Escrocherie prin metodă clasică şi la o staţie de benzină

  Gestionarul a fost păcălit de două cliente cărora le-a dat restul, fără a primi bani pe marfa vândută

Tot printr-o metodă veche, dar eficientă, a fost păcălit la sfârşitul săptămânii trecute un angajat al unei benzinării de pe raza municipiului Buzău, acesta fiind înşelat de două cliente care l-au dus cu vorba, făcându-l să uite să le mai încaseze banii pentru un pachet de ţigări pe care acestea i l-au cerut.

O nouă ţeapă prin telefon, în atenţia poliţiştilor buzoieni

  O femeie a reclamat că un necunoscut a păcălit-o să îi încarce cu 30 de euro o cartelă PrePay

Din păcate, buzoienii continuă să cadă victime escrocilor care acţionează prin intermediul telefonului, cel mai recent exemplu în acest sens fiind al unei femei de 47 de ani din Râmnicu Sărat, care a fost uşurată cu 130 de lei în urma unui SMS şi a unui apel pe care l-a efectuat ulterior, dând curs recomandărilor din mesaj.

Vor arbitru de Liga I la Axintele

Oficialii Gloriei Buzău vor cel mai bun „fluieraş” la derby-ul cu Viitorul

Tehnicianul Gloriei Buzău, Marian Roşu, a declarat că îşi doreşte unul dintre cei mai buni arbitrii români pentru jocul pe care formaţia sa îl va disputa vineri, pe terenul ­li­derului Viitorul Axintele.

Se fură pe rupte cabluri de telefonie de pe stâlpi (video)

Hoţii se folosesc de unelte profesionale, cum ar fi foarfecele tip „gură de lup“ şi scările „gheară de pisică“

În ultima vreme, se pare că hoţii care se ocupă cu extragerea firelor metalice din cablurile de orice fel, s-au ­orie­ntat către reţeaua de telefonie fixă, furtul cablurilor de acest tip neimplicând riscurile pe care le implică furturile de cabluri de la reţeaua electrică sau de la calea ferată.

Gaze mai scumpe cu 5%

Începând cu această lună, tarifele de furnizare a gazelor naturale în regim reglementat vor fi majorate cu aproape cinci procente pentru consumatorii non-casnici. Astfel că, preţul acestora va ajunge la 55,3 lei/MWh.

Rezultate bune pentru şahiştii buzoieni în Moldova

Buzăul a fost reprezentat de trei sportivi de la Clubul Sportiv Palatul Copiilor la Turneul Internaţional de Şah Memorialul „Lazăr Şusterman”, întrecere destinată juniorilor până în 14 ani, competiţie ce a fost găzduită de oraşul Bălţi din Republica Moldova.

Radiografii subiective: O libelulă pe cerul de noapte al Bucureştiului (II)

AUTOGRAFE „CUM LAUDAE”

Dl. Răducan trimite după respectivul „document”, care îmi este adus imediat. Deschid caietul gros, asemenea unei enciclopedii, în care şi-au expus părerile despre modul cum s-au simţit la „Odobeşti” diverşi cetăţeni, români şi străini, oameni politici, artişti etc. Citez doar câteva dintre acestea: „M-am simţit foarte bine la „Odobeşti” şi vă urez mult succes. O seară cu farmec şi antren. O seară fascinantă.

În Garnizoana Buzău au început pregătirile pentru Ziua Forţelor Terestre

Evenimentul este marcat printr-o serie de campanii umanitare şi de promovare a profesiei de militar

Odată cu debutul lunii aprilie, militarii buzoieni au intrat în febra pregătirilor pentru Ziua Forţelor ­Te­restre, eveniment sărbătorit pe 23 aprilie, în ziua în care este prăznuit Sfântul Gheorghe, patronul spiritual al acestei structuri din Armata Română.

Elevii navetişti sunt abandonaţi de guvernul USL

Majoritatea elevilor navetişti din România, deci şi din Buzău, nu au primit banii de transport pentru anul şcolar 2012- 2013. Ministerul, precum şi Inspectoratul Şcolar Judeţean, au obligaţia să facă publice datele referitoare la restanţele nepermis de mari în decontarea navetei elevilor, precum şi modalitatea în care se va achita această datorie.

Gloria Buzău şi Viitorul Axintele

Cu doar patru zile înainte de întâlnirea dintre Gloria Buzău şi Viitorul Axintele, considerat meciul anului în fotbalul buzoian, având în vedere însemnătatea matematică pe care o au cele trei puncte puse în joc vineri, publicăm o fotografie realizată cu mai bine de un deceniu în urmă.

Firmele buzoiene au rezistat crizei

În anii de criză, foarte multe dintre firme au dispărut de pe piaţă ori s-au confruntat cu dificultăţi financiare, ajungându-se la disponibilizări de personal, închiderea unităţilor sau orientarea lor spre alte domenii de activitate mai rentabile.

Iar s-a lăsat cu bătaie la judeţ!

Maxenu – Locomotiva, întrerupt după ce gazdele au rămas în şase jucători

Duminică s-a consemnat încă un incident nedorit pe stadioanele din judeţ. Partida dintre ­Ma­xenu şi Locomotiva Buzău, disputat ieri la prânz pe arena „Cornel Negoescu”, a fost întrerupt după ce formaţia din Maxenu a rămas în şase jucători.

Salvat de la sinucidere de poliţişti, după ce şi-a băgat soţia în spital

La sfârşitul săptămânii trecute, poliţiştii de la Puieşti au avut rol de îngeri păzitori pentru o întreagă familie din localitate, chemând ambulanţa pentru o femeie agrasată de soţul său, oprindu-l pe acesta în ultimul moment să nu-şi pună capăt zilelor, şi îngrijindu-se ca cei trei copii minori, rămaşi singuri, să beneficieze de consiliere pesihologică şi îngrijiri speciale, după ce asistaseră la scenele şocante provocate de tatăl bătăuş.