Teatrul absurdului: „Candidatul de după gratii” are toate şansele să devină iar primar

* Primarul suspendat din Vipereşti poate candida pentru un nou mandat în fruntea comunei, chiar dacă a fost condamnat la închisoare şi interzicerea drepturilor civile

          Cazul primarului suspendat din Vipereşti capătă, pe zi ce trece, accente ce frizează absurdul. Instanţa de fond l-a condamnat ieri la închisoare cu executare şi la interzicerea drepturilor civile – sentinţă care va fi executată în momentul şi dacă hotărârea de faţă rămâne definitivă şi irevocabilă -, dar l-a şi eliberat pe cauţiune. Astfel, Elvis Oprea se va prezenta duminică la vot în comuna pe care a condus-o până pe 10 aprilie, are toate şansele să fie reales, dar şi să provoace organizarea de alegeri anticipate în comună în cazul în care va fi nevoit să meargă totuşi la puşcărie.

 

* Primarul suspendat din Vipereşti poate candida pentru un nou mandat în fruntea comunei, chiar dacă a fost condamnat la închisoare şi interzicerea drepturilor civile

Cazul primarului suspendat din Vipereşti capătă, pe zi ce trece, accente ce frizează absurdul. Instanţa de fond l-a condamnat ieri la închisoare cu executare şi la interzicerea drepturilor civile – sentinţă care va fi executată în momentul şi dacă hotărârea de faţă rămâne definitivă şi irevocabilă -, dar l-a şi eliberat pe cauţiune. Astfel, Elvis Oprea se va prezenta duminică la vot în comuna pe care a condus-o până pe 10 aprilie, are toate şansele să fie reales, dar şi să provoace organizarea de alegeri anticipate în comună în cazul în care va fi nevoit să meargă totuşi la puşcărie.

          Tribunalul Buzău a pronunţat ieri sentinţa în dosarul în care primarul suspendat din Vipereşti, Elvis Oprea, este judecat pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită. „Candidatul de după gratii” la Primăria Vipereşti a fost condamnat la patru ani de închisoare, cu executarea pedepsei, fiind găsit vinovat de săvârşirea infracţiunii de luare de mită, instanţa aplicându-i şi pedeapsa complementară de interzicere a dreptului de a fi ales în autorităţile publice şi a dreptului de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat. Această ultimă pedeapsă complementară are o durată de trei ani, dar se va aplica după executarea pedepsei principale, ceea ce înseamnă că Elvis Oprea are, în momentul de faţă, până la pronunţarea unei hotărâri definitive şi irevocabile, dreptul legal de a candida pentru un nou mandat în fruntea comunei Vipereşti.

          Instanţa de judecată a admis cererea de liberare provizorie pe cauţiune formulată de către Elvis Oprea şi a dispus punerea în libertate provizorie a acestuia  sub puterea mandatului de arestare preventivă, asta numai dacă nu este arestat în altă cauză. Se menţionează că  suma de 10.000 lei, primită cu titlul de mită, a fost restituită denunţătorului.

          Tot ieri, Ilie Voicu, inculpat în acelaşi dosar, pentru complicitate la infracţiunea de luare de mită, a fost condamnat la trei ani de închisoare, cu suspendare.  Şi în cazul lui Ilie Voicu, s-a dispus interzicerea dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau într-o funcţie electivă pe o perioadă de doi ani, tot după executarea pedepsei principale.

          Ambii inculpaţi au recunoscut săvârşirea faptelor şi au solicitat să fie condamnaţi doar pe baza materialului probator administrat în faza de urmărire penală, astfel că Tribunalul a făcut aplicarea dispoziţiilor 320, ind. 1, din Codul de procedură penală, şi a redus cu o treime limitele minimă şi maximă ale pedepsei aşa cum acestea sunt prevăzute de lege. Hotărârea nu este definitivă, ea poate fi atacată cu apel”, ne-a declarat judecătorul Angelica Miu, purtător de cuvânt al Tribunalului Buzău.

          Vă reamintim că Elvis Oprea a fost reţinut de oamenii legii în data de 10 aprilie. Procurorii au organizat un flagrant, operaţiune în cadrul căreia s-au folosit bancnote marcate cu cerneală fluorescentă. Plata s-a făcut printr-un intermediar, Ilie Voicu, un apropiat al primarului, în maşina căruia au fost găsite bancnotele marcate. Iniţial, şi Ilie Voicu fusese reţinut împreună cu primarul Elvis Oprea, şi eliberat ulterior. Învinuirea primarului s-a făcut pe baza unor convorbiri telefonice din care reieşea complicitatea cu cel care luase mita de la denunţător.

          În contul sumei de 10.000 de lei, primarul Elvis Oprea urma să-i elibereze denunţătorului o adeverinţă pe care acesta urma să o folosească la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură.