Noi norme ale CSA pentru riscurile de catastrofă naturală

     Comisia de Supraveghere a Asigurărilor a aprobat proiectul de Norme privind autorizarea, subscrierea şi cedarea în reasigurare a riscurilor de catastrofă naturală. Ca urmare a consultărilor cu piaţa, CSA a stabilit o nouă formulă de calcul pentru determinarea necesarului de capitaluri proprii ale asigurătorilor care subscriu riscuri de catastrofă naturală. Această formulă va fi aplicabilă, în aceiaşi termeni atât societăţilor care asigură riscuri de catastrofă naturală prin produse facultative, cât şi Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale. Astfel, necesarul de capitaluri proprii ale asigurătorilor va fi determinat în funcţie de estimările cu privire la subscrierile riscurilor de catastrofă naturală şi de programul de reasigurare al acestora.

Zece firme buzoiene, în insolvenţă

     Potrivit Buletinului Public al Insolvenţelor 8151 – 8221/ 8 iunie 2012, pentru zece societăţi comerciale buzoiene a fost deschisă procedura de insolvenţă, în timp ce pentru alte şape firme a fost deschisă procedura de faliment.

Mai puţini şomeri la Buzău în luna mai

       * Pentru cea de-a treia lună consecutiv, rata şomajului la nivelul judeţului a înregistrat diminuări semnificative comparativ cu valorile înregistrate la începutul anului

     În judeţul Buzău, în cea de-a cincea lună a fost înregistrată cea mai mică rată a şomajului de la începutul anului. Astfel, în luna mai, nivelul şomajului a fost de 6,72 la sută, cu 0,41 de procente în scădere faţă de luna precedentă, potrivit datelor prezentate de Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă.

Duminică, 422 de secţii de votare îi aşteaptă pe buzoieni

          Mai sunt două zile până la data de 10 iunie, zi în care buzoienii îi vor alege pe cei care, în următorii patru ani, vor conduce destinele comunităţilor în care trăiesc.

          Campania electorală a candidaţilor, care a început cu 30 de zile înainte de data alegerilor, se încheie sâmbătă, la ora 7.00.

Hoţii de fier vechi au lăsat fântânile din Scorţoasa fără lanţuri şi găleţi

* În plus, mai mulţi localnici au rămas peste noapte fără porţile din metal

          Situaţie nemaiîntâlnită până acum în comuna Scorţoasa, unde oamenii s-au trezit într-o dimineaţă că nu mai pot lua apă de la fântânile de pe uliţele din localitate, pentru că peste noapte le dispăruseră lanţurile şi găleţile, devenind astfel, pe moment, inutilizabile. Cu găleţile goale în mână, oamenii au umblat prin sat de la o fântână la alta, însă cei mai mulţi au apelat la bunăvoinţa consătenilor care aveau fântâni în curte, acestea rămânând cu toate accesoriile necesare.

Teatrul absurdului: „Candidatul de după gratii” are toate şansele să devină iar primar

* Primarul suspendat din Vipereşti poate candida pentru un nou mandat în fruntea comunei, chiar dacă a fost condamnat la închisoare şi interzicerea drepturilor civile

          Cazul primarului suspendat din Vipereşti capătă, pe zi ce trece, accente ce frizează absurdul. Instanţa de fond l-a condamnat ieri la închisoare cu executare şi la interzicerea drepturilor civile – sentinţă care va fi executată în momentul şi dacă hotărârea de faţă rămâne definitivă şi irevocabilă -, dar l-a şi eliberat pe cauţiune. Astfel, Elvis Oprea se va prezenta duminică la vot în comuna pe care a condus-o până pe 10 aprilie, are toate şansele să fie reales, dar şi să provoace organizarea de alegeri anticipate în comună în cazul în care va fi nevoit să meargă totuşi la puşcărie.

Cenaclul „Alexandru Sihleanu”: Cuvinte de învăţătură-despre om, despre natură!

       Sâmbătă, 2 iunie, la Clubul „Femina” al Casei Municipale de Cultură „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat a avut loc, în prezenţa unui public doritor de cultură, lansarea cărţii „Cuvinte de învăţătură-despre om, despre natură”, autoare Nina Beldie, ultima zi a unui proiect maraton <Colecţia „Scriitori râmniceni”> cu sprijinul financiar al Casei de Cultură.

Buzoienii de la Liceul „Marghiloman”, întâmpinaţi în Turcia de primarul şi guvernatorul din Yenisehir

          Reprezentanţii Liceului „Al. Marghiloman” au luat parte luna trecută la o întâlnire de proiect desfăşurată sub forma unei excursii ecologice în Turcia. Proiectul multilateral VLG „The Value of Living Green” a reunit în localitatea Yenisehir zeci de elevi şi profesori din Italia, Estonia, Letonia, Turcia, România fiind reprezentată de echipa liceului buzoian.

Firme din domeniul comerţului, în faliment

 

     Potrivit Buletinului Public al Insolvenţelor 8060 – 8146/ 6 iunie, pentru opt societăţi comerciale buzoiene a fost deschisă procedura de insolvenţă, în timp ce pentru alte opt firme a fost deschisă procedura de faliment.

Workshop despre efectele nocive ale poluării cu nutrienţi

     * Buzăul este unul dintre cele 34 de judeţe care face parte din proiectul “Controlul Integrat al Poluării cu Nutrienţi”, derulat de Ministerul Mediului şi Pădurilor

     Buzăul a fost ieri gazda celui de-al treilea workshop al Campaniei de sensibilizare şi conştientizare a Proiectului „Controlul Integrat al Poluării cu Nutrienţi” demarată de Ministerul Mediului şi Pădurilor cu sprijinul Băncii Mondiale, evenimente asemănătoare fiind desfăşurate în Covasna şi Bucureşti. Workshop-ul a fost adresat autorităţilor locale din Bazinul Hidrografic Buzău – Ialomiţa, din care fac parte judeţele Buzău, Brăila, Dâmboviţa, Ialomiţa şi Prahova. La eveniment au participat reprezentanţi ai Primăriei şi Consiliului Judeţean Buzău, Instituţiei Prefectului şi Gărzii Naţionale de Mediu Buzău, printre temele supuse dezbaterilor regăsindu-se legislaţia europeană de mediu şi instituţiile europene, poluarea şi efectele ei asupra mediului, măsuri de protecţie a mediului sau specificul activităţilor din agricultură şi impactul asupra mediului.

Doi muncitori răniţi în accident pe DN 2 E 85 (galerie foto)

        * Şoferul maşinii în care se aflau nu s-a asigurat, iar vehiculul a fost izbit în plin  de un Logan

            Ieri dimineaţă, timp de aproape o oră, circulaţia pe DN 2 E 85 a fost îngreunată la limita cu judeţul Ialomiţa, cauza fiind un accident grav de circulaţie, care a blocat în tot acest timp sensul de mers dinspre Buzău către Bucureşti, deşi, paradoxal, avusese loc pe cealaltă parte a drumului.

Mai multe locuri de muncă la privat, în scădere cele oferite de AJOFM

          Oferta de muncă privată a agenţiei Furnica Zilieră pune la dispoziţia buzoienilor, în această perioadă, 52 de locuri de muncă, cele mai multe dintre acestea în domeniul construcţiilor şi al confecţiilor.

         Pe piaţa buzoiană a forţei de muncă, raportul dintre cererea şi oferta de locuri de muncă este unul extrem de disproporţionat, motiv pentru care judeţul nostru se şi situează între primele din ţară în ceea ce priveşte rata şomajului.

Consilierea tinerilor pentru accesarea fondurilor europene, prioritatea candidatului PDL la Primăria Săpoca Mugurel Marian Şerbănică (P)

               *“Dacă vom avea tot mai mulţi localnici care vor reuşi să îşi dezvolte propriile afaceri, se va dezvolta şi comuna”, susţine democrat-liberalul

           Înfiinţarea unei Case a Specialistului pentru consilierea tinerilor care vor să acceseze fonduri europene şi pentru sprijinirea micilor fermieri constituie unul dintre obiectivele prioritare ale candidatului PDL Mugurel Marian Şerbănică la Primăria Săpoca.

Ionuţ Dolănescu va cânta la deschiderea Drăgăicii

            Ionuţ Dolănescu este invitatul special la deschiderea târgului tradiţional „Drăgaica”, eveniment organizat de Primăria, Consiliul Local şi Casa de cultură a municipiului Buzău. În cadrul spectacolului care va avea loc sâmbătă, de la ora 12.00, vor mai suţine recitaluri interpreţii Laurenţiu Cazan, Gabriela Bolocan, Ana Sorela Mladin şi George Mitrea, cel care va avea şi rolul de prezentator.

Vânători cercetaţi penal, pentru că nu au depus armele

            La începutul acestei săptămâni, poliţiştii din cadrul Biroului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase au efectuat o serie de controale pe raza municipiului Buzău, dar şi a comunelor Mărăcineni, Gherăseni şi Smeeni. Acţiunile de control i-au vizat atât pe deţinătorii legali de arme, care au fost verificaţi în privinţa modului în care îşi păstrează armele şi muniţia aferentă, dar mai ales pe cei care posedă arme şi muniţii contrar prevederilor legale.

Candidatul PDL Grigore Stăruială susţine reabilitarea aducţiunii de apă în comuna Unguriu (P)

            *“La ora actuală, se face multă risipă şi nu avem apă de ajuns”, susţine democrat-liberalul

            Reabilitarea şi extinderea reţelei de alimentare cu apă şi finalizarea reţelei de canalizare şi a staţiei de epurare a apelor uzate constituie priorităţile candidatului PDL Grigore Stăruială  pentru comuna Unguriu.

Candidatul PDL Robert Moraru susţine realizarea alimentării cu apă şi a canalizării în comuna Scorţoasa (P)

           * “Doresc o localitate europeană, iar aceste investiţii pot fi susţinute din fonduri europene sau din alte surse”, susţine democrat-liberalul

            Reţea de alimentare cu apă, reţea canalizare şi staţie de epurare, spaţii de joacă pentru copii şi drumuri săteşti mai bune, acestea sunt doar câteva dintre obiectivele pe care vrea să le susţină candidatul PDL Robert Moraru pentru Primăria Scorţoasa.

A furat mâncarea de la gura unei bătrâne

          * A fost prins în timp ce se grăbea spre casă cu punga în care avea câteva felii de pâine şi nişte resturi de mezeluri

            Apărute la scurtă vreme după ce criza a început să se resimtă din plin şi la noi, aşa-numitele furturi de subzistenţă le dau şi acum serioase bătăi de cap poliţiştilor buzoieni, constituind un procent important din numărul total al infracţiunilor înregistrate pe raza judeţului. Sunt genul de fapte comise de autori pe care sărăcia, lipsa unui loc de muncă sau a vreunei surse de venit i-au adus la limita subzistenţei, respectivii apelând la furt pentru a avea ceva mărunţiş în buzunar sau pentru a avea ce pune pe masă.

Proiect de integrare pe piaţa muncii a femeilor rome

            Asociaţia Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate „Sastipen” derulează, în parteneriat cu Institutul Naţional de Sănătate Publică, proiectul „Programul de mediere sanitară: Oportunitate de creştere a ratei de ocupare în rândul femeilor rome”.