Rapiţa de Buzău, marfă rară pe piaţa produselor agricole

            *Pe cele 360 ha rămase în cultură, producţia medie a fost de 1.000 kg/ha

            După ce în anii trecuţi afacerile cu rapiţă au înflorit, deoarece preţurile plătite pe tonă au crescut de la un sezon la altul, în acest an rapiţa produsă la Buzău este o marfă aproape inexistentă, cei mai mulţi cultivatori care au înfiinţat culturi fiind nevoiţi ca după trecerea sezonului rece să renunţe în favoarea altor culturi.

Baraje pe şosele şi împuşcături în noapte pentru capturarea unei reţele de hoţi de maşini (video)

            Duminică noapte, când toată lumea era cu ochii pe televizor aşteptând rezultatele preliminare ale referendumului, pe DN 1 B s-au derulat scene demne de un film de acţiune ai căror protagonişti au fost poliţiştii buzoieni şi doi hoţi, membri ai unei reţele profilate pe furtul de maşini la comandă. Cei doi au forţat unul dintre barajele instituite pe şosea şi au intrat în plin cu maşina într-o dubă din care tocmai coborau ”mascaţii”, situaţie în care poliţiştii s-au văzut nevoiţi să deschidă focul. Operaţiunea din noaptea referendumului a fost una de amploare, plănuită cu ceva vreme înainte şi rezultat al informaţiilor adunate anterior cu sprijinul ofiţerilor de la Direcţia Generală de Informaţii şi Protecţie Internă.

Un biciclist a murit după ce a fost acroşat cu oglinda

          * S-a stins la spital, în timp ce poliţiştii cercetau locul accidentului

            Seriei negre a accidentelor mortale produse pe şoselele din judeţul Buzău i  s-a adăugat marţi o nouă tragedie căreia i-a căzut victimă un biciclist care se deplasa pe DN 2 E 85. Din primele concluzii trase de anchetatorii care au făcut cercetarea la faţa locului, vina pentru accident îi aparţine şoferului unei dubiţe, care nu s-a asigurat suficient atunci când a efectuat o manevră de depăşire şi astfel l-a acroşat pe biciclistul ce se deplasa în paralel cu autovehiculul, în acelaşi sens.

Stradă nouă în municipiul Buzău

            Consilierii locali buzoieni au aprobat atribuirea de denumiri unei artere din municipiul Buzău. „Aleea ceferiştilor” se va numi noua stradă aflată în zona Spitalului CFR. Solicitarea a venit din partea cetăţenilor care locuiesc sau care au terenuri în această zonă, pentru eliberarea certificatelor de adresă, certificate necesare pentru obţinerea autorizaţiilor de construire, a cărţilor funciare, pentru racordarea la reţelele de utilitate publică, eliberarea cărţilor de identitate, paşapoartelor şi a altor documente.

Medicul Dorel Nicolescu, de ieri pensionar

            De ieri, medicul Dorel Nicolescu, fostul director al Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău, a intrat în rândul pensionarilor. Decizia a fost aprobată de consilierii judeţeni buzoieni în cadrul şedinţei de săptămâna trecută, hotărâre, de altfel, aprobată în unanimitate.

Trei zile de distracţie pentru motociclişti şi pasionaţii de motoare

           * În week-end se dă startul celei de-a treia ediţii a întrunirii moto organizate de clubul Seawolves Buzău

            De trei ani, primul week-end din august este ales de motocicliştii din Clubul Seawolves Buzău pentru a organiza o întrunire moto, ocazie execlentă de a reuni la Buzău câteva sute de pasionaţi de motoare din toată ţara şi chiar din afara ei. Dacă în primii doi ani întrunirea motocicliştilor a avut loc la Arbănaşi, de această dată, a treia ediţie se va desfăşura în Buzău, locul de întâlnire fiind Parcul Tineretului şi Clubul Atlantis.

Transportat la spital după ce a leşinat în secţia de votare

            Temperaturile caniculare din zilele din weekend-ul trecut au făcut ca numărul solicitărilor la ambulanţă să crească faţă de o zi obişnuită de vară.  Cele mai multe solicitări au venit din partea persoanelor cardiace. De asemenea, şi persoanele care acuzau stări de leşin şi deshidratare au cerut ajutorul medicilor de pe ambulanţă în zilele în care temperaturile au ajuns până la valoarea de 39 de grade Celsius, la umbră. „Din cauza caniculei, numărul de solicitări într-o zi de week-end de la 150-160, cât era în mod normal, la 170 de solictări pe zi. Cele mai frecvente solicitări au fost pentru afecţiuni cardiace”, ne-a declarat medicul Lhuana Zissu, managerul Serviciului de Ambulanţă Judeţean Buzău.

Buzăul, doar pe locul 13 la competiţia „Sanitarii pricepuţi” (galerie foto)

            Rezultate nu tocmai bune pentru echipajul care a reprezentat judeţul Buzău la competiţia naţională de sănătate şi prim-ajutor „Sanitarii pricepuţi”, organizată în perioada 25 – 30 iulie de Centrul de agrement de la Poiana Pinului. Astfel, elevii buzoieni au ocupat locul 13 din 46 de echipaje prezente la startul competiţiei. Anul acesta, judeţul a fost reprezentat de un echipaj de la Liceul  Teoretic „Ştefan cel Mare” din municipiul Râmnicu Sărat, câştigător al etapei judeţene.

Noi reguli privind rovinieta. Maximum o amendă pe lună

            Conducătorii auto care sunt prinşi fără rovinietă nu pot fi sancţionaţi decât o singură dată în 30 de zile, prevăd noile modificări legislative la OG nr. 15 din 2002, care reglementează rovinieta.

            Legea nr. 144 din 2012, care a intrat în vigoare săptămâna trecută, prevede că fapta de a circula fără rovinietă valabilă este contravenţie continuă şi se sancţionează doar cu amendă. Astfel, actul normativ elimină din OG nr. 15 prevederile care stabileau că, pe lângă amendă, cei care circulau fără rovinietă trebuiau să plătească şi un tarif de despăgubire. Atât amenda, cât şi tariful de despăgubire aveau valori diferite, în funcţie de tipul autovehiculului. Pentru un autoturism, amenda era cuprinsă între 250 şi 500 de lei, iar tariful de despăgubire ajungea la 28 de euro.

Sesiunea de depunere a proiectelor pentru crearea micro-întreprinderilor, amânată în septembrie

            Buzoienii care au început pregătirea documentaţiilor pentru accesarea de fonduri europene destinate înfiinţării şi dezvoltării de micro-întreprinderi vor avea la dispoziţie încă o lună pentru a-şi îmbunătăţi proiectele, reprezentanţii Agenţiei de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit (APDRP) anunţând amânarea sesiunii din luna august pentru depunerea acestor proiecte.

Şef nou la APDRP

            *George Octavian Turtoi a fost numit director general al Agenţiei printr-un ordin al ministrului Agriculturii

            Funcţionarii Agenţiei de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit (APDRP) au şef nou, George Octavian Turtoi fiind numit ca director general al Agenţiei prin Ordin al ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, în locul lui Mihai Gavril Vădan.

Buzăul, sub media naţională la producţia de grâu

            *După recoltarea a 95% din suprafaţă, producţia medie este de 1,3-1,4 tone la hectar, aproape la jumătate faţă de media naţională, de 2,6 tone la hectar

            După un bilanţ agricol de excepţie pe anul 2011, în acest an Buzăul se numără printre judeţele grav lovite de secetă şi de condiţiile meteo nefavorabile, recoltele de grâu obţinute de agricultorii buzoieni fiind la jumătate din cele obţinute la nivel naţional.

OPINIA, în dialog cu cititorii

      Cititorii OPINIA au posibilitatea să-şi vadă tipărite cele mai interesante puncte de vedere pe care le-au postat drept comentarii la articolele apărute pe site-ul www.opiniabuzau.ro ori pe care le-au trimis prin poşta electronică, precum şi solicitările pe care le adresează redacţiei în vederea obţinerii unor sugestii pentru rezolvarea problemelor care îi frământă. Rubrica de faţă se vrea un dialog permanent cu dumneavoastră, pe care îl vom purta atât prin intermediul ediţiei tipărite, cât şi prin cel al ediţiei on-line a ziarului OPINIA.

Electrica – Distribuţie Buzău, investiţie pentru confortul consumatorilor

           La începutul celui de-al doilea trimestru din acest an, Sucursala de Distribuţie a Energiei Electrice Buzău, una dintre cele şase filiale ale Electrica Muntenia Nord, a finalizat implementarea unui proiect ce a constat în modernizarea echipamentelor de medie tensiune, în vederea creşterii calităţii alimentării cu energie electrică a consumatorilor şi a scăderii costurilor de intervenţie şi mentenanţă a echipamentelor. Proiectul face parte dintr-un amplu proces de modernizare a reţelelor de distribuţie iniţiat la nivelul Electrica Muntenia Nord.

Totul despre Superligă

            Asociaţia Judeţeană de Fotbal Buzău va publica zilele următoare pe site-ul oficial (www.ajfbuzau.ro) costurile estimative necesare unei participante în cea dintâi ediţie a Superligii judeţene de fotbal.

Superliga lu’ Coşconea, reformă pentru revigorarea fotbalului buzoian

            Au mai rămas câteva săptămâni până la debutul Superligii de fotbal, primul eşalon fotbalistic judeţean. Oficialii Asociaţiei Judeţene de Fotbal Buzău pregătesc din timp fiecare detaliu, totul pentru a organiza o competiţie care să se desfăşoare fără cusur. Pompiliu Coşconea, preşedintele forului buzoian are mare încredere în noul proiect, despre care spune ca va fi „oglinda Ligii a III-a în fotbalul judeţean”.

Aur românesc şi poveşti olimpice pentru descreţit frunţile

            Are mişcări atât de lente şi bine definite încât ai senzaţia că priveşti o imagine TV în reluare, cu încetinitorul. Dar totul este real, se întâmplă într-un poligon de tir, iar sportivul pe care l-am urmărit vrăjit timp de un concurs olimpic are ritualurile sale bine definite. Bocancii grei, ca nişte clăpari de ski, îl ţin într-un echilibru perfect, iar costumul rigid şi greu are acelaşi rol, astfel că toţi au o mişcare robotică, atunci când pleacă de pe standuri.

Primarii din ACoR vor avize gratuite pentru cadastru

           * “Practic, statul plăteşte bani statului, ori acest lucru nu este normal”, susţine Marian Muşat, preşedintele  ACoR-Filiala Buzău

            Operarea de modificări legislative pentru ca angajaţii primăriilor să poată face lucrări de cadastru şi pentru a se stabili ca instituţiile publice să nu mai plătească avize pentru acestea, sunt doar câteva dintre propunerile reprezentanţilor primarilor care participă la Consiliul Director al Asociaţiei Comunelor din România (ACoR), întrunire care se desfăşoară timp de cinci zile, la Neptun.