scosese pensia de pe card, în momentul în care, ajuns în scara blocului, a fost împins de adolescent, care i-a băgat mâna în buzunar și i-a luat banii.

În baza sesizării, la fața locului au fost direcționați polițiști de investigații criminale, ordine publică și criminaliști pentru cercetarea îm­prejurărilor în care s-a produs evenimentul și identificarea bănuitului.

Până la momentul prinderii lui, puștiul cheltuise deja mai mult de 20 de milioane de lei vechi.

În urma analizării materialului probator administrat de polițiști, procurorul de caz a dispus continuarea urmăririi penale sub aspectul comiterii infracțiunii de tâlhărie. Tot­oda­tă, a fost dispusă efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice în vederea stabilirii discernământului.

 

Ce mărturie mai așteaptă procurorii DNA în dosarul retrocedării ilegale de pădure de la Gura Teghii?

Procurorii DNA de la Plo­iești nu au încheiat încă cercetările în dosarul retro­cedării ilegale de pădure de la Gura Teghii, motiv pentru care fostul prefect de Buzău Paul Beganu nu merge acasă încă. Judecătorii de la Curtea de Apel Ploiești au admis, ieri, cererea procurorilor Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție –Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Ploiești și au dispus prelungirea mandatului de arestare preventivă pentru trei dintre inculpații din dosar, respectiv pentru fostul prefect de Buzău Paul Beganu, aface­ristul din Ialomița Gheorghe Ceteraș și pentru fostul șef al ITRSV Focșani, Alexandru Lefter. „În baza art.236 alin.1 CPP comb. cu art.234 alin.1 CPP și art.202 alin.1 și 3 CPP admite propunerea nr.3/ P/2013 din data de 13.02.2015 a Parchetului de pe lângă Înal­ta Curte de Casație și Justiție –Direcția Națională Antico­rupție – Serviciul Teritorial Ploiești. Dispune prelungirea arestării preventive a inculpatului LEFTER ALEXANDRU, pe o perioadă de 29 de zi­le, începând cu data de 20.02.2015 până la 20.03.2015, inclusiv, respectiv a incul­pa­ți­lor CETERAȘ GHEORGHE și BEGANU PAUL pe o perioadă de câte 30 de zile, începând cu data de 19.02.2015 și până la data de 20.03.2015, inclusiv. Respinge ca nefondate cererile formulate de inculpați privind înlocuirea măsurii arestării preventive cu mă­sura preventivă a controlului ju­diciar sau a arestului la domiciliu. În baza art.275 alin.3 CPP cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contestație în termen de 48 de ore de la comu­nicare. Pronunțată în camera de consiliu astăzi, 16.02.2015, orele 14,30”, se arată în încheierea pe scurt a instanței.

Fostul prefect de Buzău se află în arest din luna noiembrie a anului trecut. Beganu este acuzat că, în schimbul unei mite de 1 milion de euro, în perioada ianuarie 2011, a falsificat o adresă și a determinat o persoană să falsifice o altă adresă, astfel încât Gheor­ghe Ceteraș să fie repus în termenul legal de a contesta hotărârile emise de comisiile locale în anul 2006, invocând faptul că moștenitorii nu au primit răspuns la contestațiile formulate. Aceasta, în con­dițiile în care, în perioada 2006 – 2011, procesul de revendicare a terenurilor în cauză nu a mai suferit alte modificări, rămânând la nivelul respingerii solicitărilor.

 

Dispărut înainte de Crăciun, a fost găsit vineri spânzurat într-o fântână

Bărbatul din Pogonele, dispărut de acasă înainte de Crăciun, a fost găsit mort, vineri după-amiază, într-o fântână de pe izlazul comunei Țintești. Cadavrul lui Dumitru Barac, în vârstă de 43 de ani, aflat în stare avansată de putrefacție, a fost găsit chiar de fratele acestuia, spânzurat cu o funie, la o adâncime de doi metri, deasupra apei din fântână. Polițiștii au demarat o anchetă pentru a stabili dacă omul s-a sinucis ori a fost omorât.

În ziua de 22 decembrie, Dumitru Barac a spus că merge să discute cu soția lui, cu care era în proces de divorț, iar de atunci s-a mai știut nimic de el. Fratele bărbatului a fost cel care a anunțat Poliția de dispariția lui, după ce a aflat că acesta nu ar fi mai ajuns la nevastă.

În urmă cu șase ani, Dumitru Barac și-a vândut locuința pe care o ridicase împreună cu soția lui în satul Pogonele și s-au mutat la părinții ei, în aceeași localitate. Au construit și acolo o casă, lângă cea a socrilor, însă, după un timp, au apărut neînțelegerile, iar soția lui a cerut divorțul. Anul trecut, pe 17 noiembrie 2014, bărbatul a fost evacuat din propria casă fără să primească nimic. Dumitru Barac se mutase de atunci la părinții lui, care locuiau tot în Pogonele, la două străzi distanță de socri. Rudele lui spun că bărbatul era necăjit peste măsură, pentru că, după ce făcuse două case, ajunsese să locuiască cu părinții lui.

Pe 22 decembrie, în ziua în care a fost văzut ultima dată, discutase din nou la telefon cu soția lui, cu speranța la o înțelegere. În jurul orei 14,00, s-a îmbrăcat, și-a luat ­bule­tinul și permisul de conducere, spunându-le părinților că merge să vorbească cu soacra și nevasta. Un lucru le-a dat de gândit apropiaților. „Să vedeți voi ce Crăciun o să aveți!”, i-a spun bărbatul mamei sale. Și așa a fost. De atunci parcă l-a înghițit pământul.

Dispariția lui Dumitru Barac a fost anunțată de fratele lui pe 26 decembrie, după ce ai lui au aflat că bărbatul nu petrecuse Crăciunul cu nevasta. Rudele, ajutate de vecini, l-au căutat pe câmp și în casele părăsite din zonă, gândindu-se că poate omul și-a luat lumea-n cap de necaz.

În urma sesizării dispariției, bărbatul a fost căutat și de lucrătorii de la Postul de Poliție din localitate, dar și de polițiștii de la Urmăriri din cadrul Inspectoratului Jude­țean de Poliție Buzău, iar ulterior a fost dat în urmărire la nivel național. 

Avocatul buzoian din dosarul Beganu, arestat în dosarul Hrebenciuc

Avocatul buzoian Cosmin Mihail Vasile, inculpat în "lotul Beganu", a fost arestat joi într-un dosar desprins din cel în care este judecat Viorel Hrebenciuc. Procurorii DNA Braşov îl acuză de trafic de influenţă.

„La data de 12 februarie 2015, judecătorii Curții de Apel Brașov, la propunerea procurorilor din cadrul Secţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Brașov, au dispus măsura arestării preventive, pe o perioadă de 30 de zile, a inculpaților CETERAȘ GHEORGHE și VASILE MIHAIL-COSMIN, avocat în Baroul Buzău, în sarcina cărora s-a reținut infracțiunea de trafic de influență.

Prezentul dosar a fost constituit ca urmare a disjungerii din cauza penală în care un număr de 17 inculpaţi au fost trimişi în judecată, în legătură cu fapte de corupție legate de atribuirea unor mari suprafețe de teren forestier în judeţul Bacău. Din referatul întocmit de procurori a reieşit că, în cauză, există date şi probe din care rezultă suspiciunea rezonabilă ce conturează următoarea stare de fapt:

În contextul demersurilor infracționale depuse pentru retrocedarea unor mari suprafețe de teren forestier, în perioada imediat următoare emiterii deciziei nr. 231/2012, inculpatul Paltin Gheorghe Sturdza și avocatul său, Adam Ioan, au efectuat demersuri pentru a se efectua o cât mai rapidă punere în punere în posesie și eliberare a titlului de proprietate prin coruperea funcționarilor publici implicați.

Având în vedere că Tribunalul Covasna dispusese cea mai mare retrocedare de pădure din România(43.227 ha), rămasă irevocabilă, interesul persoanelor care se ocupă în mod obișnuit cu vânzarea de păduri a fost foarte ridicat, știut fiind că valoarea unei păduri crește proporțional cu mărimea suprafeței compacte.Astfel, unul dintre primii interesați de pădurea proaspăt câștigată a fost și inculpatul Ceteraș Gheorghe, care l-a contactat pe inculpatul Sturdza Paltin Gheorghe și i-a solicitat să-i acorde o întâlnire legată de subiectul terenului respectiv.

La data de 26 iulie 2012, cu ocazia întâlnirii pe care au avut-o la Brașov, inculpații Vasile Mihail Cosmin și Ceteraș Gheorghe i-au pretins inculpatului Paltin Gheorghe Sturdza suprafața de 10.000 de hectare de pădure (25% din suprafața totală), în schimbul determinării funcționarilor din județul Bacău (prefect – președintele Comisiei județene de fond funciar, ITRSV, Direcția silvică etc.) să efectueze cât mai urgent punerea în posesie și eliberarea titlului de proprietate pentru cele 43.227 ha de teren forestier.
Acesta din urmă nu a acceptat propunerea celor doi inculpați, comisionul pretins părându-i-se foarte mare.
Amintim că inculpații Ceteraș Gheorghe și Vasile Mihail-Cosmin fac obiectul unui alt dosar penal aflat pe rolul DNA – Serviciul Teritorial Ploiești, ce privește reconstituirea dreptului de proprietate asupra unei suprafeţe de 5.134 hectare de teren forestier ( primul fiind cercetat în stare de arest preventiv iar cel de al doilea sub control judiciar)”
, precizează DNA într-un comunicat.